DOLAR 32,2499 0.06%
EURO 34,9640 -0.17%
ALTIN 2.437,24-0,38
BIST 10.654,21-0,22%
BITCOIN 21865590,55%
Edirne
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Musaoğulları “Projeden vazgeçin”

Musaoğulları “Projeden vazgeçin”

ABONE OL
31 Aralık 2019 10:46
Musaoğulları “Projeden vazgeçin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOL Parti Edirne İl Başkanı Necmettin Musaoğulları İstanbul’a yapılması düşünülen Kanal İstanbul Projesine tepki göstererek, “İstanbul’un ekosistemini yok edecek, su kaynaklarına ulaşımı engelleyecek, deprem ve afet riskini tetikleyecek bu projeden derhal vazgeçilmesi gerekmekte” dedi.

Dün, Saraçlar Caddesi’ndeki PTT önünde toplanan SOL partililer, ‘Kanal İstanbul Projesi İhanet Projesi’, Trakya’yı ve Yaşamı Savunacağız’, Kanal İstanbul’a Dur De Geleceğe Sahip Çık’, ‘Talana Değil Emekçiye Bütçe’ yazılı pankartlarla projeye tepki gösterdiler.

Burada konuşma yapan SOL Parti Edirne İl Başkanı Necmettin Musaoğulları, Kanal İstanbul projesinin bilim insanlarının ve kamuoyunun tepkisine rağmen projenin devam ettiğini söyledi.

Musaoğulları, “İstanbul’un ekosistemini yok edecek, su kaynaklarına ulaşımı engelleyecek, deprem ve afet riskini tetikleyecek bu projeden derhal vazgeçilmesi gerekmekte. Kamuoyu ile paylaşılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda da tüm bu faktörler görmezden gelindi” dedi.

Kanal İstanbul Projesi’nin en başta, canlıların yaşam kaynağı olan su havzalarının ve ormanlarının yok edilmesine neden olacağını söyleyen Musaoğulları şunları söyledi;

“SU HAVZALARINA VE TARIMA DARBE”

“Proje, ekolojik, ekonomik, sosyal ve siyasi olarak karşı çıkılması ve engellenmesi gereken bir yıkım projesidir. Kanalın açılmak istendiği bölge su ve tarım havzası yanında ormanlarıyla da oksijen deposu özelliği taşımaktadır. Kanalla birlikte Karadeniz ve Marmara Denizleri arasındaki akıntı etkilenecek ve denizin ekosistemi bozulacaktır. Buna kanaldan çıkacak toprakların Karadeniz kıyılarının doldurulması da eklenince ekosisteme zararı daha da büyüyecektir. Kuşların göç yolu bozulacak ve sulakların kuruması göçmen kuşları etkileyecektir. Montrö Anlaşması ile güvenceye alınan ve ülkemizin kontrolündeki boğazlar, kanal aracılığıyla yok edilmek istenmektedir.

“TRAKYA TOPRAKLARI RİSK ALTINDA”

Trakya topraklarındaki bir hafriyat, inşaat ve faaliyet zaten bozulmaya doğru giden tarımsal verimliliğin daha da bozulmasına yol açacaktır. Yaratılan inşaat talepleri sonucunda gerekecek taş, Trakya’dan sağlanacaktır. Buda bölgede tarım dışı faaliyetlerin artması ve yaygınlaşmasına zemin yaratacak, tarım toprakları ve ormanlarımıza saldırılar daha da artacaktır. Bu durum Trakya Bölgesinin ana fonksiyonu olan tarımsal faaliyetlerin sınırlanması ve bozulmasını sonucunu doğuracaktır. Kanal çevresinde tuzlanma nedeniyle sular içilmez, topraklar ekilmez olacaktır. Türkiye’nin tarım merkezi olan Trakya Alt Bölgesi’nin verimli tarım topraklarının yitirilmemesi açısından duyarlılıkların dikkate alınması değerlendirmelerin kamu yararını öne çıkaran yaklaşımlarla ve özenle yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

PROJEYE NEDEN KARŞI OLDUKLARINI SIRALADI

Musaoğulları, projeye karşı çıkma sebeplerini ise şöyle sıraladı;

“Projeyle yaklaşık 20 bin futbol sahası büyüklüğünde doğal orman yok olacaktır. Proje kentte ve bölgede geri dönüşü imkansız ekolojik hasarlara sebebiyet verecektir. Proje kentin üst ölçekli planına sonradan işlenmiştir ve plan ana kararlarıyla çelişmektedir. Proje güzergahında üç aktif fay hattı bulunmakta deprem ve tsunami riski de içermektedir. Proje ile tüm nüfus ve istihdam dengesi alt üst olacaktır, kanal nedeniyle heyelan, toprak kaymaları ve sıvılaşma tehlikesi yüksektir, geçimini tarımdan, hayvancılıktan sağlayan yöre halkı yaşam güvencesini kaybedecektir. Kanalın yapım, işletim maliyeti ve geri ödeme süresindeki dengesizlikler nedeniyle kanal telafisi imkansız sorunlar doğuracaktır, 02 Ocak 2020 tarihine kadar tüm yurttaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine itiraz hakkı bulunmaktadır. Halkımızı konuyla ilgili duyarlı olmaya ve itiraz hakkını kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.