DOLAR 32,8362 1.01%
EURO 35,3242 0.91%
ALTIN 2.487,822,28
BIST %
BITCOIN %
Edirne
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Peynir ekmek tabiri geride kaldı

Peynir ekmek tabiri geride kaldı

ABONE OL
30 Kasım 2019 12:14
Peynir ekmek tabiri geride kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz Ekim Ayı’nda çiğ süte gelen zammın, bu ay peynir fiyatlarına yansıması vatandaşın sofrasında peynir ekmek kavramına darbe vurdu.

Ulusal Süt Konseyi’nin 2 lira olan çiğ süt fiyatını revize ederek 2,3 liraya çıkarması süt ürünlerine zam olarak yansırken, tezgahlardaki zamlı fiyatları gören vatandaşların ise gözü korktu.

Süte yapılan zamdan sonra kendi ellerindeki peynir fiyatlarına yüzde 10 zam yapıp, kar marjından fedakarlık yapan Peynirci Ali’nin sahibi Ali Günsal Koçyiğit, “Maksimum yüzde 10 olarak peynir fiyatlarına yansıtmaya çalıştık. Bu şekilde vatandaşımıza da yardımcı olmak amacıyla kendi karlarımızdan fedakârlık yaparak maksimum yüzde 10 olarak zam yaptık. Bu zamlarla beraber o peynir ekmek tabiri de geçmişte kaldı” şeklinde ifade etti.

“VATANDAŞIMIZ İÇİN KAR MARJIMIZDAN FEDAKARLIK ETTİK”

Vatandaşın alım gücünü düşük olduğunu bildiklerini ve yapılan yüzde 15’lik zamdan sadece yüzde !0 yaparak halkın cebini yakmak istemediklerini anlatan 12 yıldır peynircilik sektöründe olan Koçyiğit, “Geçtiğimiz ay süte yapılan yüzde 15’lik bir zam hemen akabinde peynir fiyatlarına da yansıdır. Bu zam orasını yüzde 15 oldu. Köylüye önümüzdeki aydan itibaren yüzde 15 yani 2 liraydı 2.30 ödenecek. Bu tabi hemen peynire yansıdır. Ama biz bunu halka yüzde 15 olarak yansıtamadık. Halkın şu anda alım gücü belli. Bu yüzden biz bunu maksimum yüzde 10 olarak peynir fiyatlarına yansıtmaya çalıştık. Bu şekilde vatandaşımıza da yardımcı olmak amacıyla kendi karlarımızdan fedakârlık yaparak maksimum yüzde 10 olarak zam yaptık. Peynir zammına 3 gün önce geçtik biz. Diğer arkadaşlar 10 gün önce geçti. Mandıracılarda 15 gün önce zamlı fiyatlara geçtiler. Biz tabi eski fiyatlara mal alabildiğimiz, stoklu çalışabildiğimiz içinde maksimum yüzde 10 zam geçtik” dedi.

“PEYNİR EKMEK TABİRİ GERİLERDE KALDI”

Peynir alımın bir lüks haline geldiğini dile getiren Koçyiğit, “Peynir almanın artık lüks hale geldiğini dile getiren Vatandaşın durumu çok bozuk olarak görüyorum. İki gün önce yaşlı bir teyze bize geldi bende fiyat etiketlerini yazıyordum. Bugün 3.günüm zamlı fiyatlarla. Kadıncağız geldi “kaç para peynir” dedi, 35 lira teyze dedim. “Bu ne ya biz ne yiyeceğiz, nasıl olacak?” dedi. Teyzenin emekli maaşı olmasına da rağmen insanlar şu anda peynir almakta bile zorlanıyor. Peynir ekmek gibi tabiri gerilerde kaldı. Artık peynir almakta insanlar için lüks haline geldi. Eski kaşar, salam, pastırma bunları geçtik zaten. Sadece hali vakti yerinde olan insanlar alabiliyor” dedi.

“EDİRNE ESNAFINI AYAKTA TUTAN YUNAN VE BULGAR”

“Bir kalıp iki kalıp ver” diyen insanlar 10 liralık peynir alabiliyor. 10 lirayı geçmesin diyor. Çok şükür ki Yunan Bulgar’ımız var burada. Onlarda olmasa inanıyorum ki çoğu esnaf 6 ayı bulmaz bu caddede. Yunan Bulgar’la alışveriş çok güzel. Onlarda memnunuz. Paraları değerli olduğu için kur farkında ötürü onlarda rahat alışveriş yapabiliyorlar burada. Geçtiğimiz sene Yunan çok müşterimiz vardı, bu sene daha fazla Bulgar müşterimiz var. Onlar daha çok gelmeye başladılar. İnşallah bunlarla ilgi bir kısıtlama olmaz. Onlar sayesinde esnaf şuanda ciddi bir getiri sağlıyor” dedi.

“YUNAN’A, BULGAR’A FIRSATÇILIK YAPMIYORUZ TÜRK’TE DAHİL HERKESE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kur farkına göre ülke paralarının değeri yüksek olmasına rağmen Yunan Bulgar’ı kandırmadıklarını, yerli yabancı herkese eşit yaklaştıklarını anlatan Koçyiğit “Her şeyin üzerinde fiyatlarımızda var. Hiç kimseye hiçbir şekilde farklı fiyat uygulamıyoruz. Türk’e de, Yunan’a da, Bulgar’a da fırsatçılık yapmadan kendi fiyat etiketleri ne ise öyle satış yapıp, herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Edirne’nin yerel marketlerinden koyun kaşarı 86 lira bizde 78 lira. Beyaz peynire 34 liradan başlıyor, 38 liraya kadar değişiyor. Yağlı, yumuşak inek peyniri 34 lira, orta sertlikte 37 buçuk lira. Sert peynir 38 lira, koyun peyniri 59 lira, paçav peyniri 52 buçuk lira gibi yeni fiyatlarımız bu şekilde. Sert peynir kalıbı 21 liraydı, şu anda 25 lira, 26 lira kalıbın büyüklüğüne göre değişiyor inek peynirinde, koyun peynirinde kalıpları daha büyük olduğu için 40-45 lira civarında fiyatlar birbirini takip ediyor” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.