DOLAR 32,8371 0.07%
EURO 35,1530 -0.2%
ALTIN 2.455,98-1,34
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2092958-1,30%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlık turizmi masaya yatırıldı

Sağlık turizmi masaya yatırıldı

ABONE OL
13 Aralık 2019 10:42
Sağlık turizmi masaya yatırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya kamu, özel sektör, üniversite hastanelerinin yanı sıra Yunanistan, Kosova ve Romanya’dan hastane temsilcilerinin de katılım sağladığı Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi Edirne’de gerçekleştirildi.

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi Margi Otel’de gerçekleştirildi.

“YENİ BAŞARILARA İHTİYACIMIZ OLDUĞU BİR GERÇEK”

Zirvede konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Türkiye’de turizmin yıllar boyunca büyüyen bir sektör olarak önümüzde durduğuna işaret ederek, “Bu sektör Türkiye ekonomisinin sürekli ve her zaman için en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da vatandaş memnuniyetinin yüksekliğiyle kendimizi avutmamalıyız. Yeni heyecanlara ve başarılara ihtiyacımız olduğu bir gerçektir”

“SAĞLIK TURİZMİ YENİ FIRSATLAR SUNUYOR”

Sağlık turizminin de hem ülkemiz hem de bölge için yeni fırsatlar sunduğunu belirten Canalp, “Türkiye olarak, yüzyıllardan beri sağlık alanında dünyaya öncülük etmiş bir ülkeyiz. Edirne deyince ilk aklımıza gelmesi gereken şey, dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan il olduğumuzdur. Sağlık Müzemiz zamanının en modern sağlık uygulamalarını yapan bir merkez konumundaydı. Bu husus Birleşmiş Milletler tarafından da tescillenmiş durumda. Türkiye ve Edirne’nin bir gururudur” dedi.

“HASTANELERİMİZ ULUSLARARASI KALİTE BELGESİNE SAHİP”

Devlet hastanelerimizin büyük bir çoğunluğunun uluslararası kalite belgesine sahip hastaneler olduğunu belirten Vali Canalp, “Ama aynı zamanda devlet hastanelerimizden belli bir nitelikte olanlar uluslararası sağlık turizmi akreditasyonlarıyla da taçlandırmak durumundayız. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki gerek özel hastanelerimiz gerekse devlet hastanelerimizin çaba ve gayretleriyle bunu da başarabiliyoruz. Sağlıktaki başarımızın temelinde sadece binalarımızın kalitesi değil, sağlık çalışanlarımızın özverili çabaları, gayretleri de gerçekten çok belirgin olmuştur. Bugün belli bir vatandaş memnuniyetini sağlayabildiysek, bugün dünyada sürekli 550 bin hasta sayısına ulaşabildiysek ve bu sayı sürekli artarak devam edecek bir trend halindeyse bu sadece binaların kalitesinden değil, sağlık çalışanlarımızın çabasının üst düzeyde olmasındandır” dedi.

“SAĞLIKTA ÇOK CİDDİ GELİRLERİMİZ VAR”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da Türkiye’nin turizm gelirlerinin 30 milyar doları aştığını ve daha da yükseğe çıkması gerektiğini belirterek, “Sağlıkta da çok ciddi gelirlerimiz var. Tedavimiz iyi düzeyde. Sağlığa harcanan para da biraz fazla, bazıları da gereksiz. Burada çok güzel seviyeli, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir toplantı yapıyoruz. Turizm gelirlerini arttırma sağlığı da iyi bir şekilde sunmanın toplantısını yapıyoruz. Bu noktada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“SAĞLIK TURİZMİ BELGESİ ALMIŞ HASTANE SAYIMIZ BUGÜN 17 TANE”

