DOLAR 32,9721 0.22%
EURO 35,4398 0.19%
ALTIN 2.464,85-0,18
BIST 10.687,55-0,75%
BITCOIN 2002631-2.9074%
Edirne
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Öğrencilerin kiralık ev sınavı başlıyor

Öğrencilerin kiralık ev sınavı başlıyor

ABONE OL
17 Ağustos 2019 11:16
Öğrencilerin kiralık ev sınavı başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversiteye yerleşen öğrencilerin şimdi de kiralık ev sınavı başlıyor. Kiralarda, öğrencilerin talebi nedeniyle geçen yıla göre artış var.

Trakya Üniversitesi’nin pazartesi günü başlayacak olan 2019-2020 Eğitim öğretim yılı kayıt dönemi için gelecek öğrencilerin, hem kayıt, hem kalacakları ev ayarlamalarında, Edirne’de yeterli sayıda ev bulunmadığı öğrenildi.

Özellikle son 10 yılda ev sahiplerinin gözde kiracı kitlesi ise üniversite öğrencileri. Geçen yıla göre yeni öğretim sezonunda öğrencilerin ev bulma olasılığının çok düşük olduğunu belirten Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi 2. Başkanı Namık Babacan, “Kiralar geçen yıl 750-1000 lira civarındaydı, bu sene bin 500-2000 lira arası telaffuz ediliyor. Biz Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi olarak öğrenci kardeşlerimizi mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız”şeklinde belirtti

“TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BÖLÜM KONTENJANLARINI YÜKSELTİNCE KİRA TALEPLERİ KARŞILANMASI DA ZORLAŞIYOR”

Başkan Babacan, “Geçen yıl biraz daha zorluk çekmemiştik. Çok öğrenciye ya da vatandaşa kiralık ya da satılık cevap verebildik. Fakat bu yıl daha zor olacağını hissediyorum. Çünkü kiralık evimiz yok. Olsa da çok pahalı. Aşağı yukarı bin 500- 2 bin lira gibi fiyatlar istenİyor. Gerçi yurtlar yapıldı ama onlarda yetersiz kalıyor. Trakya Üniversİtesi’nde kontenjan yükseltmesi yapılması sonrası her yıl talepleri bizimde karşılamamız zor oluyor. Biraz ekonomik krizden dolayı müteahhitler inşaatlara başlayamadılar. Başlayamadıklarından dolayı bir eksiklik var Edirne’de. Aslında baktığınız zaman Edirne’de ev fazlalığı gibi gözüküyor. Ama talep çok” dedi.

“BU YIL BİN 500-2 BİN LİRA GİBİ RAKAMLAR TELAFFUZ EDİLİYOR”

Geçen seneye göre kira fiyatlarının 2 kat arttığını söyleyen Babacan “Son zamanda Edirne’de ev fiyatları çok arttı. Neredeyse 2, 2 buçuk katı fiyatlara ulaştı. Kiralar geçen yıl 750-bin lira civarındaydı. Bu sene bin 500- 2 bin gibi rakamlar telaffuz ediliyor. O şekilde de öğrenciye pek vatandaş sıcak bakmıyor. Bakmamasının sebebi, evin az talebin çok olduğundan dolayı seçici olarak davranıyor. Bunlar göz önünde bulundurulması gereken olaylar. Edirne’de yeni inşaatlar başladı ama biraz geç kalındı. Tamam ekonomik krizler oluştu, oluşmadı değil. Çok büyük bir durgunluk geçirdik” dedi.

“BAZI VELİLER YATIRIM İÇİN KİRALIK EV YERİNE 1+1 DAİRE SATIN ALIYOR”

Ama şu anda pazartesi gününden itibaren öğrencilerin kayıt ve kiralık daire arayışı için hızlı saatler yaşanacağını düşünüyorum. Hatta kiralık bulamayanlar satılık olarak alacak. Çünkü bir öğrenci 4 yıllık bir üniversite kazandığı zaman ben master da yapacağı dediği zaman 7 yıl gibi zaman içinde burada kalmak zorunda kalıyor. Bu öğrencinin velisi örneğin en düşüğü 150-200 bin lira olan 1+1 ev aldığı zaman, kira öder gibi mal sahibi oluyor. 7 yıl içinde hem değer kazanıyor, hem öğrenci evinde daha rahat ediyor. Edirnemiz zaten turizm ili olduğu için ve öğrencİ şehri olduğu için çok büyük bir getirisi var. Biz bunlara cevap veremiyoruz”dedi

“BİZ EMLAKÇILAR OLARAK ÖĞRENCİLERİMİZİN MAĞDURUİYETİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Edirne’de öğrencilik yapıp şuan makam sahibi olan kişilerin Edirne’yi hiç unutmadığını dile getiren Babacan, “Gelen öğrencilerimiz bizim çocuklarımız. Bunlara daha çok değer vermemiz lazım. Bu çocuklar geleceğin başbakanı, cumhurbaşkanı, doktoru, hakimi, savcısı. Burada gidipte defalarca Edirne’ye özlem duyup geri gelen çok kişi gelip bize teşekkür ediyorlar. O öğrenciler burada öğrencilik yapıp, meslek sahibi olduklarını, Edirne Halkı’nın iyi olduğunu, gecenin saat 2 veya 3’ün de sıkıntı olmadığını söyleyen doktorumuz, savcımız var. Çok güzel günlerini geçiren öğrencilerimiz var. Ama Edirne’nin tadını, suyunu, Edirne halkını hiç unutmadılar. Onlara da teşekkür ederim. Biz elimizden geleni öğrencilerimiz olsun, velilerimiz olsun Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Edirne Şubesi olarak halkımıza hizmet için varız. Üyemiz olan arkadaşlarımıza sesleniyorum; elimizden ne gelirse paslaşarak, benim elimde yoksa arkadaşıma telefonla bu mağduriyeti çözmek için varız. Devam edeceğiz. Bu gelen kardeşlerimize de yeni öğretim yılında başarılar dilerim. Elimizden geldiğince yardımı yapacağız”dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.