DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2157253-0,05%
Edirne
24°

AZ BULUTLU

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ozan dedesinin izinden gidiyor

Ozan dedesinin izinden gidiyor

ABONE OL
26 Temmuz 2019 10:30
Ozan dedesinin izinden gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müzisyen Serhan Yasdıman, dedesi Kırşehirli bozlak ustası ve halk ozanı Şemsi Yasdıman’ın izinde müzik yapmaya devam ettiğini belirterek, “Dedem 5 yaşımdayken bağlamayı elime verdi ve nasıl çalınacağını gösterdi. Ondan sonraki dönemde konservatuvara başladım ve müzik yolculuğum devam etti. Başarımdaki pay eğitimin yanı sıra dedemden aldığım genlerdir.” dedi.

Dedesi Şemsi Yasdıman’ın yönlendirmesiyle 5 yaşında bağlama çalmaya başlayan 38 yaşındaki Serhan Yasdıman, o günden sonra müzikten hiç ayrılmayarak aile geleneği olan müzisyenliği devam ettirdi.

Bağlama ve keman çalarak müziğe başlayan Yasdıman, konservatuvarda tanıştığı gitarda ustalaştı.

20 yılı aşkın süredir sahnede ve albüm kayıtlarında müzisyenlik yapan Yasdıman, Akademi Rumeli-5 projesi kapsamında Balkanlardan gelen öğrencilerle “Müzik Atölyesi”nde bir araya geldi.

Öğrencilere Türk müziği hakkında bilgiler veren ve Türk müzik makamlarını öğreten Yadsıman onlarda birlikte müzik yaptı.

Yasdıman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzisyen bir aileden gelmesinin bu alandaki başarısında önemli olduğunu belirtti.

“BAŞARIMDAKI PAY DEDEMDEN ALDIĞIM GENLERDİR”

Müziğin hayatının vazgeçilmez parçası olduğunu anlatan Yasdıman, “Dedem 5 yaşımdayken bağlamayı elime verdi ve nasıl çalınacağını gösterdi. Ondan sonraki dönemde konservatuvara başladım ve müzik yolculuğum devam etti. Başarımdaki pay eğitimin yanı sıra dedemden aldığım genlerdir. Müzik insan ruhuna çok iyi gelen bir şey.” diye konuştu.

Profesyonel müzik yaşamına henüz konservatuvardayken başladığını belirten Yasdıman, şöyle devam etti:

“1992’de İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girdim. Ortaokul, lise ve üniversiteyi orada okudum. Okurken profesyonel olarak çalışmaya başladım. 2000 yılından itibaren albüm kayıtlarında gitar çalıyorum. Birçok müzisyenle birlikte müzik yapıyoruz. Hepsinin bana kattığı değerler var. Ben de onlara bir şey katabildiysem kendimi şanslı hissederim.”

Akademi Rumeli-5 projesi kapsamında müzik yaşamında elde ettiği tecrübeleri misafir öğrencilerle paylaştığını da vurgulayan Yasdıman, “Çok keyifli ve güzel bir atölye çalışması oldu. Onlara Türk müziğinin ana makamlarından bahsettim. Birlikte müzik yaptık.” ifadesini kullandı.

(AA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.