DOLAR 32,9017 0.23%
EURO 35,3294 0.51%
ALTIN 2.460,770,43
BIST 10.701,65-0,65%
BITCOIN 2012625-4.69444%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Önce bulanık, şimdi de su kesintisi! Edirneli suya hasret

Önce bulanık, şimdi de su kesintisi! Edirneli suya hasret

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önce bulanık akan ardından su kesintileri ile devam eden kentteki içme suyu sorunu ile ilgili açıklamada bulundu. Gürkan, kentte su sıkıntısının yüzde olduğunu belirterek, sıkıntının birkaç gün daha süreceğini ifade etti. Gürkan ayrıca güvenlik kameraları görüntülerinin incelenmeye devam ettiğini belirterek, suyun çamurlaşmaya başladığı tarihte bölgede elektrik direğinin devrilmesi sonucu elektrik verilemediğini ve o tarihte kameraların çalışmadığını söyledi.

ABONE OL
4 Aralık 2023 17:56
Önce bulanık, şimdi de su kesintisi! Edirneli suya hasret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde basın açıklaması düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan suyun bulanıklaşma olayıyla alakalı açıklamalarda bulunan Gürkan, şehirdeki su sıkıntısını sebebinin dalgıçların çalışması sırasında, zorunlu olarak boruların su alımını durdukları olarak belirtti.

Şehirdeki su sıkıntısının Kıyık ve Şükrüpaşa Mahallelerinde yüksek kesimleri de olduğu, bunun yüzde 10’a tekabül ettiğini kaydeden Başkan Gürkan, o bölgelerde su tankerleriyle destek verildiğini söyledi.

“KAYALI’DAN ALDIĞIMIZ SUYU BURAYA TAŞIYORUZ”

Başkan Gürkan, “Edirne Belediyesi Yeni içme suyu artma testlerindeyiz. Belirlenen iki tane içmez suyu arıtma testi var. Birisi 1993 tarihinde hizmete girmiş olan Kestanelik mevkiindeki içmez suyu artma testimiz. İkincisi de burası da 2017 Aralık ayında teslim aldık. 2017 Aralık ayından beri de burası da çalışıyor. Zaman zaman ikisi de çalışıyor. Zaman zaman bir tersi çalışıyor. Şu anda bu testimiz faaliyette. Ne yapıyoruz burada? Burada Kırklareli Kayalıköy barajından aldığımız ham suyu 58 kilometre mesafedeki binlik çelik borularla buraya taşıyoruz. Burada gelen ham suyu çeşitli proseslerle arıtarak içme ve kullanma suyu haline getiriyoruz. Ardından depolarımızın depolardan da şebekelere vererek evlere ve işyerlerine ulaşmasını sağlıyoruz” dedi.

“BÜYÜK FOTOĞRAFA BAKTIĞINIZDA HER ŞEY YOLUNDAYKEN BU SU OLAYI ÇIKTI”

Yaşanan süreçle alakalı bilgi veren Başkan Gürkan, “Şimdi 26 Kasım’dan bu yana Edirne’de içme sularında önce renk değişimiyle başlayan bir ciddi bir sorun yaşıyoruz. Tabii dikkatle incelediğinizde olaylara hani büyük fotoğrafı sadece tek fotoğrafa değil büyük fotoğrafa baktığınızda Edirne’de işte günlerdir yağmur yağıyor. Örneğin hiçbir yerde göllenme yok, taşkın yok. Yollar bozuktu, yollar yapıldı, her şey yoluna girmişken şimdi birden su olayı çıktı Edirne’de. Buna dikkatinizi çekmek istiyorum. Akabinde 26’sında suların renginde birdenbire aşırı bir çamurlaşma ya da bir koyulma olunca arkadaşlarımız hemen harekete geçtiler, su alma havzamıza gittiler ama o gün gerçekten su alma yapısı dediğimiz o platform barajın yaklaşık 100 metre iç kısmında durduğu için oraya ulaşamadılar o gün hava şartlarından dolayı. Ertesi gün gidildiğinde iki tane sahilden bağlantılı her biri 140 cm çapında iki tane su alma borumuz var. Bunlar o platformun içerisinde yapılmış iki tane calaskalla bağlı bir sistem var çelik halat, artı zincir sistemi onun ucunda da açma kapama düğmeli kancalarımız var. O kancalar ve çelik halatlarla o kıyıdan su almakta kullanılan iki tane 140 cm çapındaki borular su yüzeyinin iki buçuk metre altında duruyor. Çünkü en üstten suyu alıyoruz ki arıtmada daha fazla uğraşmayalım renginde bir problem olmasın çamurlaşmasın diye. Bu dünyanın kullandığı sistem, bu işin prosedürü bu. Arkadaşlarımız platforma çıktığında o gün bakıyorlar, o platformdaki calaskala bağlı kancalı zincirlere dokunduklarında zincirin boşta olduğunu gördüler. Yani bir boru yok ortada ve zincirin kanca kısmı suyun sadece 50 cm içerisinde, yarım metre içerisinde, oysa iki buçuk metre aşağıda olması lazım. Diğerine bakıyorlar, diğerine de aynı şekilde. Tabii bu işi yapan firmayla doğrudan iletişim kurduk. Gürcistan’daki işlerini bıraktırdık. Bu çok acil olduğu için. Cumartesi saat 10 gibi geldiler. 11’de de ilk dalışlarını yaptılar. Tabii ki hem yağışlardan dolayı, hem de rüzgardan dolayı Kayalı Barajı rengi en koyu döneminde” dedi.

