DOLAR 32,5060 0.68%
EURO 34,9019 -0.04%
ALTIN 2.410,500,83
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2169906-0,55%
Edirne
27°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

STK’lardan ‘tiny house’ tepkisi  

STK’lardan ‘tiny house’ tepkisi  

Edirne’deki çeşitli STK temsilcileri tarım arazilerine izinsiz olarak kurulan Tiny House adı verilen küçük evlerin tarımın sürdürülebilirliğine ve çevresel dengeye ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti.

ABONE OL
27 Mayıs 2024 15:35
STK’lardan ‘tiny house’ tepkisi  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’deki çeşitli STK temsilcileri tarım arazilerine izinsiz olarak kurulan Tiny House adı verilen küçük evlerin tarımın sürdürülebilirliğine ve çevresel dengeye ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti.

Edirne Ziraat Odasında bir araya STK temsilcileri tarım arazilerine kurulan Tiny House’larla ilgili oda binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Edirne Ticaret Borsası, Muhtarlar Federasyonu, Havsa Ziraat Odası, Lalapaşa Ziraat Odası, Trakya Birlik Genel Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri Odası katılım gerçekleştirdi. Toplantıda tarım arazilerine izinsiz olarak Tiny House adı verilen evlerin kurulmasının endişe verici olduğunu kaydeden Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ilgili kurumların bu yapılamayan izin vermemesini desteklediklerini söyleyerek, “Hem tarımın sürdürülebilirliğini tehdit etmekte hem de çevresel dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Bu şekilde hiçbir izin alınmadan gelecek nesillerimize borcumuz olan tarım topraklarımızın yok olmasına müsaade edilmemelidir” şeklinde dile getirdi.

Bazı kişilerin olayı abartarak havuz yapmaya kadar gittiğini kaydeden Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ise Tarım Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olmayan kişilere arazi satışını durdurmalarını istedi.

“TİNY HOUSE ADI ALTINDA TARIM ARAZİLERİNİN İŞGAL EDİLMESİ ENDİŞE VERİCİ”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, tarım arazilerine izinsiz olarak kurulan Tiny House’ların endişe verici olduğunu belirterek,  “Tarım, insanlık için temel bir ihtiyaç olan gıda üretiminin sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, kaçak yapılaşma tarımsal üretimi ve doğal dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Son zamanlarda Edirne ilimizde tarım arazilerine izinsiz olarak konulan Tiny House işgali sorunuyla ilgili konunun tarafı olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve konuya dikkat çekmek amacıyla bu basın açıklamasını yapma gereği duyuyoruz. İlimiz, ülkemiz çeltik üretiminde birinci, ayçiçeği üretiminde birinci, buğday üretiminde dördüncü sırada yer alarak, stratejik ürünlerin üretildiği verimli toprakları ile ön plana çıkmaktadır. Tarım alanlarına, en basitinden bir yapı yapılması dahi birçok izni gerektirmekteyken ve tarım dışı arazi kullanım izinlerinde, toprak koruma kurulunca hassasiyetle değerlendirme yapılırken, bu şekilde tarım arazilerinin izinsiz olarak Tiny House adı verilen küçük evlerin kurulması suretiyle işgal edilmesi endişe vericidir. Bu eylemler hem tarımın sürdürülebilirliğini tehdit etmekte hem de çevresel dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Bu şekilde hiçbir izin alınmadan gelecek nesillerimize borcumuz olan tarım topraklarımızın yok olmasına müsaade edilmemelidir. Bu noktada, tarım arazilerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı konusunda toplum olarak daha duyarlı olmalıyız. Edirne ilinde ve diğer bölgelerde yaşanan bu tür izinsiz yapılaşmaların önlenmesi için yerel yönetimlerin, güçlü politikalar geliştirmesi ve etkin denetim mekanizmaları oluşturulması, kamuoyunu bilinçlendirmek ve sorunun çözümü için harekete geçmek amacıyla, tarım arazilerinin izinsiz olarak işgal edilmesine karşı ortak bir mücadele yürütülmesi gerekmektedir. İlimizdeki ilgili kurum ve mercilere, Edirne’nin tarım arazilerinin ve turizm bölgelerinin korunmasına yönelik olarak, Tiny House ve kaçak yapılara izin verilmeme konusunda yaptıkları çalışmaları nedeni ile desteğimizi belirtir, kamuoyu adına teşekkür ederiz. Bu doğrultuda, tüm paydaşların işbirliği içinde hareket etmesi ve tarım alanlarının korunması için gerekli adımların atılması, hem bugünkü hem de gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede yaşamasını sağlayacaktır” dedi

“TARIM BAKANLIĞI ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ’NE KAYIT OLMAYAN KİŞİLERE BU ARAZİ SATIŞLARINI DURDURMALI”

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ise izinsiz yapılaşmanın sadece Tiny House’larla sınırlı kalmayıp, bazı kişilerin havuz yapmaya kadar işi abarttığını ifade ederek, “Biz bunları Yapılmasına karşı değiliz, izin alınsın, kanun çerçevesinde yapılsın. Bu öyle bir hal aldı ki, çılgınca olmaya başladı. Özellikle depremden sonra her önüne gelen bir bir arsa alıyor. Özellikle İstanbul’daki vatandaşlar emlak ile tarla fiyatlarını karşılaştırıyorlar. Çok düşük olunca internet üzerinden sınırsız tarla alıyorlar. Bu tarlalar tamamen tarım dışına çıkıyor. Her şey kanunda belirtilsin. Hangi köylerde olacak, köylerin neresinde olacak sınırsız bir şekilde, adam hobi bahçesi yapacağım diyor, havuz yapmış. Havuzun tarım arazisinde ne işi var? Havuzlu villa istiyorsa gidecek deniz boyundan alacak. Lalapaşa da binlerce dönüm arazi satın alındı, ne için kullanacak belli değil. Biz bu kargaşanın ortadan kalkmasını istiyoruz. Tarım Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmayan kişilere bu arazilerine satışını durdurmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.