DOLAR 32,8488 1.04%
EURO 35,3356 0.95%
ALTIN 2.489,172,34
BIST 10.739,942,57%
BITCOIN 21378570,91%
Edirne
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sivrisinek kovucularda yüzde 100 artış

Sivrisinek kovucularda yüzde 100 artış

ABONE OL
18 Temmuz 2023 12:30
Sivrisinek kovucularda yüzde 100 artış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz mevsiminde artan sivrisineklere karşı kullanılan sivrisinek kovucu ilaçlar geçen seneye göre yüzde 100 zamlandı. Vatandaşların yaz mevsimindeki en büyük kabusu sivrisinekler için eczanelerin yolu tutuldu. Yetişkinler için ayrı, çocuklar için bitkisel olarak ayrı sinek kovucu olduğunu belirten Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Sivrisinek kovucuların fiyatları geçen yılla kıyaslandığında çok ciddi boyutta artmış durumda. Yüzde 100’ün üzerinde bir artış söz konusu. Temmuz 2022 eczane satış fiyatı 29 lirayken bugün 65 liradan satılıyor” diye değerlendirdi.

“SİVRİSİNEK EDİRNE’DE CİDDİ BİR SORUN”

Edirnelilerin sivrisinek problemine karşı eczaneleri tercihi ettiğini kaydeden Eczacı Şükrü Ciravoğlu “Sivrisinek yaz aylarında Edirne’de ciddi bir sorun. Yani birçok yere göre normalin üzerinde bir sivrisinekle insanlar karşılaşıyor. Tabi bunun nedenleri var, ayrı bir konu. Yani sulak alanlar çeltik tarlaları, ilaçlama oranı vesaire gibi nedenlerle ama sonuçta ortada olan gerçek aşırı derecede sivrisinek olduğu ve insanları ciddi şekilde de rahatsız ettiğidir. Buna paralel olarak insanlar eczanelere sivrisinekten korunmak için ilaç almaya geliyor. Burada tabii ki daha pratik çözüm olarak vücuda sürülen ve sivrisinekleri uzaklaştıran losyonlar söz konusu. Bunlardan büyük için olanlar daha çok revaçta.

“SİVRİSİNEK KOVUCU FİYATLARINDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ”

Piyasada 2 tane marka var halkın çok bildiği marka sinek kovucuların fakat bunların da fiyatları geçen yılla kıyaslandığında çok ciddi boyutta artmış durumda. Yüzde 100’ün üzerinde bir artış söz konusu bu grubun bütün ürünlerinde . Halkın en çok bildiği ve kullandığı bir markanın 100 ml olan ambalajın Temmuz 2022 eczane satış fiyatı 29 lirayken bugün 65 TL, yani yüzde yüzün üzerinde bir artış söz konusu. Diğer bir marka 22 lirayken bugün o da 65 TL. Ayrıca çocuk için de kimyasal içermeyen bitkisel bazlı ürünler var. Küçük çocuklarda bunların kullanılması gerekiyor. Onlarda da çok ciddi boyutta artış var. Onun da bir örneği geçen yıl Temmuz 2022’de 47 lirayken bugün 99 TL fiyatı var. Tabii ki bu fiyatın firmalarca açıklanması gereken nedenleri var ama kabaca dışarıdan baktığımızda sadece içine konan maddelerden ve üretim aşamasındaki masraflardan ibaret değil. Bir ambalaj maliyeti var. Örneğin içine kondukları plastik şişelerin bir maliyeti var. Bunlar aşırı boyutta artmış durumda. Artı bütün firmalara binen ve toplumun geneline yayılmış olan bir akaryakıt fiyatları var. Sürekli akaryakıta zam gelmesi, ürünlerin her türlü ürünün nakliyesinde ciddi sorun yaratıyor ve bu otomatikman maliyete biniyor. Dolayısıyla halkımız ulaşması zor rakamlarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

“SİVRİSİNEK KOVUCU GEREKTİĞİ KADAR KULLANILMALI, ÇOCUKLAR İÇİN BİTKİSEL TERCİH EDİLMELİ”

Ciravoğlu, “Şimdi büyük içinde olan zaten 2 marka var. Yani vatandaşın onu pek ayırt ettiği yok. Hangisini bulursa onu alıyor ama sonuçta bunlar tabi kimyasal içeriyor. Yani bir miktar vücuda sürmeyle elbette ki bir zarar söz konusu olmaz ama çok uzun süre ve çok miktarda sürekli kullanıldığında ya deriden emilerek vücuda geçmesi söz konusu. Tabii ağız ve burun yoluyla geçtiği kadar değil ama yine de bir miktarın deriden emilerek sisteme katılması söz konusu. Yani belki abartılı olacak ama çok çok uzun süre ve çok fazla miktarda kullanıldığında belki bazı beyin hasarlarına yol açmaları söz konusu. Çok somut çalışmalar da yapılmış değil ama genel yaklaşım olarak yani sonuçta kimyasaldır. Gerekli olduğu zaman gerektiği kadar kullanılmalı. Fazlasından kaçınmak gerekiyor. Çocuklar içinse mutlaka 6 yaşından küçükler için bitkisel bazlı ürünler tercih edilmeli” dedi.

“SİNEK KOVUCU SPREY DIŞINDA ETERİK YAĞLARDA ETKİLİ”

Sinek kovucu spreyler kadar en çok bilinen lavanta yağı gibi çeşitli esans şekline yağlarında kullanıldığını hatırlatan Ciravoğlu, “Bunların dışında hem çocuk hem büyük için bazı eterik yağlar da sivrisinekleri kovucu etki gösteriyor. Örneğin başta lavanta yağı olmak üzere karanfil yağı, okaliptüs yağı gibi bunlar da uzaklaştırıyor. Gerçi kimyasallar kadar etkili değil ama hiç değilse son derece zararsız ve uzaklaştırmaya faydası oluyor” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.