Rusya’dan Tehdit!

20.03.2021 12:18

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği, Bosna Hersek’in fiilen NATO’ya yaklaşması durumunda Rusya’nın bu “düşmanca adıma” karşılık vermek zorunda kalacağını açıkladı.

Rusya’dan Tehdit!

zambak.ba’da yer alan habere göre: Rusya’nın Bosna Hersek’teki büyükelçiliği tarafından 18 Mart’ta yayınlanan açıklamada NATO’ya üyelik konusunda, “Bosna Hersek’teki dostlarımızı iyi düşünmeye, “lehte” ve “aleyhte” olan her şeyi tartmaya ve ülkede bu meselede mutabakattan uzak olan tüm vatandaşların görüşünü dikkate almaya davet ediyoruz” denildi.

Rusya Büyükelçiliği’nin tehditkar açıklaması, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi’nin 24 Şubat 2021’de aldığı karar çerçevesinde önceki gün tesis edilen NATO ile İş Birliği Komisyonu’nun kurulmasından sonra geldi.

Bosna Hersek, 5 Aralık 2018 tarihinde NATO’ya Üyelik Eylem Planı’na (MAP) dahil olmuş, bunun bir yıl ardından Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi, ülkenin NATO’ya entegrasyonu için gerekli reform programını kabul etme kararı almıştı.

Bosna Hersek’teki Sırp siyasetçiler, ülkenin Rusya ile yakınlaşmasını desteklerken ülkenin NATO’ya üyeliğine karşı çıkıyor. NATO’ya üyelik sürecinde önceliklerin belirlenmesi ve ülkenin NATO ile iş birliğini koordine etmesi için kurulan komisyona onay veren Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosnalı Sırp muhalefeti tarafından milli ihanet ile suçlanmıştı.

Eleştirilere cevap veren Dodik, Bosna Hersek’in NATO ile belirli bir düzeyde iş birliği kurabileceğini ve bunu Sırbistan’ın ve önceki dönemlerde Rusya’nın da yaptığını söylemişti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler