Savaş suçlusu Hırvat general “erken tahliye” istedi

08.09.2021 14:54

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından Bosna'daki savaşta Boşnaklara yönelik işlediği suçlar nedeniyle 2017'de 20 yıl hapse mahkum edilen eski Hırvat general Milivoy Petkoviç (Milivoj Petković) erken tahliye talebinde bulundu.

Savaş suçlusu Hırvat general “erken tahliye” istedi

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından Bosna’daki savaşta Boşnaklara yönelik işlediği suçlar nedeniyle 2017’de 20 yıl hapse mahkum edilen eski Hırvat general Milivoy Petkoviç (Milivoj Petković) erken tahliye talebinde bulundu.

Balkan News’te yer alan habere göre; Petkoviç, mahkeme başkanı Carmel Agius’a yazdığı mektupta, savaşta işlediği suçları kabul ettiğini ve pişman olduğunu ifade etti.

Petkoviç, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Hırvatistan ve Bosna Hersek’te katıldığım savaşın üzerinden neredeyse 30 yıl geçti. O dönemden fotoğrafların anılarımda canlanmadığı bir gün dahi yok. Hayatımın sonuna kadar böyle olacağını biliyorum. Savaş bir bir insanlık trajedisidir. Savaşlarda iyi insanlar da yaptıkları ya da yapmadıkları ile suç işleyebilirler. İlk karardan 8, temyiz kararından 4 yıl sonra bugün, yaptıklarımın sorumluluğunu kabul ettiğimi söylemek istiyorum. Cezamı da kabul ediyorum. İşlenen suçların bir bahanesi yok. Boşnak halkına, kurbanlara ve onların ailelerine başsağlığı diliyorum. Mevcut şartlarda yapabileceğimin en iyisi bu. Bosna Hersek halkları arasındaki her çatışmanın, anlaşarak ve müzakere ile çözülebileceğine inanıyorum, kesinlikle savaş ve şiddetle değil.”

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler