DOLAR 32,4109 0.15%
EURO 34,5575 0.33%
ALTIN 2.460,080,90
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21149722,91%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğrencilere doğru duruş eğitimi

Öğrencilere doğru duruş eğitimi

ABONE OL
8 Kasım 2019 10:17
Öğrencilere doğru duruş eğitimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Sağlık İçin Okullardayız” projesi kapsamında öğrencilere doğru duruş eğitimi verilerek, skolyoz taramasından geçirildiler.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaş olduğu “Sağlık İçin Okullardayız” projesi kapsamında Mithatpaşa Ortaokulu’nda program düzenlendi. Programa Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Ayten Canalp, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdi. Mithatpaşa Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı doğru duruş ve skolyoz ile ilgili video katılanlara izletildi.

“HAYATIMIZIN HER KADEMSİNDE DOĞRU DURUŞUN NASIL OLDUĞUNU ÖĞRENMELİYİZ”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, duruş bozukluklarının erken fark edilmesinin, ileri yaşlarda yaşanacak birçok sorunun önüne geçtiğini belirterek, “Sağlık için okuldayız projesi kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu eylem dahilinde biz İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hep birlikte çok güzel projelere imza atıyoruz. Hem beslenme dostu okullar hem beyaz bayrak projesi hem hareket et sağlıklı kal, şimdi burada skolyozu farket sağlıklı yaşama devam et parolasıyla duruş bozukluğuna farkındalık için bugün buradayız. Videolar çok güzel. Ben okul müdürlerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Biz eğer ki erken yaşta farkedersek skolyoz, duruş bozuklukları otururken, ders çalışırken, ayakta ve hayatımızın her kademesinde doğru duruşun nasıl olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Bu da bizim ileriki yaşlarda karşılaşacağımız sorunları, önceden farketmemizi sağlıyor. Bugün skolyozu konuşmam bile katkısının olduğunu peşinen söylemek istiyorum. Bildiğimiz net küçük bilgileri kat kat üzerine koyarak yeniden inşa ediyoruz. Onu da bu projelerle sağlamış oluyoruz. Çok kıymetli bilgiler ediniyoruz.  Eğitimin 3 önemli boyutu vardır bir tanesi zihin eğitimi, bir diğeri duygu eğitimi, bir diğeri beden eğitimi. 3’ü de müfredata konularak dersler çeşitlendiriliyor. Biz bugün burada sadece ders çalışmak değil onun yanında ahlaklı, şefkatli kalp eğitimi olan duygu eğitimi vererek sizleri o şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Bir diğeri de beden eğitimi, bugünkü konuda aslında beden eğitimi ile ilgili konudur. O da bizim beden eğitimi derslerimizde ki hareketliliğimiz, bunun yanında ders çalışırken duruşlarımızın önemini vurgulamaktadır. Ben inanıyorum ki bu projeler yerini bulmuş. Videolarda çocuklar çok güzel cümleler kurmuşlar. Hatta afişi çocukları kendiler hazırlamış, omurgamı tanıyorum skolyozu biliyorum yazıyor. Gerçekten tasarımı da güzel. Bizim içimiz kıpır kıpır çünkü biz gelecek nesli oluşturacak büyükleriz. Ne kadar çok sağlıklı, bilinçli bir şekilde yetiştirirsek bizde sorumluluğumuzu o kadar yerine getirmiş oluruz”dedi

Konuşmaların ardından Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birimi’nde görev yapan Bahtışen Mutlu tarafından katılanlara ve öğrencilere hazırlanan slayt gösterisi ile skolyoz eğitimi verildi. Daha sonra öğrenciler skolyoz muayenesinden geçirildi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.