DOLAR 28,9248 0.03%
EURO 31,2429 0.29%
ALTIN 1.890,750,38
BIST 7.830,65-0,31%
BITCOIN 1260114-0,41%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sanış, “Esnafı yüklü bir ödeme bekliyor”

Sanış, “Esnafı yüklü bir ödeme bekliyor”

ABONE OL
8 Nisan 2020 15:10
Sanış, “Esnafı yüklü bir ödeme bekliyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kovid-19 virüsü tedbirleri kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Edirne’de ki tarihi çarşıların kiralarının 3 ay ertelenmesi yönünde çıkan kararı Edirne Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış değerlendirdi. Şu an ki süreçte ekonominin değil sağlığın konuşulması gerektiğini, ancak korona virüsü sonrası ticaret hayatına dönüldüğünde esnafların ekonomik sorunlarla karşılaşacağı konuşuluyor. Bu süreçte kira veya diğer giderlerin ertelenmesi değil, hiç alınmamasını istediklerini söyleyen Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, bu kötü süreç bittikten sonra hükümetin esnaflar için tekrar bir plan yapmasını umut ettiğini belirtti.

“ESNAFI YÜKLÜ BİR ÖDEME BEKLİYOR”

Vakıf kiralarının temmuzdan itibaren yıl sonuna kadar 6 taksitle ödeneceğini dile getiren Başkan Sanış “Gönül isterdi ki vakıf kiralarının 3 ay alınmaması. Talebimiz buydu. Ama maalesef ki Vakıflar Genel Müdürlüğü belli bir kapsamda aldığı kararda Edirne şanslı sayılabilecek illerden biri. Burada iki tane çelişki var. Burada ki esnaf neden alınmadığını isterken Türkiye’nin diğer yerlerinde ki İstanbul Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı, Arasta, Bedesten’in iç dükkanlarında ki esnaflarda Türkiye’de ki vakıf kiracıları da kiralarının ertelenmelerini istiyor. Aslında bir yerden baktığınız zaman Edirne’de ertelenme olumlu. Ama işte durum maalesef ki zor bir süre. Çoğu şeyi erteledikleri gibi vakıf kiralarını da ertelediler.  Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba sayesinde oldu. Onlar olmasaydı Edirne bunu da kazanamazdı. Onunda altını çizerek söyleyelim. Durum bundan ibaret. 3 ay ertelenmesi, temmuzdan başlayarak yıl sonuna kadar erteleme kiraları 6 eşit taksitle alacaklar. Süreç ne zaman bitecek bilmiyoruz. Temmuzda açtığımız zaman sadece kirayla kalmıyor. SSK’lar ertelendi, BAĞ-KUR’lar ertelendi. Temmuz ayından sonra yıl sonuna kadar esnafı yüklü bir ödeme bekliyor. Fakat bu süre zarfında esnafın çoğu iş yapamıyor. Zor günler bizi bekliyor” dedi.

“ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ YIL SONUNU ÇIKARTAMAYACAK ESNAFLARIMIZ VAR”

Esnafların en büyük beklentisinin dükkanların kapalı olduğu süreçte ertelenen şeylerin hiç alınmaması olduğunu düşündüklerini söyleyen Başkan Sanış “Biz esnaftan gelen talepler doğrultusunda 13 Nisan’a kadar çarşımızı kapattık. İnşallah bu son erteleme olur. 13 Nisan’da çarşıyı açmayı düşünüyoruz. Dükkanları açtığımızda da ne kadar iş yapacağımızı bilmiyoruz. Ama esnaf her sabah kalktığında dükkanına umutla gider. Umut esnafın ekmeğidir. Hiçbir esnaf ben bugün iş yapamayacağım diyerek dükkanını açmaz. Dükkanına gittiğinde rızkını kazanmak için gider. İnsanlar bu umutla dükkanını açmak istiyor. Bizlerde çarşıları açmak istiyoruz. Daha vakit var zaman neyi gösterir bilemiyoruz. İnşallah bu virüs belası bir an önce biter çde herkes normal hayatına döner diye düşünüyoruz. Çok sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Zaten yılbaşından beri işler durgun şekilde devam ediyordu. Esas sorun burada bu virüs bittikten sonra ne kadar esnaf ayakta kalabilecek. Ne kadar esnaf ticaretine devam edebilecek? Görünen o ki buradan darbeyi günlük çalışan insanlar ve esnaflar çok büyük zarar görecek. Biz esnafları çok zor günler bekliyor. Üzülerek söyleyeceğim ki yıl sonunu çıkartamayacak bayağı bir esnafımız olacak. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Tedbirlerini ötelemeden daha ziyade, şu kapalı olduğumuz süreç zarfında esnafın en büyük giderlerinden olan kira, BAĞ-KUR, SSK, elektrik, doğalgaz bunların alınmamasıydı. Ama sadece ertelemeye gidildi. İnşallah o gün geldiği zaman umut ediyorum, hükümetimizin önceliği sağlık. Herkesin sağlığı düşündüğü yerde bizim ekonomiyi düşünmemiz ikinci planda oluyor. İnsanlar hayatlarını kaybediyor. O gün inşallah geldiğinde tekrar bir planlama yapılır ve bu ödemeler sağlanır diye düşünüyorum” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.