DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21099661,07%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Siyah bantlı ‘sessiz çığlık’

Siyah bantlı ‘sessiz çığlık’

ABONE OL
30 Aralık 2019 09:47
Siyah bantlı ‘sessiz çığlık’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sessiz Çığlık Platformu, düzenlediği basın açıklaması ile ağızlarına siyah bant takarak Türk Silahlı Kuvvetleri personeline söz verilen özlük haklarını istediler.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuş bir grup astsubay Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen ve ağızlarına siyah bant takarak kendilerine söz verilen özlük haklarını talep etti.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN 1 DAKİKASINI AYIRMASINI İSTİYORUZ”

Ellerinde Türk Bayrakları ve çeşitli dövizler bulunan TSK Sessiz Çığlık Platformu üyeleri adına konuşan  Emekli Astsubay Kıdemli Başçavuş Derviş Ekinci, “Bugün, Er meydanı, yiğitler diyarı Edirne, den, Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmaya geldik. Er meydanı Edirne’ye, yiğitler diyarı Edirne’ye Gelibolu’dan, Keşan’dan, Hayrabolu’dan, Tekirdağ’dan, Çorludan, Kırklareli’nden, Lüleburgaz’dan Emekli Astsubay ve gazilerimizde geldiler. Yüzde 75 Engelli olan, Cesur Yürekli Kahraman Komando Yılmaz Demir Özçelik de çok uzaklardan geldi. Hep birlikte, Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmaya geldik. Bugün, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Edirne’den, sesimizi duymasını, haklarımızın verilmesini istiyoruz. Bir emirle, ölüme giden, biz astsubaylar için, Cumhurbaşkanımızın lütfedip 1 dakikasını ayırmasını istiyoruz. Saygılarımla arz ve talep ediyorum” dedi.

“EN UFAK BİR SOMUT GELİŞME OLMAMIŞTIR”

Astsubayların özlük hakları ile ilgili konuşan Emekli Astsubay Mustafa Temel de “Değerli silah arkadaşlarım, saygıdeğer basın mensupları. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum. TSK’lerinin ana omurgasını oluşturan, astsubaylar, mesai mevhumu gözetmeksizin dağda, taşta, havada, karada, denizde, tatbikatlarda, operasyonlarda bir emirle ölüme giden, ‘biz astsubayların, özlük hakları ile ilgili sorunlarının giderilmesi için; Cumhurbaşkanımız, MSB Başbakanımı, Genel Kurmay Başkanımız ülke huzurunda “astsubayların sorunlarının giderilmesi sözünü vermiş olmalarına rağmen, bugüne kadar en ufak bir somut gelişme olmamıştır. Astsubaylar, TSK’lerinde çok zor ve ağır şartlarda önemli görevler yapmaktadır. TSK’lerinin gemisini, tankını, topunu, uçağını, motorlu taşıtların ve elektronik cihazların, bakımını, onarımını ve işletilmesini, astsubaylar yapmaktadır. Bugüne kadar verilmeyen haklarımızı dört başlık altında değerlendiriyoruz. 1. göreve başlama derecesinin 9/2’den 8/1 dereceye yükseltilmesini 2. tazminatların astsubaylara da verilmesini, 3. TSK’de astsubay yetiştiren okulların lisans düzeyine çıkarılmasını, 4. yüz kızartıcı suçu olmayanlara sicil affı çıkarılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın 18 ay önce (birde sizlere Müjde vermek isterim) diyerek başladığı sözlerinde astsubayların göreve başlama derecelerinin on lisans mezunları için 9/2 lisans mezunları için 8/1 kademesi konusunda söz verdiği halde bugüne kadar bir gelişme olmamıştır. TSK’lerinde generalden yarbay rütbesine kadar; görev tazminatı, makam tazminatı, TSK’leri temsil tazminat, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık tazminatı, kom. karsu tazminatı, adı altında 6 adat tazminatlar, general ve üstsubaylara almış oldukları maaşlarına ilaveten ödenmektedir” dedi.

“CUMHURBAŞKANIM, LÜTFEN ASTSUBAYLARA SAHİP ÇIKIN”

Emekli Komando Astsubayı Halkla ilişkiler uzmanı Demir Özçelik ise, “İnsanın evrende rütbesi, makamı, mevkisi, Dernek sayısı veya üye sayısı kadar değil yüreği kadar yer kapladığını gösteren siz koskocaman yürekli Cesur dava arkadaşlarımıza, ağabeylerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum, konuşmam için teveccüh buyurdukları için teşekkür ediyorum. Öncelikle, şehit merasimlerimizde yanımızda olan ancak biz Astsubayların 20-30 Şehirde aynı anda yaptığımız Basın Açıklamalarımıza yer vermeyen AA, İHA, DHA, Sizlere karşı gönül kırgınlığı yaşadığımızı buradan ifade etmek istiyoruz. Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ve Genel Kurmay Başkanımız size sesleniyorum. Milletimiz size rütbeyi de bütçeyi de adaletle ve yönetin ve dağıtın diye verdiğini lütfen unutmayın ve lütfen söz verilen, hayırlı olsun denen haklarımıza sahip çıkınız. TSK’lerinin sadece general, amiral ve subay kuvvetleri olmadığını unutmayınız ve lütfen gereğini yapınız. Adalet bakanının hakim ve savcılara, MEB’nın öğretmen ve akademisyenlere, sağlık bakanının doktorlara sahip çıktığı gibi sahip çıkınız. Biz astsubay’lara 4 yıl önce Seçim söz’ü verilen makam ve görev Tazminatı haklarımıza lütfen sahip çıkınız. Cumhurbaşkanımızın 18 Ay önce Kayseri komando Tug’da hayırlı olsun diye müjdelediği göreve başlangıç derecelerimizin konusuna lütfen sahip çıkınız. Peygamber ocağına yakışmayan, 1980 darbesi ürünü general, amiral ve yarbay dahil üstsubaylara %70-85 Emekli Maaşı bağlama oranı iken daha alt rütbelerdeki bizlere %40-55 emekli maaşı bağlama oranını düzeltilmesine sahip çıkınız. Lisans düzeyinde eğitim hakkımıza, adi malul silah arkadaşlarımıza, sicil affı taleplerimize, uzman erbaş kardeşlerimizin kadro, 3600 ek gösterge ve 45-52 yaş haddi mağduriyetleri konusuna sahip çıkınız. Lütfen. Omuzlarınızdaki rütbelerin, makamlarınızın gereğini yapınız. Çalışmalar Devam ediyor söylemlerinden yıldık, bıktık, aynı mevzide birlikte nöbet tuttuğumuzu ne çabuk unuttunuz. Aynı patikada düşmana birlikte yürüdüğümüzü ne çabuk unuttunuz. Savaş gemilerinde mühimmat ile yan yana 1×2 mt daracık alanlarda, 3’lü 4’lü ranzalarda aynı şartlarda yattığımızı ne çabuk unuttunuz. Dağda, karda, kışta, nöbette, operasyonda, tatbikatta, operasyonda karada, denizde, haftada aynı üniforma ile düşmana karşı birlikte savaştığımızı ne Çabuk unuttunuz, silah arkadaşlarımızdan 2-3-4 kat daha az emekli maaşı almak ağırımıza gidiyor. Sizin aileleriniz, çocuklarınız var. Bizim yok mu, hani biz aileydik, hani silah arkadaşlarıydık” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.