DOLAR 32,2222 0.03%
EURO 34,9486 0.21%
ALTIN 2.464,400,13
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2223102-1,72%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlıkçılar ek değil, tek ödeme istiyor

Sağlıkçılar ek değil, tek ödeme istiyor

ABONE OL
24 Kasım 2021 23:33
Sağlıkçılar ek değil, tek ödeme istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi Başkanı Alim Kanpolat, koronavirüs salgınında ön saflarda kahramanca mücadele veren sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz” dedi.

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi Üyeleri Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yoğun mesai harcayan sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

“OLDUKÇA HASSAS DAVRANDIK”

Sağlık çalışanları adına burada açıklamada bulunan Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi Başkanı Alim Kanpolat, Türkiye’nin 11 Mart’tan bu yana salgınla mücadele ettiğini hatırlatarak, “Tüm zorluklara rağmen sağlık çalışanları arkadaşlarım dün, bugün ve yarın olağanüstü bir çalışma azmini ortaya koymuş̧ ve koymakta, kendi hayatlarını hiçe saymakta gösterdikleri fedakarlık ve ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçmiştir. Herkesin bildiği gibi binlerce arkadaşımız cephenin en önünde savaşarak Kovid’e yakalandı, hala da yakalanmaya devam ediyor ve hayatını kaybederek şehit oluyorlar. Bilim kurulu üyesi Prof. Ateş̧ Kara diyor ki “canımız yanıyor, hasta sayısı gittikçe artıyor. Gidişat iyi değil. Böyle giderse tedavi edecek sağlık çalışanı bulamayacağız’ diyor. Ben de Bugün buradan bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta olan tüm arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç̧ çok kritik olduğu için sağlık çalışanları olarak bizde oldukça hassas davrandık. Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması halkımızın sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk. Takip eden süreçte Sağlık Bakanı tarafından sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük izledik. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını görüp, bunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirttik. Bugün sağlık çalışanları olarak Neden mi buradayız bunu bir kez daha belirtmek istiyorum. İşte biz sağlık çalışanları gece gündüz çalışıyoruz ya, iş riskimiz var ya” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BEKLEDİĞİ ADALETLİ ŞEKİLDE ÜCRETLERDE ARTIŞ YAPILMASI”

“Ek ödeme değil tek ödeme” istediklerinin altını çizen Kanpolat “Nöbetlerden dolayı çoluk çocuğumuzla doğru dürüst fırsat bulup iletişim bile kuramıyoruz. Ayda neredeyse 250-280 saat mesai yapıp yıpranıyoruz. Bir döner sermaye alıyorduk seneler önceden. İşte bu bizim döner sermayemizi adına performans sistemi getiriyoruz diyerek elimizden aldılar, sağlık çalışanları olarak artık 5 kuruş̧ dahi döner sermaye alamaz olduk. İste biz bu kadar çalışmamızın karşılığını Sağlık Bakanımızdan bir düzenleme yaparak emeğimizin karşılığı olanı vermesini haklı olarak istiyoruz, Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getiriyoruz. Ne yazık ki onlarsa toplum nezdinde çözüm̈ 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü̈ kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işte tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş̧ gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş̧ bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş̧ Hekimlerimiz, ağız diş̧ sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış̧ yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış̧ yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. “Ek Ödeme değil Tek Ödeme” istiyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. Bunun dışında; Salgının arttığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin basındalar ama mutsuz ve umutsuzlar” dedi.

“GÖREVİ BAŞINDA HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI YASAL OLARAK ŞEHİT SAYILMALIDIR”

Virüsle mücadele eden kahramanların başka sorunlarla boğuşmaması çağrısında bulunan Başkan Kanpolat” Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karsısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam seklinde tek ödeme bekliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan sağlık çalışanlarına yapılanlar soruyorum reva mıdır? Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde kahraman sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir. Virüsle mücadele eden kahramanların başka sorunlarla boğuşmaları sona ermelidir. Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir. Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir. Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir. Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. Aile Hekimliğinde görev yapan çalışanlara mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır. Aynı seklide Adli Tıp Çalışanlarına da salgın nedeniyle bir ilave ödeme yapılmalıdır. Çünkü̈ birçok Adli Tıp Müdürlüğü Grup başkanlıkları pandemi kurulusu ilan edilmişlerdir” dedi.

“MESELELER KULAK ARKASI, SÜMEN ALTI EDİLMEZ”

Sağlık çalışanlarının arasında ayrım yapılmaması gerektiğini dile getiren Kanpolat, “Sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı üniversite hastanelerinde fedakarca görev yapan arkadaşlarımız içinde geçerlidir. Bu konuda YÖK ve rektörlükler üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Kendi kuruluşlarında ne çalışanları mağdur edecek uygulamalara imza atmalı, ne de çalışanların herhangi bir ayrımcılığa uğramalarına müsaade etmelidirler. Bugün burada yaptığımız basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının arasında ayrım yapmayın, haklarını ayrımsız ve tam olarak verin diyoruz. Emekleri ödenmeyecek kahramanlarımızın özlük hakları ve çalışma koşullarını iyileştirin diyerek, haklı talepleri tekrar gündeme getirerek çözüm istiyoruz.

Kahraman sağlık çalışanlarının daha iyi startlarda sağlık hizmeti sunması, daha iyi çalışma startlarına ve imkanlarına kavuşması için söz söylüyoruz. Bugün baktığımızda hastanelerden aile hekimliklerine, sözleşmelilerden hizmetlilerimize, doktorumuzdan sağlık memuruna her çalışanın ortak sorunları mevcut olduğu gibi hayata geçmesi zaruri talepleri de var. Gayretimiz ve mücadelemiz bunların gerçekleşmesi içindir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış̧ açısı değişir. Umuyoruz ve diliyoruz ki; Meseleler kulak arkası, sumen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan, Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum. Vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum; Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.