DOLAR 32,5268 0.03%
EURO 35,0220 0.32%
ALTIN 2.433,78-0,05
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2108792-0,09%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sonsuza dek, ‘Cumhuriyet’ 

Sonsuza dek, ‘Cumhuriyet’ 

ABONE OL
29 Ekim 2019 11:08
Sonsuza dek, ‘Cumhuriyet’ 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ıncı yılı bugün Edirne’de büyük bir coşku içinde kutlanacak. Bu çok özel günde özgür bir ülke olmamızı sağlayan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi ve özlemle bir kez daha yad ediyoruz.

Cumhuriyetin 96’ıncı yılı nedeniyle ilk tören dün saat 13.00’de Atatürk Anıtında yapıldı.  Atatürk Anıtında düzenlenen çelenk sunma törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, siyasi partilerin il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve askeri erkan ile öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından buradaki tören son buldu.

GEÇİT TÖRENİ YAPILACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri ise bugün 09.00-09.15 saatleri arasında Edirne Valisi Ekrem Canalp’in valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayacak. Program daha sonra Talatpaşa Caddesi’ndeki tören programı ile devam edecek. Buradaki tören saat 10.00’da Edirne Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör’ün halkın bayramını kutlamasıyla başlayacak.  Ardından Şeref Tribününde yerlerini almalarından sonra Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okunacak ve göndere bayrak çekilecek.

İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Edirne Valisi Ekrem Canlap, tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Ardından günün anlamına uygun şiirler okunulacak.

DERECE ALAN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Törende ayrıca, yıl içerisinde yapılan resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör tarafından verilecek.

VALİ CANALP CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI

Öte yandan Edirne Valisi Ekrem Canlap, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınlayarak Edirnelilerin coşkusuna ortak oldu.

Vali Canalp, mesajında şunları söyledi; “Milli birlik ve beraberliğimizin kaynağı olan Cumhuriyetimizin 96’ıncı yıldönümünü hep birlikte büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

Edirne Valisi Ekrem Canalp

Edirne Valisi Ekrem Canalp

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı destanının ardından kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik ve beraberliğimizin sembolüdür. Cumhuriyetimiz farklı kültür, inanç ve düşünceleri teminat altına alarak birlikte yaşama idealimizin kaynağı olmuştur. Bu itibarla, Cumhuriyetin ilanı milletimizin şanlı tarihindeki dönüm noktalarından birisidir.

Türk Milletinin sarsılmaz iradesi ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatma azmi; tüm güçlükleri aşmamızda bizlere yol göstermektedir. 96 yıl önce yaşananlar, bizlere bugünümüzü armağan eden aziz şehitlerimizin zaferidir. Bıraktıkları miras, çok az Millete nasip olacak kadar büyük ve onurlu bir sorumluluktur. Bilinmelidir ki; Bizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizi korudukça, bağımsızlığımızın nice yıldönümlerini huzur ve mutluluk içinde kutlayacak; bundan sonra da önümüzde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Atalarımızın zorlu mücadelelerle elde ettiği bu değerli mirası; aynı ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek, bizden sonraki nesillere devretmek ve Türkiye’yi muasır medeniyetlerin ötesine taşımak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu bağlamda bizler de bugünlere nasıl gelindiğini unutmayarak, her bakımdan daha güçlü, daha mutlu ve daha gelişmiş bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet’i “En Büyük Eserim” diye tanımlayan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını ile eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle ve gazilerimizi şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 96’ıncı Kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum”dedi.

Harun Aker /Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.