DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21641750,11%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Okullarda hijyen operasyonu başlatılmalı!”

“Okullarda hijyen operasyonu başlatılmalı!”

ABONE OL
13 Mart 2020 10:07
“Okullarda hijyen operasyonu başlatılmalı!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Edirne Şubesi Nedim Zobar, ülke genelinde okulların hijyen açısından koronavirüsüne karşı hazırlıklı olmadığını öne sürerek, okulların yeterli sıklıkla temizlenmediği, tuvalet kağıdı ve yeterli miktarda sıvı sabun bulunan okul sayısının az olduğunu okullarda kapsamlı bir hijyen operasyonu başlatılmasını istediklerini söyledi.

Eğitim İş Edirne Şubesi Nedim Zobar, dünya geneline hızlıca yayılan ve en son olarak ülkemizde de bir vakaya rastlanan ölümcül salgın yeni tip koronavirüsüne (Kovid-19) karşı okulların hazırlık olmadığını öne sürdü.

Eğitim İş olarak okullarda kapsamlı bir hijyen operasyonu başlatılmasını istediklerini belirten Zobar, “Bir salgın riskinde önce geleceğimiz olan çocuklarımızın güvenliği sağlanmalıdır. Onlar tehlike anında ilk kurtarılacaklardır” dedi.

“OKULLARDAKİ TUVALETLER YETERLİ SIKLIKLA TEMİZLENMEMEKTEDİR”

Halkın endişeli olduğunu söyleyen Zobar “Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyada hızla yayılan Korona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de görülmüştür. Sağlık Bakanı’nın bizzat yaptığı açıklamaya göre bir yurttaşımızda Korona virüsüne rastlanmış, hasta ve ailesi karantinaya alınmıştır. Halkımız Bakan’ın son açıklamasından sonra büyük endişe içindedir. Bu karışıklıkta akılcı adımlar atılması gerektiğinden, tartışmalar arasında gözden kaçan çok önemli bir konunun altını çizmek Eğitim-İş’e düşmüştür. Okullarımız, virüsün bulaşma biçimi bakımından hayati önem taşıyan yerlerdir. Gördüğümüz kadarıyla okullar, hijyen durumu açısından ne yazık ki kötü durumdadır. Öğretmenlerimizden edindiğimiz bilgiler ve sendika yönetimleri olarak yurt genelinde yapılan okul ziyaretlerinde yapılan tespitler acı bir tabloya işaret etmektedir: Birçok okul binası, doğru düzgün ve yeterli sıklıkla temizlenmemektedir. Yine yurt genelinde birçok okulda, her türlü mikrobun kolayca üreyebileceği ve bulaşabileceği alan olduğu için ayrıca hijyenine önem verilmesi gereken tuvaletler yeteri kadar temiz değildir. Tuvalet kağıdı ve yeterli miktarda sıvı sabunun bulunduğu okul sayısı çok azdır” dedi.

“OKULLARIN DEZENFEKTE EDİLMESİ İÇİN GÖNDERİLEN RESMİ YAZI HAVADA KALMIŞTIR”

Zobar “Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: yavrularımızı doğrudan etkileyen bu kötü tabloda okul idarecilerinden çok, Milli Eğitim Bakanlığı’nın payı vardır. Daha önce farklı vesilelerle gündeme getirdiğimiz, temizlik malzemeleri için Bakanlığın okullara ödenek vermemesi, bu tablonun temel sebebidir. Velilerin genelde orta gelirli olduğu okullarda bu ihtiyaçlar Okul Aile Birliği vesilesiyle temin edilirken, daha yoksul yerlerdeki okullarda öğretmenlerimiz inisiyatif alıp bu malzemeler için para toplamakta ya da kendi ceplerinden vermektedir. Öğrencilerin sadece ders bilgilerini edindiği değil, sağlıklı davranışları da kazandığı yerler olması gereken okullarımız, bu haliyle temizliği bir yaşam biçimi olarak çocuklarımıza kazandırmaktan bir hayli uzaktır. Okulların ilaçlanması ve dezenfekte edilmesine yönelik 4 Mart’ta tüm okullara gönderilen resmi yazı dahi havada kalmış, bu sorumluluğun hangi kurumda olduğu bile meçhul bırakılmıştır. Korona virüsü sebebiyle nasıl ki insanların mecburen bir arada olacağı kapalı toplanma alanları ve toplu taşıma sistemlerinde bazı adımlar atılmaya başlandıysa, okullar için de acilen harekete geçilmelidir. Bir salgın riskinde önce geleceğimiz olan çocuklarımızın güvenliği sağlanmalıdır; onlar “tehlike anında ilk kurtarılacak”lardır. Eğitim-İş olarak okullarda kapsamlı bir hijyen operasyonu başlatılmasını, devlet tarafından kendi haline bırakılmış özel okulların da bu temizlik operasyonunun çemberine katılmasını ya da hijyen durumunun dikkatlice teftiş edilmesini, okullarda acilen temizlik eğitimi verilmesini, okulların hijyen için temin etmesi gereken tüm kalemlere dair devletin ödenek çıkarmasını ve bu yöntemin kalıcı olmasını, okullarda virüse dair kapsamlı bir sağlık taraması yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.