DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21624080,36%
Edirne
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sözlü sınava son verilmesi için başvuru yaptılar

Sözlü sınava son verilmesi için başvuru yaptılar

ABONE OL
13 Eylül 2023 09:49
Sözlü sınava son verilmesi için başvuru yaptılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Özcan Arslan, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavıyla yapılması planlanan sözlü sınav uygulamasına son verilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını belirtti.

2020 yılında Genel İş Sendikası Sözleşmeli Sağlıklı Personeli Yerleştirme ile Sözlü Sınav Usul ve Esaslarının yürümesini durdurmuştu. Sözlü sınavların iktidara yakın olanlar için kamu görevine atanmasının yolunu açtığını savunan Arslan, kamu hizmetinde liyakat ve yeterliliği temel alınması gerektiğini kaydetti.

“SÖZLÜ SINAVA SON VERİLMESİ İÇİN BAŞVURDUK”

Genel Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Özcan Arslan “Genel Sağlık-İş olarak iktidara yakın olanın değil, çalışkan ve liyakatli olanın hak ettiği yerlere gelmesi gerektiğini savunuyoruz. Genel Sağlık-İş olarak sözlü sınavın kaldırılması için yıllardır hukuki mücadele vermekteyiz. Örneğin “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme ile Sözlü Sınav Usul ve Esasları” düzenlemesi ile KPPS sınavı ile atamaya hak kazananlarının değil de sözlü sınav ile ancak iktidara yakın olanların kamu görevine atanmasının yolu açtı. Genel Sağlık-İş’in başvurusu üzerine Danıştay, 2020 yılında Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme ile Sözlü Sınav Usul ve Esasları’nın yürütmesini durdurdu. Genel Sağlık-İş olarak “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavında”, yazılı sınavı takiben yapılması planlanan “sözlü sınav” uygulamasına son verilmesi amacıyla da Sağlık Bakanlığına başvurduk. Kamuda hizmetlerin yürütülmesinde temel alınması gereken liyakat ve yeterlilik olmalıdır” diye ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.