3.9 C
Edirne
10:59 - 8 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

Nüfus ve konut sayımı denemesi yapılacak

Bulgaristan’da 2021’de Avrupa Birliği (AB) genelinde gerçekleştirilecek genel nüfus sayımı kapsamında Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) her bir binanın koordinatlarını tespit edecek ve kaydını tutacak.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan nüfus ve konut sayımı çalışma grubu başkanlığı görevini de yürüten NSİ Başkan Yardımcısı Diyana Yançeva, “Sayım görevlileri binanın yasal olup olmadığıyla ilgilenmeyecek, sadece durumuyla ilgilenecek, ancak konut verilerini güncellemek için kullanmak üzere verileri belediyelere aktaracak” diye bildirdi. Binaların coğrafi referans konumunu belirleme ilk kez yapılacak ve uzmanlar bu yıl 9-13 Mart tarihleri arasında bazı ilçelerde ön çalışma yapacaklar.
Bu yıl mart ayında NSİ uzmanları bu yöntemi nüfus ve konut sayımı denemesi yaparak test edecekler. Deneme sayım, iki aşamada uygulanacak – 20-26 Mart tarihleri arasında ülke genelinde elektronik sayım yapılacak, 27 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında ise Razgrad (Hazargrat), Velingrad (Çamurluk) ilçelerinin bazı yerleşim yerlerinde ve Sofya’nın Studentski Grad bölgesinde evler ziyaret edilerek klasik yöntemle sayım yapılacak.

Belediyeler, farklı kategorilerde insanları kapsadığı için seçilmiştir ve bu, sayım araçlarının mümkün olan en üst düzeyde test edilmesine olanak tanıyacaktır. Sayımı yapılan kişiler, gelecek yıl 22 Ocak’ta başlayacak olan kapsamlı nüfus sayımından muaf olmayacak. Deneme sayımı sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler yayınlanmayacaktır.

Sayım işinde görev alacak anketçi ve denetleyici alımı yapılacak. www.census2021.bg linkinde bulunan “2021 Sayımı” web sitesinde “Sayım Görevlisi Nasıl Olabilirim?” başlığına tıklayarak arzu edenler bunu yapmak için şartlara aşina olabilirler.
Kampanya, “Katıl, Çünkü Önemlisin!” sloganıyla gerçekleştiriliyor.

(http://kircaalihaber.com/)

Diğer Haberler

Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya tıbbi malzeme yardımı

Son Haber

Yunanistan’da 77 yeni koronavirüs vakası açıklandı

Son Haber

Bulgaristan’a girişler yasaklandı, giriş yapan herkese 14 gün karantina

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla