DOLAR 32,8345 1.01%
EURO 35,3594 1.02%
ALTIN 2.468,431,49
BIST 10.615,551,38%
BITCOIN 21740362,67%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sofya yakınında, beş kadim manastır

Sofya yakınında, beş kadim manastır

ABONE OL
27 Aralık 2020 15:41
Sofya yakınında, beş kadim manastır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Bütün bu turistik nimetler yaklaşık iki milyonluk şehrin içinde veya hemen yakınında bulunuyor.

Bulgaristan Radyosu Sofya yakınında mutlaka ziyaret edilmesi önerilen beş manastırı tanıttı.

KREMİKOVTSİ “MUZAFFER AZİZ GEORGİ” MANASTIRI  

Sofya yakınında Kremikovtsi köyünde bir tepede bulunan Kremikovtsi Manastırı, 14. yüzyılda Bulgar çarı İvan Aleksandır döneminde inşa edilen yapılardan.
1611’de genişletilen tarihi yapının ikon ve duvar yazıları, Bulgar rönesans sanatının en seçkin örneklerinden. Adını Aziz Georgi Kremikovtsi’den alan manastır, 1969’dan bu yana milli öneme sahip kültür ve sanat anıtı statüsüne sahip. Manastırın girişi duvarlarında, ejderhalarla savaşan Aziz Georgi resmi, göze çarpıyor.

Dini ibadetlerin yanı sıra, kapılarını her daim açık tutan Kremikovtsi manastırı, tepedeki konumu nedeniyle de ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor. Manastır bahçesinde bulunan dükkanda ise, arı balı, mürver suyu, balmumu sabun ve ev yapımı tatlılar satılıyor.

“KOZMA VE DAMYAN” TSIRNOGOR MANASTIRI

Sofya’nın 60 km uzağında asırlara meydan okuyan bir manastır var. “Kozma ve Damyan” önce yakılmış, daha sonra 18. Asırda yeniden inşa edilmiş. Günümüzde manastır hala faal ve dini bayramlarda ziyaretçiler kabul ediyor. Orada bir zamanlar rahip hücreleri olan odalarda konaklama imkanı da var. Hatta “ Tanrı misafiri” ilkesiyle gelenlere yatak ve yemek ücretsiz. Fakat daha uzun süre kalacak olanlar, manastırın toprak ve tarla işlerinde çalışmaya hazırlıklı olması gerekir.

BANKYA YAKININDA  “AZİZ PETKA PARASKEVA” KLİSURA MANASTIRI

Sofya merkezinden yarım saat uzaklıkta bulunan Bankya kasabasında güzel bir mimari eserin duvarlarını görürsünüz İçten ve dışardan parlak renklerle ve İncil’den tablolar içeren resimli hikayelerle boyanmış duvar ve cepheler inanılmaz bir görüntü oluşturuyor. veriyor.  Dışarıdan avluyu görünce zaten adeta oradaki çizimler sizi içeriye girmeye davet ediyor. Sv. Petka Bılgarska’nın bu topraklardan naaşının geçtiği XIII. yüzyılda kurulmuş kilise, defalarca kundaklanmış, yağmalanmış, buna rağmen asırlara meydan okumayı başarmış.

LOZEN KÖYÜN “AZİZ SPAS” MANASTIRI

Bu manastırın da XIII. yüzyılda Sofya’da “Aziz Spas” Küçük Aynaros tapınağının bir kısmı olarak ayakta kalmış. Osmanlı döneminde iki kez kundaklanmış, yıkılmış, ancak 19. asırda yeniden inşa edilmiş. Tarihi kahramanların simalarıyla çizilmiş duvarları görülmeye değer. Manastırdan Sofya’ya doğru müthiş bir manzara var.

RAZBOİŞKİ MANASTIRI

Sofya’dan çıkarak bir günlük gezi için gidebilecek yerlerden biri de 70 km. uzaklıktaki Razboişki Manastırı.  Başkentin kaosundan uzak adeta bir cennet manzarası ayaklarınızın altına seriliyor. Nişava nehrinin üzerindeki kayaların tepesinde küçük bir beyaz kilise göreceksiniz. Bulgaristan’ın asırlık tarihinde hala faal olan ve kapıları açık kalan tek kaya tapınak burası kaldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.