DOLAR 32,5933 0.35%
EURO 34,8180 0.19%
ALTIN 2.507,530,94
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20982632,92%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sadık Ahmet ölümünün 25. yıldönümünde anıldı

Sadık Ahmet ölümünün 25. yıldönümünde anıldı

ABONE OL
25 Temmuz 2020 15:54
Sadık Ahmet ölümünün 25. yıldönümünde anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batı Trakya Türk Azınlığının merhum lideri Dr. Sadık Ahmet ölümünün 25. Yıldönümünde kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Gümülcine’nin Kahveci Mezarlığında düzenlenen anma töreni bu yıl pandemi nedeniyle belirli koşullar altında gerçekleştirildi. Anma etkinliğine Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin başta olmak üzere, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Danışmanı Recep Paçaman, Sadık Ahmet Ailesi üyeleri Işık Sadık Ahmet, Levent Sadık Ahmet, Funda Sadık Ahmet, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BTTADK Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve merhumun yakın akraba ve dostları katıldı.

Etkinlik öncesi Din Görevlisi Mehmet Hafız Hoca sala ve Kur’an-ı Kerim okudu. Daha sonra duayı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim duayı yaparak, Sadık Ahmet Ailesi adına Işık Sadık Ahmet bir konuşma yaptı. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devletine ve diğer katılımcılara teşekkür eden Işık Sadık Ahmet, “Her törende olduğu gibi bu törende de yalnız değiliz. Sizler yine buradasınız. Lozan Barış Antlaşmasıyla garanti altına alınan Batı Trakya Türk Azınlığının garantör devleti Türkiye Cumhuriyeti devletini her zaman yanımızda hissediyoruz. O bizim anavatanımız, biz burada yaşamaya devam edeceğiz. Haklarımızı alana kadar bu Azınlık burada yaşayacaktır. Ölümünden 25 yıl da geçse, 125 yıl da geçse, yine Dr. Sadık Ahmet ve Batı Trakya Türklerinin hak arama mücadelesi ve davası devam edecektir. Bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti devletine şükranlarımı sunuyorum. Bugün Lozan Barış Antlaşmasının imzalanışının yıldönümü. Dr. Sadık Ahmet’in de ölüm yıldönümü. Ayrıca bugün de Ayasofya caminde kılınan ilk Cuma namazı. Buradan Türkiye Cumhuriyeti sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a toplumumuz adına ve Dr. Sadık Ahmet Ailesi adına selam ve saygılarımızı iletiyorum.”

Tören sonunda DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin Sadık Ahmet’i kabrine birer çelenk bıraktı.

Törende DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu bir açıklama yaparak, her 24 Temmuz da olduğu gibi bu yılda çok hüzün dolu olduğunu ifade ederek, “Bu yıl Sadık Ahmet’in 25. ölüm yıldönümü dolayısıyla yine bir anma töreni düzenledik. Ancak ne yazık ki bu yıl pandemi dolayısıyla bu anma etkinliğini kısıtlı koşullarda gerçekletirdik. Ümit ediyorum ki, bu şekilde düzenlediğimiz anma töreni son 24 Temmuz olur. Bundan sonraki yıllarda her yıl olduğu gibi binlerce Dr. Sadık Ahmet sevdalısıyla bu töreni gerçekleştiririz” görüşlerine yer verdi.

Son olarak Sadık Ahmet’in ölümünden sonra bir çok durumun değiştiğini belirten Asafoğlu, Batı Trakya Türklerinin davasına her zaman sadık olduğunu ve bütün olumsuzluklara rağmen mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:(www.burasibatitrakya.com)

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.