DOLAR 32,1834 -0.16%
EURO 34,9521 -0.02%
ALTIN 2.427,320,38
BIST 10.602,89-0,69%
BITCOIN 2207422-0,62%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şimdi de Çin kestanesi

Şimdi de Çin kestanesi

ABONE OL
4 Kasım 2019 09:44
Şimdi de Çin kestanesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan kestanenin fiyatının son yıllara göre fiyatının yükselmesiyle Çin kestanesine yönelen vatandaşlara, 15 yıldır kestanecilik yapan Mert Gezen uyarılarda bulundu. Çin kestanesinin sağlıklı ve lezzetli olmadığını ifade eden Gezen, yerli kestanenin daha kaliteli olduğunu ifade etti.

“KESTANE AĞACINDAN BU YIL 2 KATI VERİM ALINACAK”

Kestane fiyatının bu sene 20 lira civarında olacağını belirten 42 yaşındaki Kestane satıcısı Mert Gezen, “15 yıldan beri kestane satışı yapıyorum. Satışlarımız normal geçen yıldan bir farkı yok. Fiyatlarımız da değişiklik yok. Fiyatların ne olacağını bilemeyiz. Mahsul bu yıl çok fazla. Geçen yılla kıyasladığımız zaman 1 ağaç 100 kilo veriyorsa aynı ağaç bu sene 220 kilo vermeye başladı. Bu yıl verim arttı ama sadece kestanenin ebatları küçüldü. 1 kiloda 56 tane gelirse, şimdi 67 tane olacak şekle denk geliyor. Şu anda dolar düştü ama piyasada hala bir düşüş yok. Kestane fiyatlarında da bir değişiklik olmaz. Daha tam sezon başlamadı ama kestanenin fiyatı bu yıl 20 lira olur diye düşünüyorum” dedi.

“ATEŞ KIRMIZISI ÇİN KESTANESİNDEN UZAK DURULMALI”

Vatandaşların bilmediği ucuz satılan kestaneden uzak durması gerektiğini dile getiren Mert Gezen “Vatandaşlar sadece Çin kestanesini almasın. Çin kestanesi olup olmadığını da fiyatından anlayabilirsiniz. Çin kestanesi çok gösterişli ve ucuz olur. Ateş kırmızısı ve toparlak olur. Yabani kestane ile birebir aynı olur. Direk Çin’den geliyor. Geçen yıl kestaneciler ve toptancılar baya zarar etti. Türkiye’ye yanlış algılamadıysak 1 milyon ton Çin kestanesi girişi yapılmış. Bu yıl da giriş yapılacağının haberini aldık. Vatandaşların dikkat etmesi gerek kestane alırken. Bizim kestanemiz kebapçı kestanesi olur tabiri caizse. Bizim kestanemizin özelliği kestanenin kendi kendini atması ve ince kabuklu olmasıdır. Vatandaş ucuz diye bilmediği kestaneyi almasın. Türk milletinin bakış açısı al 3 kuruşa sat 50 kuruşa mantığıdır. Bu şekilde olmamalıdır. Çin kestanesi piyasaya girerse fiyatı 10-15 lira arasında olur. O rakamlardaki kestaneden uzak durulmasını tavsiye ediyorum. O kestanenin o parayı yapmayacağını göreceksiniz. Dış görünüşü çok iyi, ben kestane satıcısı olduğum halde ben bile aldandım. Vatandaşın aldanması normaldir diye düşünüyorum” dedi.

“KESTANE AYDIN’DA MEŞHURDUR, BURSA’DA DEĞİL”

Aydın’ın Türkiye genelinde kestane satışında yüzde 80 karşıladığını söyleyen Mert Gezen “Pişmiş Kestane 100 gram 7 lira, 150 gram 10 lira, 300 gram 19, 500 gram 32 liradan satılıyor. En çok 150 gram rağbet görüyor. Şu an yerli müşterilerde rağbet fazla yok ama yabancı müşterilerimiz satın alıyor. Şu anda sattığımız kestane akıntı kestanedir. Yani ağaçtan düşen tam oluşmamış kestanedir. Oluşan kestane ayın 10’unda piyasaya dağılacaktır. Bu kestanenin dayanma ömrü azdır ama o söylediğimiz kestanenin dayanıklılığı daha fazladır. Esas kestane 06 Kasım’dan itibaren piyasaya çıkacak. Kestaneyi ben Aydın bölgesinden alıyorum. Aydın kestanede Türkiye’nin yüzde 80’ini karşılar. Kestane Bursa’dan geliyor denilmesine kimse aldanmasın. Bursa’nın kestanesi meşhur dense de öyle bir şey yok. Nasıl Edirne’nin ciğeri meşhur. Edirne’de bu kadar hayvan kesilmez ki sağdan soldan toplanır. Bursa’da da aynı şekilde. Sadece kestane şekeri meşhurdur. Bursa Kestanesi deyip aldanmayın. En iyi kestane şu anda Aydın Ödemiş taraflarındadır. Biz de oradan temin ediyoruz” dedi

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.