DOLAR 32,5295 0.22%
EURO 34,6466 0.28%
ALTIN 2.500,850,59
BIST 9.659,431,17%
BITCOIN 20618450,06%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Sonbahar Alegorisi” sergisi

“Sonbahar Alegorisi” sergisi

ABONE OL
11 Kasım 2019 10:10
“Sonbahar Alegorisi” sergisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, kültür ve sanat rüzgârı esmeye devam ediyor. Güzel Sanatlar Fakültesi, “Malzemeyi Tanı Sanata Dokun” sergisinin ardından, “Sonbahar Alegorisi” adlı sergiyle sanatseverlerin karşısına çıktı. Hem resim tarihi boyunca kullanılan bir anlatım biçimi olan alegori kavramına dikkat çekmek hem de Trakya Efsaneleri’ni tuvale yansıtarak yeniden görünürlük kazandırmak amacıyla düzenlenen “Sonbahar Alegorisi” adlı sergi, Güzel Sanatlar Fakültesi Fuayesi’nde açıldı.

Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi’ndeki Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sanat meraklıları ile buluşan sergi, Türkiye’nin dört bir yanından pek çok sanatçının eserlerini bir araya getiriyor.

Eskişehir, Balıkesir, İstanbul ve Edirne başta olmak üzere ülkemizin birçok farklı kentinden 17 sanatçının eserlerinin sergilendiği ve sanatseverler tarafından büyük beğeni toplayan “Sonbahar Alegorisi” sergisinde, Yunan Mitolojisi’nden Makedonya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Traklar ve daha pek çok uygarlık tarihine damga vurmuş medeniyet ve efsanevi komutanlara kadar pek çok tema yer alıyor. Sanatçıların ifade gücü ve yeteneğini yansıtan eserler arasında, Yunan Mitolojisi’nde efsanevi bir müzisyen ve mitolojik şair olarak bilinen Orfeus, güzelliği ve zarafetiyle Orfeus’u etkileyen Euridice, zeka, barış, sanat ve ilhamın önemli simgelerinden tanrıça Athena, tarihteki en büyük komutanlardan biri olan, kahramanlıklarıyla doğu efsanelerine büyük nam salmış ünlü Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatoru Hadrianus, medeniyetimizin yetiştirdiği yüce padişahlardan Yıldırım Bayezid’in oğlu Musa Çelebi, dünyanın en ünlü antik kentlerinden Troya ve Odris Kralının görünümlerinden oluşan tuval çalışmaları sergileniyor.

Her bir resmin ayrı bir hikâyesi olan sergide sanatçılar, yaklaşık bir buçuk yıl süren çalışmanın sonucu olan eserlerini sergilemenin heyecanını yaşadı. Farklı boya teknikleriyle hazırlanan eserlerin yer aldığı “Sonbahar Alegorisi” sergisi, 10 Kasım tarihine kadar Güzel Sanatlar Fakültesi Fuayesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergi kapsamında hazırlanan eserler, sergi sona erdikten sonra da Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi’nde kalıcı olarak sergilenmeye devam edecek.

Türkiye’den olduğu kadar Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki akademisyen sanatçıların da katkılarıyla hazırlanan sergiye, Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Gökduman “Sultan Musa Chan”, Doç. Kerem İşcanoğlu “Edirne Alegorisi” ve Arş. Gör. Zerrin Pehlivan “Büyük İskender” adlı çalışmaları ile katıldı.

Akademi, sanat camiası ve öğrenciler ile pek çok sanatseveri bir araya getiren serginin açılışında konuşan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Türkiye’deki farklı sanatçıların çalışmalarından oluşan eserlerin Trakya Üniversitesi çatısı altında toplanması ve sergilenmesinin güzel bir duygu olduğunu belirterek, Güzel Sanatlar Fakültelerinin ve öğretim elemanlarının çalışmalarının tanıtılması bakımından da bu tür etkinliklerin son derece önemli ve yararlı olduğunu söyledi. Emeklerin takdir görmesi ve beğenilmesinin kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekleyen Dekan Prof. Melihat Tüzün, “Güzel Sanatlar Fakültemiz bize onur ve gurur yaşatmaya devam ediyor. Değerli öğretim elemanlarımız, her yıl birden fazla proje ve çalışmaya imza atarak Trakya Üniversitesi’ne, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ve kentine değer katıyor. Ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan, önemli konukları Güzel Sanatlar Fakültesi’ne çeken ve ağırlayan akademisyen sanatçılarımız, bugün de Türkiye’nin değişik yerleşimlerinde sanat çalışmalarına devam eden şahsiyetleri ve eserlerini bizlere sunuyor. Salonu dolduran kalabalıklar ve sanat meraklılarının yoğun ilgisi de bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Öğrencilerimizden, sanatçılarımızdan ve sanatseverlerden aldığımız ilham ve güçle bu tür organizasyonlar düzenlemeye devam edeceğiz. Her geçen gün değerli eser ve ürünler ortaya çıkmaya devam ediyor. Üniversitemize böyle değerli bir etkinliği kazandıran, gerçekleşmesine katkı ve destek sunan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Divan edebiyatında anlatımı canlandırmak, süslemek amacıyla sıkça başvurulan bir anlatım türü olarak kullanılan “alegori”, Antik Çağdan günümüze kadar yalnız yazın alanında değil; müzik ve görsel sanatlar alanında da etkin olmuş, Ortaçağ duvar resimlerinden kitap resimlerine; kilise resimlerinden soyut dışavurumculara kadar resim alanında kullanılmıştır.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.