Balkanlar’da ki ülkelerle ortak çalışma yaptıklarını belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de, “Türkiye’miz olarak biz de bu alanda geçmişte 10 yıl içerisinde 10 binlerden 550 bine kadar çıkmaktayız. Yine ülkemiz Brezilya, Hindistan, Tayland gibi ülkelerden sonra 5’inci sırada yer almakta ve bu alandaki yükselme hızı ortalama her sene yüzde 25 artmakta. Biz bu kapsamda dedik ki; madem böyle bir pasta var, böyle bir girişim var biz Trakya bölgesi olarak ne yaptık? 2017 yılında ilk kanun çıktığında sıfır olan sağlık turizmi belgesi almış hastane sayımız bugün 17 tane oldu. Yine hastanelere baktığımızda yaklaşık yüzde 30’un üzerinde hasta sayısı var. 2017’nin başında 3 binli rakamlar varken, Trakya bölgesine gerçekten bu anlamda gelen hasta sayısı 2018 yılında 5 bin, 2019 tahminimiz ise 8050 olarak tahmin etmekteyiz. Bu artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz. Trakya’daki illerin işbirliğinde Balkanlar’daki ülkelerle partnerlerimizle ortak çalışmalarımız var.  Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve diğer ülkelere pazarlama, tanıtım faaliyetler yapıyoruz. Yine bu kapsamda dedik ki, madem kaliteli hizmeti ucuza vermeliyiz ve bunu yaparken diğer turizm anlamında da hem otellerimizi hem turizm acentelerimizi bu işe katmalıyız. Bütün bu ekosistemde yer alan paydaşlarımızla beraber beşeri sermayenin güçlenmesi için eğitim faaliyetleri yapıyoruz. Diyoruz ki madem hizmet getireceğiz buraya, hizmeti veren insanlarımızın oteldeki resepsiyon görevlisinden hastanedeki doktora kadar herkesin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitimler vererek hizmet kalitemizi arttırmaya çalışıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE, DÜNYA SAĞLIK TURİZMİ PAZARINDAN HAK ETTİĞİ PAYI ALMAYA HAZIRDIR”

Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi’nde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Dünya çapında sağlık turisti sayısının 50 milyonun üzerinde olduğu tahmin edildiğini belirterek, “Son 20 yıldır ters yönlü küreselleşme ile tedavi amaçlı seyahatlerin gelişmiş ülkelerden daha az gelişmiş ülkelere doğru olduğu görülmektedir. Sağlık turizmi alanında ilk 5’de yer alan Hindistan, Tayland ve Singapur ve Malezya’nın gelişmekte olan birer Asya kıtaları ülkesi olması da bu gerçeği gözler önüne sermektedir. Kaliteli sağlık hizmetlerini uluslararası akredite olmuş hastanelerce uygun fiyatlar ile sunulabilmesi sağlık turizmini cazip hale getirmiştir. Türkiye sağlık alanında son 15 yılda reform niteliğinde gerçekleştirdiği iyileştirme ve düzenlemeler sayesinde dünya sağlık turizmi pazarından hak ettiği payı almaya hazırdır. Ülkemiz sağlık turizmi alanında tüm dünyada 16 sırada olup CSI tarafından akredite edilmiş 42 hastanesi ile en ön sıralarda yer almaktadır. Coğrafi konumu itibari ile Ortadoğu, Avrupa, Balkanlar ve Afrika’nın ortasında bulunan Türkiye sahip olduğu iyi yetişmiş hekim ve sağlık çalışanı açısından ulaşım kolaylığı 77 ülkeyle vizesiz seyahat imkanı ve yüksek sağlık teknolojisi sayesinde sağlık turizminde öncü olabilecek ülke konumdadır” dedi.

“SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HAZIRIZ”

Serhat şehri Edirne ve Trakya’nın tüm illeri ile komşu ilimiz Çanakkale’nin de sağlık turizmi pastasından hak ettiği payı almak için hazırlanıp beklediğini belirterek, “Sağlık turizmi gerçek manada bir devlet politikamız olup ülkemizin kalkınması noktasında önemli bir sektör haline gelmiştir. Bu potansiyel gerçek manada bizler de mevcut olup yapmamız gereken durmadan ve yılmadan çalışmak bölgemize gelen sağlık turisti sayısını ve sağlık hizmeti kalitemizi sürekli arttırmaktır. Bu amaçla kamu, özel, üniversite ayrımı yapmaksızın tek yürek olarak toplandığımız bugünde bizden desteklerini esirgemeyen Sağlık Bakanlığımıza ve Sayın Valimize Trakya kalkınma ajansına ve tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım” dedi.

Düzenlenen zirveye Edirne Valisi Ekrem Canalp, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya kamu, özel sektör, üniversite hastanelerinin yanı sıra Yunanistan, Kosova ve Romanya’dan hastane temsilcileri katıldı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.