DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21089140,60%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Promet, “Hak İş olarak her yerdeyiz”

Promet, “Hak İş olarak her yerdeyiz”

ABONE OL
5 Mayıs 2022 10:05
Promet, “Hak İş olarak her yerdeyiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hak İş Konfederasyonu Edirne İl Başkanlığı tarafından, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle Edirne Atatürk Anıtı’nda 81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması düzenlendi.  Hak İş olarak 1 Mayıs’ta salgın sebebiyle alanlarda olmasa da her yerde olduklarını kaydeden Hak İş Edirne İl Başkanı Emre Promet “Hak-İş olarak; Emek, barış, özgürlük, adalet, refah ve demokrasi için 81 ilden ve dijital platformlardan haykırıyoruz. Yaşasın alın teri döken yiğit emekçiler” dedi.

“SALGIN SEBEBİYLE OMUZ OMUZA ALANLARDA OLAMASAKTA HER YERDEYİZ”

Hak İş Edirne İl Başkanı Emre Promet “1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde; emekçilerin hakkı için, daha fazla gelir güvencesi ve adaletin tesis edilmesi için, sosyal ve ekonomik refah için, sorunların çözümü için taleplerimizi Türkiye’de 81 ilde ve dijital platformlarda sunuyoruz. Hak-İş olarak 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde; Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş ve gelir güvencesi istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Herkes için düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz. Güvenceli esneklik düzenlemelerinin insana yakışır iş çerçevesinde ele alınmasını istiyoruz. Mevcut işyerlerinin ve çalışanların dijitalleşmeye ve yeşil dönüşüme uyum sağlayabilmeleri için adil bir geçişi mümkün kılacak politikaların hayata geçirilmesini istiyoruz. Kamu çerçeve protokolünün kalan maddelerinin uygulanmasını talep ediyoruz. Kamu Çerçeve Protokolü kapsamında KİT’lerdeki işçilerin kadroya geçirilmesi, geçici işçilerin daimi kadroya geçirilmesi, kadroya geçen işçilerin tayin, becayiş hakkının verilmesi ve erken emekliliğin engellenmesi gibi özlük haklarına ilişkin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. 6772 sayılı kanun uyarınca ilave tediye alan kamu işçilerinin kapsamına belediye şirketlerinde çalışanların da dahil edilmesini istiyoruz. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen hak ve kazanımların enflasyon karşısında ezilmemesini talep ediyoruz. Tekelci yapıda bulunan sosyal diyalog mekanizmalarının katılımcı bir anlayışla yeniden oluşturulmasını talep ediyoruz. Covid-19 salgınının tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz” dedi.

“HEPİMİZİN EŞİT HAKLARDAN, EŞİT ŞARTLARDAN YARARLANMASINI İSTİYORUZ”

Tüm emekçileri, erdemli ve şeffaf sendikacılık için, dünya sendikal hareketi ile dayanışma için, demokrasi ve sosyal adalet için Hak-İş ile birlikte mücadeleye davet ettiklerini belirten Promet, “Biz 84 milyon vatandaşımızla hep birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. Hak-İş olarak istihdam yaratacak yatırım alanlarının artırılmasını, sürdürülebilir kalkınmayı, ekonomik alt yapının güçlendirilerek sosyal ve ekonomik refahın artırılmasını talep ediyoruz. Sendikal örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikalaşmanın teşvik edilmesini istiyoruz. Çalışanlara yönelik her türlü şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. ILO’nun C190 sayılı sözleşmesinin ülkemiz tarafından onaylanmasını ve gerekli mevzuat düzenlemelerinin sosyal diyalog anlayışıyla hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Dünya genelinde özgürlük ve barışın yükselerek insan haklarının daha da gelişmesi gerektiğin aktaran Başkan Promet “Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada barışın, özgürlüğün, adaletin, demokrasinin tesis edilmesini ve insan haklarının geliştirilmesini istiyoruz” dedi.

Hak İş olarak daha yapacak çok şey olduğunu ve omuz omuz mücadele etmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Emre Promet “Sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara ‘Örgütlü ol, Sendikalı ol, Hak-İş’li ol’ diyoruz. Hak-İş olarak yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyor ve emekçilerimizle omuz omuza, mücadele etmeye, güçlenmeye ve büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.