15 C
Edirne
19:21 - 26 Şubat 2020
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Sivrisineklerle kışlık mücadele

Edirne Belediyesi, sinek ve haşere mücadelesi kapsamında hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerdeki ahırlarda ilaçlama çalışması gerçekleştirdi.

Hayvancılığın en çok yapıldığı bölge olan Edirne’nin Bosnaköyü’ndeki ilaçlama çalışmalarına katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi’nin sinek ve haşere mücadelesini uzun yıllardır kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Sivrisinek ve haşere mücadelesine kış aylarında başladıklarını belirten Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Halkımız sadece yaz aylarında sivrisinek mücadelesi verdiğimizi düşünüyor. Ancak biz sivrisinekle mücadeleye kış aylarında başlıyoruz. Kış aylarında bütün metruk evleri, ahırları, kanalizasyonları sivrisineklerin larvalarını bırakmamaları için ilaçlamalar yapıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte buradaki bütün işletmelerin, ahırların listesini alıyoruz. Bu mücadeleyi her yıl kış aylarında gerçekleştiriyoruz, bu çalışmayla da yaz aylarındaki sivrisinek artışlarını engelliyoruz. Bir program dahilinde kış aylarında yazlık mücadeleyi yapmazsak; yazın 4-5 katı bir sivrisinekle karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl Meriç Nehri’ne yapılan baypas kanalında oluşan birikintiler nedeniyle Karaağaç Halkı’nın hem karasinek hem kör sinek hem de ciddi bir kokuyla karşılaştığını belirten Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak kendi imkanlarımızla Edirne Belediyesi olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken de çevreye duyarlı, çevreye zarar vermeyen bir çalışma yürütüyor, bu konuda da halkımızı bilinçlendiriyoruz. Özellikle Karaağaç Halkı’mıza bahçelerinde su birikintisi olmaması yada bidonlarda su unutulmaması gerektiğini anlatıyoruz. Broşürler, posterle halkımızı bu konuda bilinçlendiriyoruz. Meşrubat kutusunun yarısı kadar bile su kalsa bir mahalleye yetecek kadar sivrisinek üretebilir. Kalorifer kazanlarının olduğu yerde bazen su birikintileri oluyor, o zaman da bütün apartman sivrisinek içinde kalabiliyor. Bunları halkımıza anlatarak, sivrisinekle mücadeleyi birlikte yapıyoruz. Bu topyekûn bir mücadele. Zarar vermek istemiyoruz, çünkü Edirne’nin toprakları çok kıymetli. Bu çalışmaları bilinçsizce yaparsak çevreye çok zarar veririz. Bilinçsizce yapılan çalışmalar topraklarımıza çok ciddi zararlar verir. Bu nedenle çevreye duyarlı, bilimsel çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Tunca Nehri yaya gezilebiliyor… Çeltik üreticileri endişeli!

Son Haber

Düzensiz göçmenleri taşıyan otomobil devrildi: 8 yaralı

Son Haber

Velilerde sınav kaygısı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla