DOLAR 32,8424 0.02%
EURO 35,1305 -0.05%
ALTIN 2.447,58-0,41
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21759500,53%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ruhsat hamlesi

Ruhsat hamlesi

ABONE OL
28 Ağustos 2019 10:55
Ruhsat hamlesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İmar Kanununa aykırı olarak okula dönüştürülen, eski gazoz fabrikasının hukuki süreci devam ediyor

Edirne Talatpaşa Bulvarı üzerinde bulunan bir bölümü imar yolu üzerinde, diğer bölümü de çekme mesafeleri üzerinde kalan eski gazoz fabrikası binası tadilat ruhsatı almadan özel okul oluyor. Şehir ve İmarcılık Müdürlüğü tarafından mühürlenmesine rağmen, gazoz fabrikasının okula dönüştürülmesi ile ilgili inşaat çalışmaları tamamlandı. Mühürlü olan binaya okul ruhsatı alınması için hamle yapıldı.

Edirne’nin çıkışında bulunan ve yıllarca gazoz fabrikası olarak kullanılan Recep Zıpkınkurt’a ait bina Dinamik Koleji tarafından kiralandı. Kiralayan şirket daha sonra fabrikaya okul için kullanılacak hale dönüştürmek için inşaat çalışmalarına başladı.

BELEDİYE MÜHÜRLEDİ

Eski yıllarda gazoz fabrikası olarak kullanılan binasının önemli bir bölümünün imar yolu üzerinde kaldığı tespit edildi. Binanın ayrıca yoldan çekme mesafelerine uymadığı ortaya çıktı. Bina da esaslı inşaat çalışması yapılması üzerine Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tutanak düzenledi. Binayı kiralayan şirkete ruhsat alınması için süre verildi. Edirne Belediye Encümeni tarafından verilen süre içinde ruhsat alınmaması halinde yıkım yapılacağı bildirildi. Ancak şirket ruhsat almak yerine İdare Mahkemesi’ne giderek yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak yürütmeyi durdurma kararı olması, ruhsatsız olarak inşaatın devam edeceği anlamına gelmiyor.

RUHSAT ALMADI

Okul binasına dönüştürülmek istenen binayla ilgili olarak Edirne Belediyesi’nden tadilat ruhsatı talep edilmedi. Mühürlü olmasına rağmen ve hukuki süreç sonuçlanmadan binanın inşaatı hızla bitirildi. İnşaat çalışmaları sırasında eski gazoz fabrikası binasında ciddi değişiklikler yapılarak içine derslikler yapıldı. Şehrin göbeğinde kaçak inşaat tüm hızıyla sürerek bitirildi.

BİNANIN İŞLEVİ DEĞİŞTİ

Gazoz fabrikasının ruhsatsız binada değişiklikler yapılarak özel okula dönüştürülmesinden sonra bu kez işletme ruhsatı işlemlerine başlatıldı. Mühürlü binanın inşaatını bitiren Dinamik Koleji yetkilileri Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne başvurdu. İtfaiye Müdürlüğü de, fiili olarak binanın ruhsatsız olarak yenilenmesine rağmen eski durumunda gibi kabul ederek rapor düzenledi.

İTFAİYE FARK ETMEDİ Mİ?

Neredeyse tamamen yenilenen binanın bu durumunu fark etmeyen itfaiye uzmanları sanki üzerinde hiçbir inşaat değişikliği olmamış gibi rapor düzenledi. Binaya rapor düzenlemek için giden itfaiye ekiplerinin bu değişiklikleri nasıl fark etmediği anlaşılamadı.

GÖZLER MİLLİ EĞİTİMDE

Gazoz fabrikası binasının ruhsatsız olarak okula dönüştürülmesinden sonra Dinamik Kolejinin okul işletme ruhsatı almak için Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduğu öğrenildi. Milli Eğitim Müdürlüğü uzmanları da, binada incelemeler yaparak yönetmeliklere uygun olup olmadığı konusunda incelemeler yapacak ve kararını verecek. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün binadaki imar sorunuyla ilgili hukuki çözümü bekleyip beklemeyeceği bilinmiyor.

HEDEF FİİLİ DURUM YARATMAK

Bilindiği Kırklareli kavşağından sonra yol kenarında bulunan Doğa Koleji binası da imara aykırı olarak yapıldı. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü mevcut duruma göre rapor düzenledi. Düzenlenen bu rapor ile Milli Eğitim Müdürlüğü okul açma ruhsatı verdi. Ancak binanın yapı kullanma belgesi olmaması nedeniyle uzun süre doğalgaz bağlanamadı. Okula kayıt eden öğrenciler mağdur oldu. Dinamik Kolejinin de böyle fiili bir durum yaratma hedefinde olduğu bildirildi.

Fiili durum yaratıldıktan sonra öğrencilerin daha fazla mağdur olmaması için böylece kamu üzerinde psikolojik baskı yapılması da hedefleniyor.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.