DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BIST 8.026,270,98%
BITCOIN 11217640,98%
Edirne
17°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Salgınla mücadele önlemleri, önemli sonuçlar veriyor”

“Salgınla mücadele önlemleri, önemli sonuçlar veriyor”

ABONE OL
7 Ocak 2021 17:24
“Salgınla mücadele önlemleri, önemli sonuçlar veriyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Başbakan Boyko Borisov, koronavirüs ile ilgili ülkedeki duruma ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen olağan basın toplantısını bölerek genel seçimlerin yapılacağı tarihle ilgili Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yaptığı açıklamaları ve çağırdığı istişare görüşmelerini yorumladı.

Cumhurbaşkanının oylamanın kendisi tarafından muhtemel tarih olarak belirlenen 28 Mart’ta mı yoksa başka bir tarihte mi yapılması gerektiğine dair tereddütleri ile ilgili Borisov, tıp uzmanlarından pandeminin seyrine ilişkin tahmin vermelerini isteyen Radev’in art niyetle hareket ettiğini söyledi.

Boyko Borisov, kamuoyu araştırmalarından alınan sonuçlara göre GERB, birinci siyasi güç olurken seçimlerin ertelenmesi fikrinin Rumen Radev’e kimin tarafından telkin edildiğini de sordu.

Şu an koronavirüse bulaşan ve vefat eden kişilerin sayısına ilişkin veriler son bir ayda en düşük olurken cumhurbaşkanı tarafından çağırılan istişareleri sorumluluğu başkasına atma girişimi olarak değerlendiren Borisov: “Tartışmamız siyasidir, mahalle kavgası değil” şeklinde konuştu.

Salgınla mücadele önlemlerini en yumuşak olduğu ve insanların psikolojisini mümkün ölçüde esirgediğini belirten başbakan, aynı zamanda ekonomiye iyi çalışma imkanının ve korona krizinin getirdiği büyük harcamaların karşılanması imkanının sağlandığını da öne sürdü.

Sağlık Bakanı prof. Kostadin Angelov’a göre alınan önlemler son derece olumlu sonuçlar verdi ve Kırcali, Razgrad ile Gabrovo olmak üzere 3 ilde koronavirüse bulaşanların sayısı 100 bin kişi üzerinden 120 kişinin altına düştü.

Sağlık Bakanı son 24 saatte iyileşen sayısının yeni vaka sayısının iki kat üzerinde olduğunu açıkladı.

Hastanelerde durumu daha iyi olan Covid-19 hastalarına tahsis edilen yatakların yüzde 32’si, yoğun bakım ünitelerindeki yatakların ise yüzde 47’si dolu olurken halen koronavirüs enfeksiyonu saptanan sağlık çalışanlarının sayısı 2833, salgının başından bu yana ise toplam 9045 olmakta.

Devlet Sağlık Başmüfettişi doç. Angel Kunçev, Bulgaristan’ın hastalanma oranı açısından AB içinde 24. yerde, ölüm oranı açısından ise 3. yerde olduğunu açıkladı.

Ulusal Aşılama Kurulu Başkanı prof. Krasimir Gigov ise an itibari ile ülkede toplam 7900 kişinin aşı olduğunu ve şimdilik istenmeyen etkilerin görüldüğüne dair bilgi alınmadığını bildirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.