DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2163666-1,93%
Edirne
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mesleki eğitimin altyapısı güçleniyor

Mesleki eğitimin altyapısı güçleniyor

ABONE OL
7 Eylül 2019 10:53
Mesleki eğitimin altyapısı güçleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi ile Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) arasında Mesleki ve Teknik Eğitim temasıyla iş birliği protokolü imzalandı. 2019 yılı İmalat Sanayinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansının katkılarıyla Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda atölyeler kurulacak.

Trakya Üniversitesi ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında iş birliği protokolü imza töreni gerçekleşti

Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından ön hazırlık çalışmaları tamamlanan “Mobilya ve Makine İmalat Sektörüne Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi” projesi kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı Merkezi’nde gerçekleşen imza törenine Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kenan Karaçavuş ile Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Öğr. Gör. Özer Özçelik katıldı.

Sanayiye teknolojik ve yetişmiş insan gücü altyapısı ile büyük destek sağlayan Trakya Üniversitesi ile Trakya Bölgesi’nde sosyal ve ekonomik gelişimin sağlanması için sonuç odaklı projeler üreten Trakya Kalkınma Ajansı arasında iş birliğini içeren proje ile Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun teknik kapasitesi ile mesleki eğitim altyapısının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Öğrencilere verilen mesleki eğitimlerin kalitesinin artırılması ve istihdama yönelik mesleki eğitimler ve kurslar düzenlenmesi planlanan proje kapsamında 25 kullanıcılı “Teknoloji Tasarım Atölyesi” ile 3 eksen CNC Freze makinesi, 3 eksen CNC lazer kesim, 3D yazıcı ve 3D tarayıcı makinelerinin bulunacağı bir “Uygulama Atölyesi” kurulması hedefleniyor.

Mobilya ve makine imalat sektörü firmalarında nitelikli ara eleman, AR-GE personeli ve stajyer olarak istihdam yaratılmasına zemin hazırlaması düşünülen projede işe alım ve yerleştirme süreçlerine destek olmak amacıyla meslek yüksekokulu ile sektörün önde gelen firmaları arasında protokoller imzalanması da yer alıyor. Proje kapsamında ayrıca, mobilya ve makine imalat sektöründe çalışmak isteyen adaylar için iş dünyasının kapısını aralayacak öğrencilerinde başvurabileceği mesleki eğitim kursları düzenlenmesi planlanıyor.

Trakya Kalkınma Ajansının her zaman Trakya Üniversitesi ile iş birliğine hazır olduğunu ifade eden Genel Sekreter Mahmut Şahin, kurumlar arasında gerçekleşen mutabakatın her iki taraf için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Şahin, “Poje ile Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulacak olan laboratuvar altyapıları ile hem Üniversitemizin yetiştireceği öğrencilerin ve meslek yüksekokulumuzun kapasitesi attırılacak hem de Mobilya ve Makine İmalat Sektörüne nitelikli ara eleman yetiştirilmesinin önü açılacaktır” dedi.

Rektör Tabakoğlu da “Kamu-Sanayi ve Üniversite İş Birliğinde Edirne’yi Lokomotif Şehir Haline Getirmek İçin Tüm Gücümüzle Çalışıyoruz Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde açılan ‘CNC Freze Eğitimi’ ve ‘CNC Torna Eğitimi’ kurslarında elde edilen dönütler ve kazanımların projenin ortaya çıkmasına katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Genel Sekreteri Mahmut Şahin, protokolü imzaladı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.