DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22339892,89%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mutfak kardeşliği

Mutfak kardeşliği

ABONE OL
18 Mart 2021 09:56
Mutfak kardeşliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Aşçılık Programı ile Kastamonu Üniversitesi Aşçılık Programı arasında “Kardeş Mutfak” kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Kastamonu Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal arasında imzalanan protokolün, her iki üniversitenin Aşçılık Programı’nın bilimsel ve akademik faaliyetlerine ve kültürler arası etkileşime katkıda bulunması bekleniyor. Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen’in girişimleri ile hayata geçirilen protokol kapsamında ortak eğitim-öğretim faaliyetlerinden mutfak uygulamalarına, proje etkinliklerinden akademik çalışmalara kadar pek çok konuda birlikte hareket edecek olan iki kurum, Edirne ve Kastamonu arasında dostluk köprüsü kurulmasına da vesile olacak.

Yurt içi ve yurt dışında pek çok üniversite ile güzel bir birlik ve dayanışma örneği sergileyen Trakya Üniversitesi, Balkanlar ve Trakya’nın ardından faaliyet alanını Karadeniz Bölgesi ile genişletiyor. Trakya Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi, “Kardeş Mutfak” protokolü ile Edirne ve Kastamonu ilinin sahip olduğu bilgi, deneyim, zengin mutfak kültürü ve değerleri birbiri ile paylaşacak.

İki kurum arasında imzalanan iş birliğine ilişkin görüşlerini sunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, söz konusu protokolün iki kurumu ve kenti aynı hedefler doğrultusunda birleştirdiğini söyleyerek “Bu iş birliği, bilimsel seviyede iki kurumu ileriye taşıyacak ve iki kentin mutfak kültürü ve değerleri konusundaki fikirleri ve tecrübelerini paylaşabileceği bir ortam oluşturacak. Edirne ve Kastamonu menşeli tarımsal ürünler ve yöresel lezzetler konusunda ortak araştırmalar yapmaya, bilgi alışverişinde bulunmaya ve karşılıklı mutfak eğitimleri gerçekleştirmeye imkân verecek protokol ile hem geleneksel lezzetlerimizi yaşatmayı hem de inovatif ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.