DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2094399-4,14%
Edirne
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK çalışanları haklarını istiyor

SGK çalışanları haklarını istiyor

ABONE OL
24 Mart 2023 10:27
SGK çalışanları haklarını istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Büro Sen Edirne Şubesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının iş yükünün altında kaldığını belirterek, SGK çalışanları için 666 sayılı KHK ile kaldırılan bazı hakların geri verilmesini istedi.

Türk Büro Sen Edirne Şubesi üyeleri Edirne Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, EYT yasası ile iş yükü artan SGK çalışanlarının kaldırılan bazı hakların geri verilmesini için yetkililere seslendiler,

Burada sendika üyeleri adına açıklamada bulunan Türk Büro Sen Edirne Şubesi Başkanı Mumduh Öruş, 2 milyon 250 bin vatandaşımızı ilgilendiren ve kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM’den geçerek kanunlaştığını hatırlatarak, “Uygulamada kadrosu 38 bin olmasına rağmen fiilen 23 bin personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 2 milyon 250 bin vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir” dedi.

Kurumun yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 bin olduğunu ve personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmekte olduğuna dikkat çeken Öruş, “Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi Dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur” dedi.

SGK çalışanlarının 666 sayılı KHK ile kaldırılan bazı hakların geri verilmesi gerektiğini belirten Öruş, şunları söyledi;

“Sendikamız Türk Büro Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için; “666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi” hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur.

Sendikamız Türk Büro Sen kurulduğu günden bugüne, “bizim ilkemiz önce ülkemiz” diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur.

Ancak, Sendikamız “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle, SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan;  3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM’den geçmesini, Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir.

Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir Toplu Sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili ama etkisiz sendikadır. SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün “pireye kızıp yorgan yakma” zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme Türk Büro Sen’i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanları düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro Sen’dir.

SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.