DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22214681,78%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şehit Yusuf Ataş’a son görev

Şehit Yusuf Ataş’a son görev

ABONE OL
18 Ekim 2022 10:19
Şehit Yusuf Ataş’a son görev
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi Kadın Aile Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda Şehit Astsubay Yusuf Ataş’ın vasiyeti için Saraçlar Caddesi’nde “Şehidimize Son Görev” adlı kermes düzenlendi. Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit düşen Şehit Astsubay Yusuf Ataş’ın “Eğer ölürsem biriniz veya kendi aranızda anlaşın bir şekilde, bir lösemili kız çocuğuna bakın. Bütün masraflarını karşılayın” vasiyeti için tüm lösemili çocuklara bağışlanmak üzere kermes düzenlendi.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün çağrısına kulak veren dernekler, STK temsilcileri, belediye personeli ve kadınlardan oluşan topluluk üyeleri bu vasiyette lösemili çocuklar yararına bir araya geldi.

“GURUR KAYNAĞIMIZ ŞEHİDİMİZ YUSUF ATAŞ’IN VASİYETİYLE DÜZENLENEN KERMES”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Edirne Belediyesi’nin tüm birimleriyle, tüm unsurlarıyla, tüm ailesiyle, aile bireyleriyle birlikte hazırladığı bir kermes var. Tabii bu kermesler çok sık yapılır bilirsiniz. Çeşitli amaçlarla genellikle de yardım faaliyetleri kapsamında yapılır. Bu arada 15 Temmuz Derneği’nin de katkıları var kermesimizde onlara da hoş geldiniz diyorum. Genellikle yardım faaliyetleri kapsamında yapılır. Bu kermesimiz de öyle. Ama bu kermesin bugüne kadar en azından benim şahit olduğum tarafıyla bir farklılığı var. Bir farklı anlamı var. Bir istek üzerine bir talep üzerine söylenmiş bir söz üzerine düzenlenen bir kermes. Söz söyleyen gencecik bir Türk evladı, bir astsubayımız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gurur kaynağımız Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensubu bir astsubayımız. Gencecik, hani derler ya taşı sıksa suyunu çıkarır cinsinden. O kadar genç. O kadar pırıl pırıl. Annesinin, babasının yıllarca gözünün içine bakarak, emek vererek yemeden, yedirerek, içmeden içirerek büyüttüğü vatan hizmetine gönderdiği bir evlat. Diğer taraftan baktığınızda bu gencecik evlat vatan savunması için ter dökerken bir akşam arkadaşlarıyla sohbet ediyorlar. Ve o sohbet esnasında, belki kalbinden, belki o anda içinden gelerek diyor ki Yusuf Ataş kardeşimiz ‘hep bir kız çocuğumun olmasını istedim evlenerek. Ama eğer ölürsem benden sonrakiler beni sevenler, lösemili bir kız çocuğunu tedavisini yaptırsın. Hayat boyu onu takip etsin. Hayat boyu tüm giderlerini karşılasınlar.’ Mehmet Akif’in bir sözü, bir şiiri var. Diyor ki milli şairimiz vatan şairimiz ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ İşte bu astsubayımız bu evladımız, o gencecik yaşına rağmen vatanını korumak için kutsal bildiği vatan topraklarını teröristlerden terör örgütlerinden korumak için, canını vermeyi zaten göze almış. Onun için o kadar doğal ki o, o kadar doğal anlatıyor ki o videoda izlemişsinizdir. Hiçbir üzüntüye kapılmadan, hiçbir paniğe, hiçbir korkuya kapılmadan. Evlenmek ve bir kız çocuğu babası olmak isterdim. Ama olur ya ölürsem, şehit düşersem vasiyetimdir. Sizler benden sonrakiler lösemili bir kız çocuğunu alıp tedavisini yaptırın ve hayat boyu onunla ilgilenin diyor” dedi.

“ŞEHİDİMİZİN SON ARZUSUNU YERİNE GETİRMEKTEN GURURLU, ONURLU VE MUTLUYUZ”

Katkı veren herkese teşekkür eden Başkan Gürkan “Alparslan’ın kazanarak bize vatan yaptığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuza kadar Türk yurdu yaptığı bu topraklar bu aziz şehitlerin, bu kahramanların, bu vatan evlatlarının sayesinde bugün özgürce gezebildiğimiz topraklar. Bugün her bir metrekaresinde, her bir santimetrekaresinde özgürce nefes alabiliyorsak, adım atabiliyorsak, dolaşabiliyorsak, ne mutlu Türk’üm diyene diyebiliyorsak işte bu bu şehitlerin sayesinde. O şehitleri bu vatana armağan eden annelerin, babaların o mübarek ellerinden binlerce kez öpüyoruz. Ve bu buradan Edirneliler olarak, Edirne Belediyesi olarak şehidimizin son arzusunu son isteğini yerine getirmekten son derece gururlu, mutlu ve onurluyuz. Çalışma arkadaşlarıma meclis üyelerimize, eşlerine, evlatlarına, hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum. Tıpkı şehidimiz gibi bu ülke sizlerle de gurur duyuyor. Sizlerle de onur duyuyor bu ülke. Kendi emeklerinizle, kendi ellerinizle, alın terinizle hazırlamış olduğunuz bu ürünler inanıyorum ki öğleni bulmadan sona erecektir, bitecektir. Edirneliler Yusuf Ataş’a ve onun vasiyetine, tıpkı toprağımıza, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıktığı gibi vasiyete de sahip çıkacaktır. Ruhun şad olsun sevgili Yusuf kardeşimiz”diye noktaladı.

Konuşmasının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep kermese destek verenlere katılım belgesi takdim ederken, Başkan Gürkan’ın telefonda görüntülü görüşme gerçekleştirdiği

Şehit Astsubay Yusuf Ataş’ın babası Nejat Ataş ise oğlunun vasiyetini yerine getirmek için emek veren herkese teşekkür etti.

ŞEHİT ATAŞ VASİYETTE BULUNMUŞTU

Bilindiği gibi, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, teröristler tarafından açılan taciz ateşi sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Elazığlı Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş, ölmeden bir süre önce çekilen videoda, “Eğer ölürsem biriniz veya kendi aranızda anlaşın bir şekilde, bir lösemili kız çocuğuna bakın. Bütün masraflarını karşılayın” vasiyetinde bulunmuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.