DOLAR 32,2321 0.14%
EURO 35,0183 0.12%
ALTIN 2.410,930,08
BIST 10.792,53-0,98%
BITCOIN 2167126-2,91%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Süleymanoğlu’nun adı Edirne’de yaşatılacak

Süleymanoğlu’nun adı Edirne’de yaşatılacak

ABONE OL
26 Ekim 2021 23:00
Süleymanoğlu’nun adı Edirne’de yaşatılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi, ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci “Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun adının Edirne’de bir caddeye verilmesi kararı aldı. Ayrıca Belediye Başkanı Recep Gürkan, birinci ikametgahını Edirne’ye taşıyan öğrencilerin ulaşım kartlarına belediye tarafından 6 ay boyunca 25 liralık yükleme yapılacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclisi, 2020 yılının ilk toplantısını Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirdi. Meclis 16 maddeyi görüşerek karara bağladı.

Meclis toplantısının açılışını yeni yıl kutlamasıyla açan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Büyük Türk Milleti’nin yeni yılını bir kez daha kutluyoruz. 2020 hem şehrimize hem ülkemiz için iyilikler, güzellikler, barış bolluk ve refah getirmesini temenni ediyorum. Umuyorum ki 2020 ülkemizin daha gelişeceği, büyüyeceği, güçleneceği dünden daha da iyi bir yıl olur” dedi.

DENETİM KOMİSYONU BELİRLENDİ

Toplantıda gizli oyla yapılan seçimlerle Denetim Komisyonu’na üye seçimi gerçekleştirildi. Denetim Komisyonu’na kanun gereği 3 üye seçileceğini belirten Gürkan,  “Ama şeffaflık gereği tüm partilerin Denetim Komisyonu’nda gözlemci sıfatıyla yer alması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden oylamayı yaptıktan sora İYİ Parti ve MHP’den de isimler isteyeceğim. Her iki partiden birer arkadaşımızın da Denetim Komisyonu’nda gözlemci olarak yer almasını istiyorum. Onlarda meclisin yaptığı harcamaları halk adına denetleme görevinde yer alsınlar” dedi.

Yapılan gizli oylama ile Denetim Komisyonu’na CHP Grubu adına Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağçılar; AK Parti Grubu adına da Nergiz İnce seçildi. İYİ Parti’den Duygu Şener; MHP’den ise Halil Çavuş gözlemci olarak Denetim Komisyonu’nda görev yapacak.

KARDEŞ ŞEHİR TALEBİ

Belediye meclisi, ayrıca İğneada Belediyesi ile Kardeş Şehir olunması talebini görüşerek karara bağladı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, oylama öncesinde söz alarak İğneada’nın Trakya’daki nadir ekosisteme sahip olan bölgelerinden biri olduğunu söyledi. İğneada’nın Trakya’nın Karadeniz kıyısı olduğunu belirten Gürkan, “Nadide bir yer. İğneada Belediyesi bizimle kardeş şehir olmak istediğini belirtti. Arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmede bizim için de uygun. Meclis tarafından da uygun görülürse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğü’ne onaya göndereceğiz.  Onaylandıktan sonra da kardeş şehir ilişkileri başlamış olacak” diye konuştu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

CEP HERKÜLÜ’NÜN İSMİ EDİRNE’DE CADDEYE VERİLECEK

Belediye meclisi daha sonra CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın merhum milli sporcu ‘cep herkülü’ lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun adının Edirne’de bir cadde veya sokağa verilmesi talebini görüştü.

