DOLAR 32,8371 0.07%
EURO 35,1530 -0.2%
ALTIN 2.455,98-1,34
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2092958-1,30%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Sağlık turizminde rüzgar, Türkiye’den yana esiyor”

“Sağlık turizminde rüzgar, Türkiye’den yana esiyor”

ABONE OL
29 Eylül 2022 16:10
“Sağlık turizminde rüzgar, Türkiye’den yana esiyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık turizminde dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Türkiye’ye ilgi artarak devam ediyor.

Türkiye’de verilen genel sağlık hizmetinin rakiplerinin çok önünde olduğuna işaret eden Türk Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER) ve Exclusive Hair Clinic’in Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, özellikle şehir hastanelerinin yapımıyla birlikte organ nakilleri başta olmak üzere büyük hastalıkların tedavileri için Avrupa ve Ortadoğu’dan yoğun bir hasta gelişi olduğunu vurguladı.

“KALİTE VE FİYATTA TÜRKİYE’NİN RAKİBİ YOK”

Sağlık turizminde rüzgarın Türkiye’den yana estiğini ifade eden Terziler, şunları söyledi; “Bu sene sağlık turizmi kapsamında 2 milyonun üzerinde turist ve 4 milyar doları aşan bir gelir bekliyoruz. Avrupa’da sağlık sistemi çok kötü durumda. Kolu kırılan insanlara bile röntgen çekmeye 1 ay sonraya gün verildiği oluyor. Bizde ise bırak filmi, parayı verdikten yarım saat sonra tomografi ve MR çektirebilirsiniz. Çok kaliteli doktorlarımız başta olmak üzere son sistem laboratuvarlar, ekipmanlar ve cihazlarla her şeyimiz var. Şu anda sağlıkta en iyisi Türkiye mi Amerika mı karar veremiyorum. Genel sağlıkta kalite ve fiyatta gerçekten rakibimiz yok diyebilirim”dedi.

“GELİRİN YARISI SAÇ EKİMİNDEN GELİYOR”

Sağlık turizminde saç ekiminin çok önemli bir payı olduğunun altını çizen Terziler, toplam gelirin yarısının saç ekimi turizminden kaynaklandığını ifade etti.

Terziler; “Türkiye sağlık turizm pastası son 10 yıldır yüzde 50 saç, yüzde 50 diğerleri olarak bölünüyor. Bu sene 1 milyonun üzerinde saç ekimi turisti ağırlayacağız. Yaklaşık ortalama 2 bin dolardan saç ekimi yapıldığını düşünürsek 2 milyar doların üzerinde yıllık ciro bekleniyor. Üstelik gelenler 2-3 gece konaklıyorlar ve burada ciddi bir turizm hareketliliği yaratıyorlar” dedi.

Dünya genelinde erkeklerin yüzde 75’inin saç problemi olduğuna ve bunun da 2 milyar adetlik saç ekim potansiyeline işaret ettiğini kaydeden Terziler, şöyle devam etti; “Ağırlıklı Avrupa olmak üzere 100’ün üzerinde ülkeden Türkiye’ye saç ektirmeye geliyorlar. Japonya, Kore, Avustralya ve Kanada’dan bile gelmeye başladılar. Hatta ben şu an en çok Avustralya’dan gelenlere saç ekiyorum. Saç ekim sektörü çok büyüyebilecek bir sektör. Türkiye’de usta-çırak ilişkisi olduğu için güzel bir şekilde yapmayı öğrendik. Biz daha uzun yıllar bayrağı taşırız. Uluslararası reklamların da çok önemli etkisi oldu. Mesela bir ay önce İspanya’dan saç ekimi için Türkiye’ye gelen 3 turistin filmi vizyona girdi. Film girince bize gelen İspanyolların da sayısı artmaya başladı. Avrupa’dan en çok İspanya, İtalya, Hollanda, Almanya, Belçika ve Fransa gibi ülkelerden gelenleri ağırlıyoruz”dedi.

 “SAÇ EKİMİNİ TÜRK ROBOTLAR YAPACAK”

Saç ekiminde gelecekte robotik saç ekiminin ağırlık kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Terziler; “Her operasyonda aynı kalitenin tutturulamaması saç ekiminin önümüzdeki yıllarda robotlarla yapılacağı ihtimalini gündeme getiriyor. Bizim de bu noktada Türk mühendislerle yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımız var. Bunlara yaptığımız yatırımlar 2 milyon doları geçmiş durumda. DHA robotik ekim denilen bir sistemimiz var. Bu sistemde ense bölgesinden alınan kökler özel kalemlere yerleştirilerek robotik bir şekilde nakliye sistemine konuluyor ve ultraviyole ışınlarla mikropsuz bir hale getiriliyor. Özel sıvılarla bu kalemlerin içindeki uçlar güçlendirilerek ekimi yapılıyor. Robot sayesinde hasta kendi başına yapılan ekimi anlık olarak seyredebiliyor. Dakika solunum sayısı, kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu takip edilerek profesyonel ameliyat şartlarında hasta kalitesini artıran bir ortam oluşturuluyor. Bu sistemin en önemli özelliği ise tıraşsız da olması. Yani artık saç ektirmek isteyen insanlar tıraş olmalarına gerek kalmadan bunu gerçekleştirebilecekler. Tıraşsız saç ekim sisteminin estetik endişesi olan insanlar için çok doğru bir alternatif olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu sistemi kendilerinin ürettiğini ve patentli ürünleri olduğunu vurgulayan Terziler; “Şu an sadece Dr. Terziler Kliniklerinde kullanılıyor. Ülkemizden ve dünyadan talepler topluyoruz. Birçok ülkeden geliyorlar. Önümüzdeki süreçte kalite bilinci gelişmiş çoğu saç kliniği Türk saç ekim robotunu kullanmaya başlayacak. Böyle dönemlere de giderek yaklaşıyoruz” dedi.

Dr. Terziler Exclusive Hair Clinic olarak aldıkları AACI Amerikan Akreditasyon Belgesi’ne de dikkat çeken Terziler; “İnsan sağlığını korumada ve yapılan işlerin kalite programını anlık takip etmede çok önemli bir geçerlilik belgesi olan bu belgeyi kuruluşumuzun ardından çok kısa bir süre içerisinde almış olmakla gurur duyuyoruz. Mükemmelliğimizi sürdürmeyi, performansımızı sürekli iyileştirmeyi ve kalite ile güvenlik girişimlerimizi devam ettireceğimizi güvence altına aldığımız AACI Uluslararası Akreditasyon ile buluşmak, altın madalya ödülü ile tanınan başarıya imza atmak gibi” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.