DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21100760,85%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Promet, “Hakkın Hak İş’e emanet”

Promet, “Hakkın Hak İş’e emanet”

ABONE OL
23 Kasım 2021 21:56
Promet, “Hakkın Hak İş’e emanet”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19 salgını sebebiyle Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı tam kapanma kararı sonrası, Hak İş Konfedrasyonu ve Öz Sağlık İş Sendikası Edirne İl Başkanı Emre Promet, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü il binasında yaptığı açıklama ile kutladı.

Birlik ve beraberlikle salgın ve zorlu tüm koşulları el birliğiyle aşılacağını kaydeden Başkan Emre Promet, Türkiye’nin tüm emekçileri için daha iyi şartlar getirilmesi gerektiğini belirtti.

1 Mayıs’ta tüm emekçi, mağdurlar, mazlumlar ve tüm insanlık için burada olduklarını kaydeden Başkan Emre Promet “ Emekçi kardeşlerimize “Hakkın Hak-İş’e emanet” demek için buradayız. Tüm emekçilerimizi, erdemli ve şeffaf sendikacılık için, dünya sendikal hareketi ile dayanışma için, demokrasi ve sosyal adalet için Hak-İş’le birlikte mücadeleye davet ediyoruz. 1 Mayıs Emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü kutlu olsun” şeklinde sözlerine yer verdi.

“1 MAYIS RUHUNU YANSITMAK İÇİN DİJİTAL PLATFORMLARDA VE HER YERDEYİZ”

Salgın ve alınan tedbirler sebebiyle meydanlarda olamamalarına sebebiyle emekçilerin çözümlerini dijital platformlarda sunduklarını söyleyen Hak İş Konfederasyonu ve Öz Sağlık İş Sendikası Edirne İl Başkanı Emre Promet “Bizler, Türkiye’nin bütün emekçileri, kadınları, erkekleri, gençleri, emeklileri, yaşlıları, engellileri, işsizleri, yoksulları, meslek sahipleri olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz. Hak-İş olarak, 1 Mayıs ruhunu en güçlü şekilde yansıtmak için, ekranlarda, dijital platformlarda, illerde ve her yerdeyiz. 1 yılı aşkın süredir devam eden salgın nedeniyle emekçi kardeşlerimizle omuz omuza alanlarda olamasak da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde; emekçilerin hakkı için, sağlık, huzur ve refahı için,iş güvencesi için, sorunların çözümü için taleplerimizi tüm dijital platformlarda sunuyoruz. Hak-İş olarak, ülkemizin bu salgını en kısa zamanda atlatmasını temenni ediyor, Ramazan ayının milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz”dedi.

“COVİD-19 SALGININ TÜM İŞÇİLER İÇİN MESLEK HASTALIĞI SAYILMASINI İSTİYORUZ”

Tüm kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi gibi talepleri sıralayan Emre Promet “Hak-İşolarak, bu 1 Mayıs’ta; Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini istiyoruz. Başta KİT’ler olmak üzere, tüm kamu kuruluşlarındaki şirketlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Adaleti, refahı ve güvenceyi sağlayan Kamu TİS istiyoruz. Ücretlerdeki vergi dilimlerinin yüzde 20’de sabitlenmesini istiyoruz. Herkes için düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz.Mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının tam çözümünü istiyoruz. Covid-19 salgının tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz. Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş ve gelir güvencesi istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha fazla yaygınlaştırılmasını istiyoruz”dedi.

“HAKKIN HAK-İŞ’E EMANET ”

Salgınla mücadele sürecinde emekçilere, halka, Hak İş teşkilatın mensuplarının verdiği mücadele için teşekkür ettiğini söyleyen Başkan Promet “Bizler bugün, Emek ve Dayanışma Gününde; güçlü ve güzel yarınlar için, güçlü gelecek için, sağlığımız için, işimiz, ekmeğimiz ve tüm emekçilerimiz için taleplerimizi yine yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız. Salgınla mücadele sürecinde iş başında cesurca ve özveri ile çalışan, tüm sektörlerdeki emekçi kardeşlerimize, milletimize ve Hak-İş teşkilat mensuplarımıza gönülden teşekkür etmek için buradayız. Emekçi kardeşlerimize “Hakkın Hak-İş’e emanet” demek için buradayız. Tüm emekçilerimizi, erdemli ve şeffaf sendikacılık için, dünya sendikal hareketi ile dayanışma için, demokrasi ve sosyal adalet için Hak-İş’le birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Bizler; Daha Fazla Dayanışma, daha çok önlem, daha çok iş güvenliği, örgütlü toplum ve daha güçlü Türkiye için 1 Mayıs’ta yine meydanlarda, ekranlarda ve her yerdeyiz”dedi.