Naim Süleymanoğlu’nun dünyanın gördüğü en muhteşem ve en başarılı halter sporcusu olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Naim Süleymanoğlu’nu hepimiz biliyoruz. Tabi benim hafızamda Türkiye’ye gelişi bugün gibi canlı. Gencecik bir delikanlı ve tabi dünya olimpiyat tarihi ya da spor tarihinin gördüğü en muhteşem halter sporcusuydu. Allah gani gani rahmet eylesin. Genç yaşta kaybettik. Birçok başarılarıyla hepimizi çok heyecanlandırmıştır. Hatta o halteri kaldırırken bir hareketi vardı. Saçları önüne düştüğü için onları üfleyerek geri atıyordu. Gerçekten ben kendisiyle tanışma imkanım oldu. Baktığınızda bu adam bu kiloları nasıl kaldırıyor diye gerçekten şaşırtıyordu. Muhteşem bir başarıydı. Ve o dönemde 1988, 2’de Türkiye’ye güreşten sonra ilk altın madalyayı kazandıran isim olmuştu. Mekanı cennet olsun. Tabi bununla beraber dönemin Bulgaristan yönetiminin oradaki Türk soydaşlarımıza yaptığı zulüm yaptığı zalimlik hala hatıralarımızda ben o dönemde bir okulda 1989 göçünde gelen göçmenlerin kayıtlarını yapan görevlilerden birisiydim. Günlerce uyumadan kayıtlarını yapmıştık. Gerçekten çok acı çok zor günlerdi. Türkiye Cumhuriyeti büyüklüğünü o zamanda göstermişti. Hepiniz hatırlarsınız Edirne’nin her tarafı göçmen doluydu. Okullar göçmen doluydu. Görevli olduğum yerlerden biri Fevzi Paşa İlkokuluydu. Fevzi Paşa İlkokulunun bütün sınıflarında onlarca yatak seriliydi. Çok zor günlerdi. Ama Bulgaristan Türkleri içerisinden birçok başarılı insan çıkardılar ve ülkemize de kazandırdılar bu anlamda bir kez daha rahmetli Naim Süleymanoğlu’nu rahmetle ve minnetle anıyorum. Başarıları genç sporcularımıza mutlaka örnek oluyordur. Onun arkasından şimdi de çok başarılı haltercilerimiz var. İnanıyorum ki Naim Süleymanoğlu’nun ismi Edirne’deki uygun bir sokağa uygun bir caddeye yakışacaktır” dedi.

Pekcanlı’nın bu talebi meclis tarafından onaylanarak Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonuna havale edildi.

TAKSİ DURAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN GÜRKAN’A YETKİ VERİLDİ

Belediye Meclisi, kent merkezinde bulunan taksi duraklarının iyileştirilmesi konusunda da Başkan Gürkan’a yetki verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Gürkan, “Şehrimizde 58 adet taksi durağı var. Geçtiğimiz yıl örnek olsun diye Özgür Çocuklar Taksi Durağında bir yenileme çalışması yapmıştık. Ama çok istediğimiz gibi olmadı. Yapımcı firmanın bizden habersiz bankamatik bloğu eklemesi durağının hacmini daralttı. Taksici arkadaşlarımızın en büyük ihtiyacı tuvalet ve lavabo. Bazı taksi duraklarının yerleri de uygun değil.  Sayın Valimiz Ekrem Canalp ile bu konuyu uzun suredir konuşuyor, tartışıyoruz. Sonuçta Edirne Valiliği Edirne Çevre Koruma Vakfı ile birlikte ilk etapta 35 taksi durağının maliyetlerini birlikte karşılayarak, birlikte yapma düşüncemiz var. Bir turizm şehrine yakışır duraklar yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“İKAMETGAHINI EDİRNE’YE ALDIRANLARIN KENT KARTINA HER AY 25 LİRA”

