DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22198960,14%
Edirne
21°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Promet, “Sağlık işçisi de hakkını istiyor”

Promet, “Sağlık işçisi de hakkını istiyor”

ABONE OL
9 Aralık 2021 11:47
Promet, “Sağlık işçisi de hakkını istiyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, ‘hekim zammı’ olarak adlandırılan çalışmanın, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldığını belirterek, sağlık işçini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini ve sağlık işçilerinin de emeğinin karşılığını istediğini söyledi.

Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde sağlık çalışanlarıyla beraber bir basın açıklaması düzenledi.

“KİMLER SAĞLIK ÇALIŞANI KİMLER KAPSAM DIŞI NET GÖRÜLMÜŞTÜR”

‘Hekim Zammı’ olarak adlandırılan çalışmanın, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldığını belirten Promet, “Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, Sağlık işçisinin, sağlık çalışanı olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; Ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, “Sağlık Ekip İşidir” sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık İşçisinin “sağlık çalışanı” olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır” dedi.

“SAĞLIK İŞÇİLERİ OLMASA DÜNYADA İLK SİRAYA OTURAN TÜRK SAĞLIK HİZMETİNİN ÇÖKECEĞİ BİR GERÇEKTİR”

Pandemide sağlık işçilerinin fedakarlığını yok saymak ve sağlık işçilerini sağlık personelinden sayılmaması anlayışını kabul etmediklerini dile getiren Başkan Promet “Öncelikle bilinmelidir ki; Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir. Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; Ambulanslarla Covidli hasta taşıyan  112 personelinden, ambulans sürücülerinden, hasta karşılama personelinden, Covidli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz” dedi.

“HAKKINIZ ÖDENMEZ SÖZÜ MEĞER GERÇEK ANLAMDA KULLANILMIŞ”

Sağlık çalışanı oldukları gerçeğinin şartsız kabulünü istediklerini aktaran Promet “Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk.  Ama bugün görüyor ki “hakkınız ödenmez” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz. Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Sağlık çalışanlarının tamamı “pandeminin kahramanıdır”, ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır. Biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.