“ŞEHİRDE SU SIKINTISI TOPLAMDA YÜZDE 10 CİVARINDA”

Edirne’de su sıkıntısını yüzde 10 olduğunu kaydeden Başkan Gürkan “Cumartesi dalışlarında borunun birini platformu 15 metre mesafede buldular. Birini de dün öğleden sonra buldular. Borunun birini yüzeye altına onun bir özel sistemi var. Bu balon dedikleri bir sistem. Bağlıyorlar. O balonlarla kademeli olarak birden de çıkaramıyorlar. Çünkü bu sefer de geriye doğru o borunun dirseklerinden herhangi problem olur diye. Balonlarla borunun bir tanesini 7.5 metreye kadar çıkarttılar. İkinci borunun da yerini tespit ettiler. Çünkü ilk tespit ettikleri boru 24 metre mesafede bulundu. Yani barajın dip kısmında 24 metrede. İkinci borunun da yerini tespit ettiler. Bugün onunla ilgili de yukarıya çıkarma çalışmalarını başlatacaklardı. Ayrıca Kayalı’daki aşırı rüzgar ve yağıştan dolayı bugün bunu yapamadılar. Şu anda her iki borudan da su alıyoruz. Ama dalgıçlar çalışacağı zaman 140 santimetre çapında iki boru sürekli su emişi yapıyor. Dalgıçlar çalışmaya yani suya gireceği zaman mecburen o boruların su alımını durduruyoruz, kapatıyoruz. Şehrimizdeki su sıkıntısının en temel nedeni de bu. Kuyularımız 18 tane kuyumuz tam kapasite çalışıyor. Zaten kuyularımız bizim daha önce de açıklamıştım yüzde 30’un ihtiyacımızı karşılıyor. Bu şekilde kademeli kademeli suyu vermeye çalışıyoruz. Şehirde toplamda su sıkıntısı yüzde 10 civarında. Bu da bu da Kıyık’ın ve Şükrüpaşa’nın üst kısımları dediğimiz kısımlarda. Kot olarak yüksek kısımlarda ve ikinci noktada sıkıntı çekenler de bu kısımlarda apartmanında ya da sitesinde su deposu olmayanlar. Su deposu olan yerlere itfaiye ve Park Bahçeler Müdürlüğümüzün tankerleriyle temiz kullanma sularını getiriyoruz. Onlarda bir sıkıntı yok. Ama dediğim gibi işte bir taraftan dalgıçların çalışması için zaman zaman su alımını durdurmak zorunda kalıyoruz. Dalgıçlar çalışmadığı zamanlardan tekrar su almaya devam edip burada arıtarak şebekeye veriyoruz. Depolarımızı dolduruyoruz, şebekeye veriyoruz. Bu ne kadar sürecek? Bu muhtemelen birkaç gün daha sürecek bu işlem. Çünkü gerçekten çok zor bir işlem. Ama videolardan da seyrettiniz, uzmanlar da buradalar. Bu sistemi yapan firma bu. Onların da dediği bu kancanın kendiliğinden çıkması mümkün değil. Milyonda bir ihtimal bile değil. İkisinin aynı anda çıkması hiç mümkün değil. Evet vatandaş haklı, tepkili, anlıyoruz. Hiç itirazımız yok. Ama burada gerçekten bir kasıt var. Bunun ne olduğunu da artık ortaya çıkarmak bizim de yine adli makamların görevi” dedi.

“DİREK DEVRİLMESİ SEBEBİYLE ELEKTRİK VERİLEMEMİŞ KAMERALAR O DÖNEMDE ÇALIŞMIYOR”

Suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Başkan Gürkan “Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Görüntüler inceleniyor. Görüntülerde de ilginç bir şey var. 18’i ve 24’ü arası arkadaşlarım onunla ilgili çalışıyorlar, 6 gün. Bizim 26’sın da başladı çamurlaşma. 18’i ve 24’ü arası orada direk devrilmesi diyorlar, şimdilik denilenleri söylüyorum. Hiç suçlama değil bu. 6 gün oraya elektrik verilememiş. O dönemde de kameralar çalışmıyor” diye ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.