DOLAR 28,9449 0.1%
EURO 31,2599 0.34%
ALTIN 1.887,330,20
BIST 7.847,66-0,09%
BITCOIN 12700150,74%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlıkçılar haklarını istiyor

Sağlıkçılar haklarını istiyor

ABONE OL
16 Haziran 2022 10:31
Sağlıkçılar haklarını istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Kamu İş’e bağlı Genel Sağlık İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi Özcan Arslan, komisyondan geçerek TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan sağlıkçıların özlük ve mali haklarında iyileştirme öngören kanun teklifinin, ihtiyacı karşılayacak nitelikte olmadığını belirterek, “14 maddelik yasa teklifinin hiçbir değeri olmadığını, Adil ve vicdani hiçbir tarafı olmadığını hepimiz gördük. Yasa teklifinde performanstan başka bir şey yoktur” dedi.

Genel Sağlık İş Sendikası Edirne İl Temsilciliği Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünde, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne dair açıklamada bulundu.

Burada açıklamada bulunan bağlık Genel Sağlık İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi Özcan Arslan, özlük ve mali haklarında iyileştirme öngören kanun teklifinin, Aralık ayında gündeme gelen taslağın da gerisinde kalmış, yetersiz bir düzenleme olduğunu söyledi.

“ARALIK AYINDA GÜNDEME GELEN TASLAĞIN GERİSİNDE KALMIŞTIR”

Yoğun ve fedakar bir şekilde sağlık hizmetinin, etkin, verimli ve kesintisiz olarak sunulmasını gerçekleştirmek üzere görevlerini yapmakta olan sağlık çalışanlarının, siyasi iktidarın hatalı karar ve stratejileri nedeniyle özlük haklarından ve emeklerinin ekonomik karşılığından mahrum kalmakta olduğunu belirterek, “Aralık ayında hazırlanan tasarı ilk dillendirildiğinde Genel Sağlık-İş olarak olumlu ama yetersiz olduğunu ifade etmiştik. Düzenlemenin temel maaş artışı ile birlikte tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesini beklerken üzerinden 6 ay geçmiş, kırpıla kırpıla Meclis’e eskisinden de kötü bu 14 maddelik teklif getirilmiştir. 07.06.2022 tarihinden itibaren görüşülmeye başlanan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de”, sağlık çalışanlarının “özlük haklarının ve ekonomik durumlarının” iyileştirilmesi bakımından ihtiyacı karşılayacak nitelikte değildir. Mevcut haliyle bu yasa taslağı aralık ayında gündeme gelen taslağın da gerisinde kalmış, yetersiz bir düzenlemedir” dedi.

“SAĞLIĞA UZAKTAN BAKAN BİR SAĞLIK BAKANIYLA SAĞLIK ÇALIŞANINA FAYDA GELMEYECEĞİ ORTADADIR”

Bürokrat, Milletvekili ve Sağlık Bakanı’ndan sağlık çalışana fayda gelmeyeceğini kaydeden Arslan, “TBMM Başkanlığı’na sunulan özlük haklarımızın düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifinin hiçbir değeri olmadığını, Adil ve vicdani hiçbir tarafı olmadığını hepimiz gördük. Yasa teklifinde performanstan başka bir şey yoktur. Tavan ek ödeme tutarının artırılması kimseye bir kazanç getirmeyecektir. Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda tavan ek ödeme verebilecek kurum şu an yoktur. Malzeme ihtiyaçlarını bile karşılayamayan pek çok hastane, bırakın tavandan ek ödemeyi taban ek ödeme miktarını bile ödeyemez durumdadır. Sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenecek olması olumlu olmakla birlikte bu düzenleme ek ödemeden mahsuplaşma yapılmadan hayata geçmesi gerekmektedir. Tasarı hekimlere hiçbir getirisi olmadığı gibi hiçbir sağlık çalışanına da, Sağlık Bakanının deyimiyle “önemli” iyileştirmeler asla getirmemektedir. Sağlığa uzaktan bakan bir Sağlık Bakanından, çalışana kin ve garez içinde olan bürokrattan ve kamu çalışanının yediği lokmada gözü olan iktidar milletvekillinden sağlık çalışanına bir fayda gelmeyeceği ortadadır. Maaşlarımızın bütçeye yük olduğunu söyleyerek mecliste vekil olarak görev yapanlar, kamu çalışanlarının yoksulluk sınırı altında bir yaşam sürdüğünden bihaberdir. Burada bu fırsatla söylemek istiyorum ki: AK Parti Manisa milletvekili tüm sağlık çalışanlarından özür dilemelidir. Milletvekili dün ekonomik nedenlerle intihar eden sağlık çalışanın ailesinden özür dilemelidir” dedi.

“HİÇBİR SÖZDE ARTIŞI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Sağlık çalışanlarının bekledikleri talepleri dile getiren Arslan, “Bizler ne istemekteyiz? Sağlıkta etkin şiddet yasası bir an önce kanunlaşmasını, Performansa dayalı ek ödeme sisteminde kalem oyunları değil, temel ücretlerde artış yapılmasını, Sağlık çalışanlarına insan onuruna yaraşır emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlemesi, Kademeli ek gösterge artışının tüm sağlık emekçilerini kapsayacak gerçekçi düzenlemesi bir an önce hayata geçirilmesini, 5510 sayılı Emekli Sandığı Kanunun kaldırılmasını, Geçmişe etkili 90 gün yıpranma payı düzenlemesi, çok geç olmadan istemekteyiz. Sendikaların ve meslek örgütlerinin görüşlerini almadan yapılacak her türlü düzenlemenin eksik kalacağını ve tek kalemde temel maaşa yapılmayan hiçbir sözde artışı kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Mücadelemiz, haklarımızı alana kadar kararlılıkla sürecektir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.