DOLAR 32,3754 0.15%
EURO 34,4810 -0.66%
ALTIN 2.435,93-1,01
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2166216-4,68%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Metruk binalar otopark oluyor

Metruk binalar otopark oluyor

ABONE OL
21 Ağustos 2019 10:35
Metruk binalar otopark oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Sabuni Mahallesi’nde metruk evler temizlenmeye devam ediyor. Sabuni Mahallesi Sabuni Cami Sokak’ta bulunan bir metruk evin sahipleri tarafından karar alınıp yıkımı gerçekleşti. Metruk evin sahipleri tarafından yıkım sonrası alanın otoparka çevirileceği belirtildi.

Edirne Sabuni Mahalle Muhtarı Aykut Yaman, yıkımı gerçekleştileceğin yerin yıkılmasının hem temizlik açısından iyi olduğunu hemde sahipleri tarafından 50 bin kişinin girdiği çarşı mevkine otopark olarak dönüştürülmesinin park yeri açısından bir nebze rahatlatacağınısöyledi. Diğer metruk binaların da sahiplerine ulaştıklarını olumlu yanıt alarak yakında onlarında gerekeni yaparak mahallenin rahatlayacağını belirtti.

“MAHALLEDE TEMİZLİK”

Sabuni Mahalle Muhtarı Aykut Yaman, “Metruk binalarımızın sahiplerine ulaşabildiklerimiz kendi binalarını yıkmaya başladılar. Kimisi otopark olarak, kimisi temizleyip öyle bırakacağını söyledi. Amacımız balici, bonzaicilerden, sineklerden, yılanlardan mahalleyi temizlemek, kurtarmak. Bunun içinde var gücümüzle çalışıyoruz. Ulaşabildiğİmiz insanlardan tabiki haber alamasakta, 1 ay 2 ay sürüyorum kendileri ile diyaloğa girmemiz. Bunların dilekçe vermelerini talep ediyoruz. İçişleri Bakanlığımızın verdiği genelge, güçle, kuvvetle, yetkiyle biz bunları kendilerini bilgilendiriyoruz. Diyoruz ki; bu binalar yıkılması gerekir, yıkılmasının nedeni insan güvenliğini, sağlığını tehlike teşkil ettiği için söylüyoruz kendilerine. Emniyet amirlerimiz, elektrik kuruluşumuz Tredaş yardımcı oldu, Fil yokuşumuz temizlendi. Atatürk Orta Okulunun karşısındaki metruk yer tel örgü ile kapatıldı. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile diyalog haline girdik, milli eğitim lojmanlarının orada ki yerlerin temizlenmesi için kendilerinden söz aldık. Çalışmalarımız devam ediyor”Dedi

“METRUK YER OTOPARKA DÖNÜŞECEK, MAHALLEYE 50 BİN İNSAN GELİYOR”

Muhtar Yaman, “Mahallemizde ki en son metruk yerin yıkımı için sahipleri karar vermiş, orayı yıkıp otopark yapma kararı almışlar. Bizde mutlu olduk. Mutlu olmamızın tek nedeni çeki düzen geliyor mahallemize. Çeki düzen geliyor. Temizlik oluyor. Sabuni Mahallesi dediğimiz yer çarşı olduğu için gündüzleri 20 ile 50 bin arası insan akımının olduğu merkez olduk. Onun içinde otopark sorunu ile etkilenen bir yer” dedi.

“HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI”

Herkesin kendi kapısının önünü temizleyip herşeyi kurumlardan beklenmemesi gerektiğini savunan Muhtar Aykut Yaman, “Genelde 4 ay içerisinde olumlu dönüş sağladık. Metruk evleri için kendilerine ulaştıklarımız şaşkınlık. İçinde kimse aramamış, bilgileri olmadığını söylüyorlar. Miras olduğu için süreç alıyor. Dediğimiz gibi mahallemizde aslında herkes kendi kapısının önünü temizlerse Edirnemiz daha güzel olacak. Mahallede ki bir ampülü değiştirmek için belediyeyi bekleyen esnaftan ben ne beklerim? Bizim esnafımızda birlik beraberlik yok. Her şeyi kurumlardan bekliyoruz. Biz bu konularda kurumlara yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.

“ÇARŞIDAKİ OTOPARKLARIN İLK YARIM SAATİ ÜCRETSİZ OLSUN”

Çarşıya gelen araç sürücülerinin yarım saatten az sürecek işleri için otoparka girmek istemediğini, ara sokaklara park ederek sokakları sıkıntıya sokması yerine yarım saati ücretsiz olan otoparkların oluşmasını isteyen Muhtar Yaman, “Otopark için haziran ayında Emniyet müdürümüz, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Bey’le bir toplantı yaptık. En azından bir anlaşma yapılsın otoparklarla, giriş çıkışlarda ilk yarım saat ücretsiz olsun yada ucuz olsun. Çünkü yarım saatten aşağı kalacak insanlarda çoğunluk olduğu için, otopark ücreti de pahalı olduğu için bu ara sokaklara kaçıyor araç sürücüleri. Bu da bizi etkiliyor. Aynı Trakya Tıp Fakültesi otopark modelinde ki gibi yarım saat ücretsiz, hadi en iyi 20 dakika olsun en kötü. Eczaneye giden var, ekmek almak için giden var, evrak teslim etmeye giden var. Bunlar içinde biz talepte bulunduk. 20 dakika ücret ödememek için vatandaşlar ara sokaklara araç bırakıyor” dedi.

“İKİ ÖDENMEYEN SU FATURASI SONRASI SU KESİLECEK”

Su abonelerine faturalarının ödenmemesi sonrası su kesintisi yaşayacaklarını ve borçlarını zamanında ödemeleri gerektiğini dile getiren Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman “Belediye bir karar aldı. 2 kere su aboneleri borcunu yatırmadığında suları kesilecek. Mahallemdeki insanlarla bunu paylaştım. Her mahalle de olduğu gibi bizim mahallemizde de var yatırmayan. Tabi inşaat olan yerde daha çok var. Müteahhit ödememiş gitmiş” şeklinde belirtti.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.