Belediye Meclis Üyelerinin ikametlerini Edirne’ye taşıyan vatandaşlara uygulanacak olan ulaşım desteği ile ilgili sorularını yanıtlayan Gürkan, “İkametgâhını aldıranlara 6 ay boyunca her ay kent kartlarına 25 lira yükleyeceğiz. Edirne’de şöyle bir sıkıntımız var. Bizim resmi nüfusumuz bir önceki yıla göre söylüyorum. 167 bin 500 tabi her şeyimizi resmi nüfusumuza göre planlıyoruz. Bütçemizi, gelirlerimiz, giderlerimiz, projelerimiz ama gerçek nüfusumuz 200 binin üzerinde 167 bin 500 kişilik bütçe yapıyoruz. 167 bin 500 kişilik iller bankasından pay alıyoruz. Ama harcamayı 200 bin kişilik yapıyoruz. Bu tabi ki bizi sıkıntıya sokuyor. Bunda en büyük neden öğrenci sayısı çok olduğu için başta öğrenciler ve çevre ilçeler ve köylerden gelen vatandaşlarımızın birinci ikametgâhını Edirne’ye almamaları iller bankası tüm belediyeler gibi tüm yerel yönetimler gibi her ay bize devletin vergi gelirlerinden belirli bir pay gönderiyor. Neye göre gönderiyor bunu 31 Aralık nüfusuna göre bir yıl boyunca o payı alıyoruz. Bu rakam kişi başı kayıtlı nüfusa göre yaklaşık 50 lira diyelim. Bizim de hemen hemen baktığımızda 40 bine yakın ikameti Edirne’de olmayan ama Edirne’de yılın en az 9 ayı yaşayan öğrencilerimiz, hemşerilerimiz, arkadaşlarımız var. Şimdi 40 bin nüfusun ayda 50 liradan hesapladığınızda aylık 2 milyon yapıyor, yıllık 24 milyon lira yapıyor. Bu bizim için büyük bir rakam ben buradan basınımız aracılığıyla bir kez daha çağrı yapayım. Yılın büyük bölümünü Edirne’de geçiren vatandaşlarımız lütfen birinci ikametgahlarını Edirne’ye alsınlar emin olun bizim gelirlerimizin artması size ulaşan hizmetlerin daha düşük maliyetlerle ulaşmasını sağlayacaktır. Özellikle öğrenci arkadaşlarımız birçok konuda destek istiyorlar ama bizim bu destekleri yapabilmemiz için onlarında üzerine düşen görevi vatandaşlık görevlerini yılın 9 ayını geçirdikleri şehre olan katkı görevini birinci ikametgahını Edirne’ye alarak yapmalarını bekliyoruz. Yaklaşık 40 bin öğrencimiz var. Bunların sadece 15 bini resmi ve özel yurtlarda kaldıkları için Edirne’ye kayıtları otomatik taşınıyor. 25 bin civarında öğrenci arkadaşımız Edirne’de yaşıyorlar ama ikametgahları Edirne’de değil bu bizi ciddi anlamda gelir kaybına uğratıyor” dedi.

YERLİ OTOMOBİLE BELEDİYEDEN DESTEK

Yerli otomobil girişimini desteklemek ve örnek olmak amacıyla ilk etapta Edirne Belediyesine iki otomobil alacaklarını belirten Gürkan,  “Türkiye’nin kendi imkanları ile üreteceği ne olursa olsun bunu desteklememek uygun değil. Bunu destekliyoruz. Yerli otomobili, savunma sanayi de ki başarıları alkışlıyorum. İnşallah arkası gelir. Yerli otomobilde başarılı olmasını çok istiyorum. İnşallah başarılı olacaktır. Yöntem doğru yöntem. Çünkü bütün dünyada fosil yakıt hem üretimi hem tüketimi gittikçe daralan bir marja sahip. O yüzden yerli otomobil tercihimde fosil yakıtların motor değil de elektrikli motor tercih edilmesini çok doğru bulduğumu söylemek istiyorum. Samimi olarak konuşayım. Birkaç gün önce arkadaşlarımla bizde belediyeye almalıyız, en azından hem projeyi desteklemek adına hem de örnek olmak adına diye konuştuk. İlk etapta 2 tane araç almayı düşünüyoruz. Hangi model öncelikli üretilecek bilmiyoruz. Biliyorsunuz Türkiye’de yerli tohumu başlatan belediyelerden birisiyiz. Tohumda bu kadar hassassak Türkiye’nin üreteceği otomobilde hassas olmamamız mümkün değil. Sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah bu her sektör güçlenerek büyür. Ülkeler üreterek kalıcı ve güçlü oluyorlar” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.