DOLAR 32,1935 -0.08%
EURO 34,9862 0.37%
ALTIN 2.427,240,25
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22359432,57%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Söğütlükte insan zinciri oluşturulacak

Söğütlükte insan zinciri oluşturulacak

ABONE OL
13 Ekim 2022 09:59
Söğütlükte insan zinciri oluşturulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Söğütlük Kent Ormanı’na yapılmak istenen Millet Bahçesi’ne karşı oluşturulan Söğütlük Doğal Kalsın Platformu, Edirnelileri Pazar günü oluşturulacak olan insan zincirine katılmaya davet etti.

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu sözcüsü Ziya Gökerküçük, Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında bin süre önce Söğütlük Kent Ormanı’na yapılmak istenen Millet Bahçesi’ne karşı Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nu oluşturduklarını söyledi.

“PAZAR GÜNÜ SÖĞÜTLÜK KENT ORMANI’NDA İNSAN ZİNCİRİ”

Söğütlük Kent Ormanı’nın mesire yeri ve doğal sit alanı olduğunu belirten Gökerküçük, “Edirne Barosunun desteği ile Edirne Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonunun hızlı, yoğun çalışmalarıyla 19.09.2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğüne projenin hukuksuz olduğu ve iptali için dava açtık. Dava hazırlık sürecinde çalışan genç avukatlarımıza ve Edime Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Coşkun Molla’ya teşekkür ederiz. Bu arada kentin değişik sivil kurumları projenin ve yerinin yanlışlığına karşı açıklamalar yaptı. Kentin yerel örgütlerini, yetkililerini dolaştık. Destek aldık. Bu desteklerle cesaretlendik ve platform olarak Söğütlük Kent Ormanı girişinde, Lozan Antik yolu boyunca insan zinciri yapalım dedik. Hedef, Söğütlük izzet Arseven Kent Ormanını korumak. Bugüne kadar epey yol gittik. Afişlerimiz, pankartlarımız, duyurularımız sosyal medyada, herkese ulaşmaya çalışıyor. Bu uğurda yeteneklerini kullanan genç kardeşlerimize teşekkür ederiz. Dünden itibaren de broşürlerimizi kentlilerimiz ile buluşturuyoruz. Hepimize iş düşüyor arkadaşlar. Kenti için mücadele eden kendi için de mücadele etmiş olur. Kamusal alanlarımız bizlerin evidir, meskenidir, iş yeridir. Kendimize ait olan yeri ne kadar koruyor isek kentimize ait olan alanları da öylece korumalıyız. Pazar günü Söğütlük Kent Ormanında yapılacak olan insan zincirine katılım sağlayabilirsiniz. Örgütlü dostlarımız, kentlilerimiz, örgütlerinin etkinliğe destek açıklamalarını kamuoyu ile yerel gazetelerde paylaşmasını sağlayabilir. 16 Ekim Pazar günü değişik semtlerden ücretsiz arabalar kalkacak ve saat 14.00’te kentlilerimizi Söğütlük Kent Ormanı’ndaki insan zincirine taşıyacak. Araçların saati ve yeri anonslarla duyurulacaktır. Birbirimiz ile el ele tutuşursak kentimizi koruyacağız, bunu bilelim. Kent hepimizin. Kişilerin, siyasi yapıların kararlarına göre şekillendirilemez. Demokrasinin temeli yerellerdir. Biliyoruz ve inanıyoruz ki bu kararı verenler vaz geçecektir. Çünkü Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı ormandır ve ormanlar korunur. Çünkü Taşkın Sahasıdır ve taşkın sahasına ağaç bile dikilmez. Çünkü Tescilli Doğal SİT Alanıdır ve bu tür yerler korunmak zorundadır. Çünkü ormanda tescilli ağaçlar vardır ve bunlar korunmak zorundadır. Çünkü Karaağaç yolu Lozan Antik yoludur ve bozulamaz. Çünkü Söğütlük yüzlerce canlının evidir ve bu canlıların yaşam hakkı korunmalıdır. Çünkü Söğütlük Edirnelilerindir ve onların kararı olmadan millet bahçesi yapılamaz. Çünkü ile başlayıp yüzlerce gerekçe yazabiliriz, Aklın, bilimin, çağın ve kentin yolu Millet Bahçesi yerinin yanlışlığını apaçık ortaya seriyor. Karar verenler; gelin bu sevdadan vaz geçin” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.