DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21099550,95%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Promet, “Asgari ücret yetersiz”

Promet, “Asgari ücret yetersiz”

ABONE OL
30 Aralık 2020 12:11
Promet, “Asgari ücret yetersiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hak İl Edirne İl Başkanı Emre Promet, önceki gün net 2 bin 825 lira 90 kuruş açıklanan asgari ücretteki artışın önemli olduğunu ancak yaşam standartlarından uzak kaldığını söyledi.

İşveren, işçi ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirledi. Ancak belirlenen ücret kamuoyunda yeterli bulunmadı.

Hak İl Edirne İl Başkanı Emre Promet, açıklanan asgari ücrete yönelik değerlendirmelerde bulunarak, artışın önemli olsa da yeterli olmadığını belirterek, “Asgari ücret belirlenirken yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Bu çerçevede asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ ASGARİ YAŞAM STANDARDINI KARŞILAMAKTAN UZAK KALMIŞTIR”

2021 yılı için net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretteki artışın, enflasyonun üzerine denk geldiğini ancak yeterli bir artış olmadığını belirterek, “Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır. Asgari ücret, yaşam standardının ve gelir dağılımının önemli bir unsurudur. Asgari ücret, ücretlerin minimum düzeyini belirleme aracıdır. Ancak ülkemizde uygulanan asgari ücret maalesef bir standart oluşturmaktan uzak bulunmaktadır. Hükümetimizin çalışma hayatına yönelik aldığı bütün önlem ve tedbirlere rağmen, pandemi koşulları nedeniyle bazı sektörlerde çalışanların mağdur olduğu, iş ve gelir kaybı yaşadığı kritik bir süreç yaşandığı bilinmektedir. Açlık ve yoksulluk araştırmalarında ortaya çıkan rakamlar dikkate alındığında yapılan artışın asgari ücretli bir ailenin yaşam şartlarının ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır. Asgari ücret belirlenirken bu mağduriyetleri giderecek, çalışan ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücret olması en büyük beklentimizdi” dedi.

“AGİ HARİÇ VE NET AÇIKLANMALI, ENFLASYON ORANLARI DİKKATE ALINMALIDIR”

Asgari ücrette gelinen noktada sendikaların taleplerinin karşılanmadığını gördüklerini söyleyen Promet, “Hak İş olarak, çalışanların yaklaşık yüzde 45’ini doğrudan ilgilendiren ve Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesi anlamına geldiğini düşündüğümüz asgari ücret konusunu iş birliği yapılması gereken konuların başında görüyor ve bunun gereğini yerine getirmek için de çalışıyoruz.  İşçi kesimini temsilen Komisyonda yer alan Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in görüşlerini de alarak işçi kesiminin tek ses olarak hareket etmesini çok önemsedik ve katkı verdik. 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret konusunda üç işçi konfederasyonu ortak açıklamada bulunarak, asgari ücretin ilkesel kriterlerini ve insan onuruna yaraşır bir seviyede belirlenmesi için talebimizi ilettik. Ancak gelinen noktada, taleplerimizin tam olarak karşılanmadığını görüyoruz. Hak İş olarak, asgari ücrete ilişkin başından beri dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz, asgari ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmalıdır, asgari ücret belirlenirken yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir” dedi.

“İŞÇİLERİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYACAK ASGARİ ÜCRET HAYIRLI OLACAKTIR”

Promet “Konfederasyonumuz, gelir dağılımının adil bir şekilde gerçekleşmesine yönelik olarak bireylerin gelirlerine, harcamalarına ve servetlerine göre vergiye tabii tutulması konusundaki her türlü çalışmayı desteklemektedir. Bu çerçevede asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz. Açıklanan rakam, konfederasyonlar tarafından geçen yıl başlatılan ve bu yıl devam ettirilen sürecin toplumun refahını sağlamak ve çalışanların gelir düzeyini artırmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. İşçilerin beklentilerinin tam olarak karşılandığı bir asgari ücret hayırlı olacaktır” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.