DOLAR 32,5536 0.26%
EURO 34,5855 0.08%
ALTIN 2.490,930,20
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20895503,22%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağanak yağışların ardından, Bulgaristan’daki durum

Sağanak yağışların ardından, Bulgaristan’daki durum

ABONE OL
16 Ocak 2021 14:25
Sağanak yağışların ardından, Bulgaristan’daki durum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Su baskını olan sokaklar, evler, bahçeler, heleyanların oluşumu nedeniyle kapalı kalan mahalle ve köyler. Güzel olan şu ki, hayatını yitiren veya afetten zarar gören kişiler hakkında veriler yok. Metereoloji durumu artık daha sakin ve durumun normalleşmesi için aktif çalışmalar yürütülüyor.

BNR muhabiri Keti Trençeva, Blagoevgrad ilinde yağışların yerini soğuk hava ve şiddetli rüzgara bıraktığını, ıslak yol yüzeyleri birçok yerleşim yerinde buzlanmaya yol açtığını bildirdi.

Ancak bundan önce yüksek hava sıcaklıkları eşliğinde sağanak yağışlar ve yağan karın erimesi birçok insan ve kurum için zor anlar yaşattı.

Seller tarafından yıkılan köprüler ve su basmış evler manzaranın sadece bir kısmını oluşturuyor. Mesta nehri vadisi boyunca hasarlar çok ciddi. Dağ tatil beldesi Bansko ve Gotse Delçev şehri arasında meydana gelen heleyan yaklaşık 6 saat boyunca yolu trafiğe kapattı.

Yerli halk Mesta nehrinin setlerinin yüzde 80’ninden fazlasının hasarlı olduğunu söyledi.

Çiftlik sahibi İvan Sabahlıkov, Hadcidimovo şehrinin aşağıkı mahallesinin su baskınına uğradığını ve kalacak evi olmayan insanların olduğunu açıkladı.

“Sözüm ona nehirdeki setler toplu halde söküldü. Artık bunları tekrar inşa edecek bir güç yok. Bu tesisler çok pahalı. Kadere mahkumuz” diye yorumladı İvan Sabahlıkov.

Bütün Blagoevgrad bölgesinde 24 saat boyunca nehirler ve barajlar gözetim altında kalacak.

Güneydoğu Bulgaristan’da da durum endişe verici. Deniz şehirleri Burgas ve Primirsko arasındaki yollar artık trafiğe açıldı. Yağmur yağışları dinmiş durumda. Daniela Kostadinova röportajında, dün gece doluluk seviyesinin yükseldiği Veleka nehrinin Sinemorets yolunda taşkın oluşturduğunu bildirdi. Afetzede kişiler olduğu yönünde veriler yok, ancak su baskını olan evler ve zemin katlar var.

Bütün bu gelişmeler içinde bir de olumlu haber var, Kamçı barajı doluluk seviyesini oldukça yükseltmiş durumda ve Vali yardımcısı Vladimir Krumov, yaz ayları için alarmı yapılan su krizinin yaşanmayacağını söyledi.

Smolyan bölgesindeki tüm 10 belediye sağanak yağışlardan etkilendi. Rodoplar’daki Dospat ve Madan şehirleri kısmen acil afet durumunda kalıyor. Onarım ve köylere ve mahallelere giden yolların açılması çalışmaları bugün de devam ediyor. Belediye başkanları, belediyelerin onarım çalışmalarını kendi bütçelerinden karşılayacaklarını ancak devletten de destek umduklarını belirtti.

Nehirlerin doluluk seviyesi oldukça düşmüş durumda. Ancak bazı yerlerde hala heleyan oluşma riski var.

Velingrad’daki durum da normale dönmeye başladı. Bütün nehir ve rezervuarlar 24 saatlik gözetim altında.

BNR’ye konuşan Kriz Masası Başkanı Atanas Paligorov, “Şu anda vatandaşların sakin olmaları gerektiğini düşünüyoruz, çünkü güvenlik ve sağlıkları yönünde bir problem yok” diye yorumladı.

Bugün Pleven yakınlarında üç barajın kontrollü boşaltma çalışmaları başladı. Amaç, tesislerin serbest hacminin korunması ve taşma riskinin önlenmesi.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile Bulgaristan’ın birçok yerinde yağmur yağışları kara dönüştü. Bu bağlamda seyahat edecekler çok dikkatli sürmeli. En erken kar yağışının görüldüğü şehir Tuna yakınlarındaki Tutrakan şehri, burada yaklaşık 10 santimetrelik kar tabakası oluştuğu bildirildi.

Silistra İl Trafik Yönetimi, Kuzeydoğu Bulgaristan’daki yollardaki karın asfalt katmanına kadar temizlendiğini bildirdi.

Hava tahmin raporlarına göre, kar yağışı belirli zaman kesimlerinde dinerek hafta sonuna kadar devam edecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.