DOLAR 32,9475 0.14%
EURO 35,3420 -0.1%
ALTIN 2.455,99-0,53
BIST 10.679,98-0,82%
BITCOIN 20203902.14622%
Edirne
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Şen, “Hayat çok pahalı, emek değeri çok ucuz!”

Şen, “Hayat çok pahalı, emek değeri çok ucuz!”

ABONE OL
27 Haziran 2022 11:05
Şen, “Hayat çok pahalı, emek değeri çok ucuz!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, işçiler ve emekçilerin yaşanan ekonomik buhranın yıkıcı sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Hayat çok pahalı, emek değeri çok ucuz! Bu böyle gitmez!” dedi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, yaptığı açıklamada, ekonomik koşullara dikkat çekti.

“ISRARDAN VAZGEÇİLMİYOR”

İşçiler ve emekçilerin yaşanan ekonomik buhranın yıkıcı sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten Şen, “Cumhurbaşkanlığı (CB) yönetimi ise bu buhran karşısında, ekonomik hayatta belirsizlik yaratan ve büyük çaplı dalgalanmalara yol açan isabetsiz ve bilim dışı politikalarındaki ısrarından vazgeçmiyor” dedi.

“HAYAT ÇOK PAHALI EMEK DEĞERİ ÇOK UCUZLATILDI”

Hayatın her gün daha pahalı olduğu, emeğin ucuzlatıldığı, fakirden alınıp zenginin daha zengin edildiği bir ekonomi politikasının sürdürüldüğünü savunan Şen, “Bu ağır koşullar altında üyelerimizin ekonomik iyileştirme talepleri günden güne artmaktadır. Bu talepler son derece yerinde ve haklıdır. Çünkü bu ekonomik koşullar, işçiler ve ailelerinin yaşamlarını sürdürülemez bir noktaya getirmiştir. Hayat çok pahalıdır ama emek değeri çok ucuzlamıştır” dedi.

“TÜİK’İN ENFLASYON HESABI İLE ENAG’IN ARASINDA YÜZDE YÜZ FARK VAR”

Gıda fiyatları, elektrik-su-doğal gaz gibi kamu mallarının fiyatı ile akaryakıt fiyatları bir emekçi aile bütçesinin altından kalkabileceği düzeyi çoktan geçtiğini belirten Şen, “Enflasyon, Cumhurbaşkanlığı Yönetiminin yanlışta ısrar eden politik tutumu nedeniyle artık kontrol dışına çıkmıştır. TÜİK yönetiminin enflasyon hesabı ile ENAG’ın (Enflasyon Araştırma Grubu) enflasyon hesapları arasında neredeyse yüzde yüz fark vardır. Bu da enflasyona bağlı ücret taleplerini etkilemektedir” dedi.

“İNSANCA YAŞANABİLECEK BİR ÜCRET TEMEL TALEBİMİZDİR”

Şen, enflasyon bir aydan diğerine sürekli ve belirgin bir artış göstermekte olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Bu nedenle, örneğin sendikamızın bu ay bağıtladığı toplu iş sözleşmesi, takip eden aylarda güncellenme ihtiyacını doğurmaktadır. Mevcut durumda bozulan ekonominin sorumlusu belediyeler değildir. Ancak belediye işçilerinin insanca yaşamasına yetecek ücret talebinin tek muhatabı belediye işverenleridir. Yaşanan olumsuzlukların faturasının sendikamıza kesilmek istenmesi ise asla kabul edilemez. Belediyeler de bu süreçte ekonomik krizin bütçelerine olumsuz yansımasına ve yaşadıkları zorluklara işaret etmektedir. Ancak belediye yönetimlerinden talebimiz; mali politikalarını ve faaliyetlerini, belediye hizmetlerini tüm zorlu koşullara rağmen sürdüren, gece gündüz demeden çalışan, kentleri yaratan belediye işçi ve emekçilerini gözeten bir bakışla planlamasıdır. Bağıtlanacak TİS’lerin ekonomik krizin üyelerimize yansıması dikkate alınarak bağıtlanması kaçınılmazdır. Ayrıca TİS bağıtlanmış işyerlerimizde gelinen durum itibarı ile eriyen ücretlerde iyileştirme yapılması artık bir zorunluluktur. İnsanca yaşanabilecek bir ücret temel talebimizdir. Son olarak tekrar ediyoruz ki, CB Yönetimi ekonomiyi istikrarlı bir şekilde felakete sürükleyen politikalarından vazgeçmelidir. Belediye şirket işçilerinin kadro hakkı verilmelidir. CB Yönetiminin, yandaşları ve sermayeyi koruyan ekonomi politikalarındaki ısrarına karşı durmaktan ve işçi ve emekçiler lehine politikaların uygulanmasını sağlamaktan başka çaremiz yoktur. Bütün çabamız, emeğimizi, haklarımızı ve geleceğimizi ezdirmemek için sınıf siyasetini esas alıp, sendikal örgütlülüğümüzü artırıp güçlendirerek emek ve demokrasi mücadelesini büyütmektir” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.