“BÜTÜN EMEKÇİLER, MAĞDURLAR, MAZLUMLAR, TÜM İNSANLIK İÇİN BURADAYIZ”

Sendika olarak iş birliği ve dayanışmayı çok önemsediklerini kaydeden Başkan Emre Promet “Tüm emekçilerimizle birlikte üretmeye, büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz.

Hak-İş olarak; 1 Mayıs’ta ülkemizin, bölgemizin ve küremizin bütün emekçileri, mağdurları, mazlumları ile küresel salgına karşı tüm insanlık adına dayanışmamızı yinelemek için buradayız.

Biliyoruz ki Dünyamız bir, Gayemiz bir. Hak-İş olarak, salgın sürecinde ITUC, ETUC, ILO, ITUC-AP ve TUAC ile birlikte işbirliği ve dayanışma içinde olmayı önemsiyoruz”dedi.

“İSTİHDAMDA KADIN, GENÇ VE ENGELLİ BİREYLERE DAHA ÇOK YER VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

İstihdam ve mobbing uygulamalarının son bulmasını, kadın, çocuk, engelli bireylerin iş alanında daha önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Emre Promet “Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için meydanlardayız ve ekranlardayız. Hak-İşolarak Asgari Ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın önlenmesini, istihdamın artırılmasını ve yoksulluğun önlenmesini istiyoruz. Sendikal örgütlenmenin teşvik edilmesini istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Biz çalışanlar, emekçiler olarak; milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz.İnşam merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye istiyoruz.

Emekli aylığı alt sınırının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyoruz. Çalışanlara yönelik her türlü şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin son bulmasını istiyoruz. İstihdamda kadın, genç ve engelli bireylere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Çocuk işçiliğinin her türüyle mücadele edilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının ve bakım hizmetlerinin karşılanmasını istiyoruz.Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkanlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engelli bireylerin sosyal hayata katılımının artırılmasını istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının ve işbirliğinin geliştirilmesini istiyoruz. Çevre dostu bir dünya istiyoruz”dedi.

“ÖRGÜRLÜ OL, SENDİKALI OL, HAK-İŞ’Lİ OL”

Ülkenin yaşadığı bu zor günleri önlemlere uyarak, sabrederek ve el birliği içinde atlatılacağını söyleyen Başkan Emre Promet “Biz 83 Milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin temel haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada barış, özgürlük, adalet, demokrasinin tesis edilmesini ve insan haklarının geliştirilmesini istiyoruz. Biliyoruz ki; Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Refahın, kardeşliğin, huzurun ve hoşgörünün artarak hakim olduğu bir Türkiye’nin kıvancını yaşıyoruz. Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne ve geleceğine yürekten inanıyoruz. Geleceğimiz ve emeğimiz için umutluyuz. Hak-İş Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara ‘örgütlü ol, Sendikalı ol, Hak-İş’li ol’ diyoruz”dedi.

“GÜZEL GÜNLER YAKIN”

Güzel günlerin yakın olduğunu aktaran Bakan Promet “Hak-İşolarak yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyoruz. Emekçilerimizle omuz omuza, mücadele etmeye, güçlenmeye ve büyümeye devam edeceğiz. Koronavirüse Karşı; Ailemiz, Sevdiklerimiz, Salgın ile mücadele eden emekçilerimiz için, Ülkemiz için, Tedbirlerimizi alalım, Hep birlikte sağlıklı kalalım. Güzel günler yakın, yine tüm heyecanımızla meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek. Hak-İş olarak bugün; Emek, Barış, Özgürlük, Adalet ve Demokrasi için haykırıyoruz. 1 Mayıs Emek ve Dayanıma Günü, Türkiye’de ve Dünya’da tüm emekçilere kutlu olsun”dedi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.