“Nutuk, gençliğe 93 yıldır yol gösteriyor”

15.10.2020 09:59

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Nutuk’un 93 yıldır Türk gençliğine yol gösterdiğini söyledi.

“Nutuk, gençliğe 93 yıldır yol gösteriyor”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Nutuk’un 93 yıldır Türk gençliğine yol gösterdiğini söyledi.

ADD Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’u yazmasının 93’üncü yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Özcan, Nutuk’un, yalnızca geçmiş devrin bir hikayesi olarak dünümüzü anlatmakla kalmayıp, yakın tarihimizden alınan ibret dolu tecrübelerle, milli varlığımızın bugününe de yarınına da ışık tutabilen bir değer taşıdığını söyledi.

Nutuk’un, Türkiye tarihi olduğunu belirten Özcan, “Kurtuluşun ve kuruluşun belgeselidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması noktasında iç ve dış tehditlere karşı Türk gençliğine yol gösterici niteliktedir. Bağımsızlık ve çağdaşlaşmak yolunda yapılması gerekenleri göstermesi bakımından bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ışık tutmaktadır” dedi.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından 1927 yılına kadar olan dönemi 400 belgeyle Büyük Söylev’inde anlattığını hatırlatan Özcan, şunları söyledi;

“Büyük Devrimci, Cumhuriyeti, Devrimi ve tüm çağdaş kazanımları emanet ettiği Gençliğe Hitabe ile Söylev’ini tamamlamıştır.15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında, 6 günde (37 saatte) okuduğu Söylev’i Kurtuluş, Kuruluş ve Cumhuriyetin ilk yılları için belgesel niteliğindedir. Nutuk, yok edilmek ve yurdundan sürülmek istenen bir ulusun varlık mücadelesinin destansı anlatımıdır. Bugün, ulus olarak yaşadığımız tüm sorunlara çözüm stratejileri sunmakta; Atatürk gibi düşünüp, Atatürk gibi hareket etmenin formüllerini vermektedir. Büyük Devrimci, Büyük Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Söylev’inin 93. yıl dönümündeyiz. O’nu anlamak, anlatmak her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşını aydınlatmak Atatürkçü Düşünce Derneği’nin vazgeçilmez temel görevidir. Büyük Devrimci’yi anlayan ve bu uğurda her türlü bedeli ödemeye kararlı Atatürkçü Düşünce Derneği, inançla yürüdüğü yolundan asla dönmeyecektir… Atatürk gibi düşünüp, Atatürk gibi hareket etmek temel dayanağımızdır. Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. ‘Emanet’ kuşaktan kuşağa taşınacaktır, Atatürk’ün Cumhuriyetini, en başta, o emanetin bilincine eren, o emanetin sorumluluğuna varan genç kuşaklar yaşatacaktır. Atatürk’ün, 1927’deki Söylev’inin son bölümüne girerken söylediği “Bu neticeyi Türk Gençliğine emanet ediyorum” sözü işte bu nedenlerle insanlık tarihinin en yüklü sözlerinden biridir. Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, bize kuruluşu ve kurtuluşu anlatan ve yolumuzu aydınlatan “Söylev”in 93. yıl ışığının Ulusumuza kutlu olmasını diliyoruz. Her ne kadar Atamızın Gençliğe Hitabesi kaldırılmaya ve unutturulmaya çalışılsa da biz her zaman bu emanete sahip çıkacağız. Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. ‘Emanet’ kuşaktan kuşağa taşınacaktır” şeklinde konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler