DOLAR 32,7026 1.29%
EURO 34,9217 0%
ALTIN 2.449,112,44
BIST 10.426,140,33%
BITCOIN 21858890,18%
Edirne
17°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taksimetreye zam kapıda

Taksimetreye zam kapıda

ABONE OL
23 Ekim 2021 12:01
Taksimetreye zam kapıda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akaryakıta gelen zamlarla beraber ulaşım sektöründeki esnaflar gözünü Kasım ayındaki meclisten çıkacak zam kararına çevirdi. Şoför esnafının kendisine zam talebinde bulunması ile meclisten çıkacak olan kararı beklediklerini söyleyen Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, Taksimetrede açılışın 5 liradan 6’ya, indi bindinin 10 liradan 12 buçuk liraya çıkacağını kaydetti. Akaryakıt zammıyla beraber kontak kapatma eyleminin vatandaşı etkileyeceği için doğru olmadığını ancak kanun çerçevesinde hakkını alamadığı takdirde iş yavaşlatma eyleminin daha doğru olabileceğini ifade etti.

“TİCARİ ARAÇLARA ÖTV İNDİRİMİ, DESTEK ALIRSAK ÇALIŞABİLECEK DURUMA GELİRİZ”

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, “Son dönemlerde akaryakıtta gaza, benzine, motorine ciddi zamlar geliyor. Bu konuyla ilgili özellikle biz indirim beklerken işimizi yürütmek açısından zamlarla karşı karşıya kaldık. Bundan 2-3 ay önce toplu taşıma ve servisçi arkadaşlarımız, Tefe Tüfe zam oranı için, taksici arkadaşlarımızda geçen ay zam talep ettiler. Kasım ayında mecliste görüşülüp Tefe Tüfe oranında zam alacağız ama zammı almadan zaten bu akaryakıta gelen zamlarla yemiş bulunmaktayız. Bu yüzden esnafın bu yükü nasıl kaldıracağını, bu işle ilgili kendine nasıl önlem alacağını bende tahmin edemiyorum. Bununla baş edemediğimiz zaman kredi kartlarına başvuruyoruz. Sonra onlarda 3-5 ay sonra bize dönüşü ağır oluyor. Çünkü faizler yüksek. Esnafın bu konuda Allah yardımcısı olsun. Bende esnafım benimde ETUS da aracım var. Servisçi odası başkanı arkadaşımız da bu konudan mustarip. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımız zamlardan sonra daha da artarak devam edecek. Ama inşallah biz ticari araçlara belli ÖTV indirimi, belli bir destek alabilirsek, bu işi tekrar çalıştırabilecek duruma geleceğiz. Sadece Edirne değil her ilde kontak kapamaya çalışan, arabasını çalıştıramayacak hem toplu taşımada hem kamyoncu, taksici esnaf arkadaşlarımız bulunuyor. Bu yönden çok üzgünüz. Bu zamlar bizi bir iki adım daha geriye attı. Zaten pandemiden sıkıntı vardı. Bizde nasıl aşacağımızı düşünüyoruz.

“AÇILIŞ 6, İNDİ BİNDİ 12 BUÇUK LİRA BEKLENİYOR”

Kasım Ayı’nda açıklanacak zamlarla birlikte taksimetrede fiyat artışının olacağını aktaran Şahin, “Takside zamlar TEFE TÜFE oranında kasım ayında zam alacaklar. Zammı daha almadan zaten onun yansımasını mazot ve diğer girdilere zam gelerek hepsini eritmiş bulunmaktayız. Meclisten geçerse daha önce açılış 5 liraydı, 6 lira olacak. 10 lira olan indi bindi ücreti biz 1 talep ettik siyasi gruplardan 12 buçuk çıkacak diye düşünüyoruz. En son bir buçuk yıl önce zam yapılmıştı. Taksicilerden zam talebi gelmese biz oda olarak böyle bir şeye başvurmayız. 59 durak var. Bunların yüzde 85’i hepsi bana dilekçe verdi. Bizde zam talebini belediyeye ilettik, komisyonda da görüşerek belli fiyatta karar aldık. İnşallah meclisten de geçip bir nebze diğer arkadaşlar rahatlar. Şu an Edirne’de 513 ticari faal taksi var. Nüfus ortalamasına göre en fazla taksi Edirne’de” dedi

“KONTAK KAPATMAK DOĞRU DEĞİL”

Gelen zamlarla kontak kapatmak yerine iş bırakma eylemi yapılabileceğinin ve bunun kanunsal hak olduğunu dile getiren Şahin “Kontak kapamak doğru bir şey değil. Vatandaşın bir yerden bir yere gitmesi gerekiyor. Bu benim düşüncem, bu kontak kapama Türkiye genelinde olması lazım. Yukarıdaki başkanların bizi teşvik etmesi lazım. Kontak kapatma değil, iş yavaşlatma gibi eylem olabilir. Her meslekte bunlar var. İnsanlar hak ettiği kazancı sağlayamıyorsa kanun çerçevesinde iş yavaşlatmaya gidebilir” dedi.

“2 AY ÖNCE MAZOT 6,87 LİRA, ŞİMDİ 8,30 LİRA OLDU”

Zam gelmesinin gerekliliğini ve taksici olmak için mesleğe girişlerin zorlaştırılması gerektiğini savunan Taksici Cihat Yıldırım da “10 seneyi aşkın bu meslekteyim. Taksicilerin en büyük sorunu gelir gider ve trafikteki sıkıntılar. Giderler hep yüksek ama kazanç yerinde sayıyor. Trafikte saygı görmeyi istiyoruz. Devamlı trafik içindeyiz. İnsanlar bize karşı sabırsızlar. İçimizde bazı bu mesleği yapmayan, insanların barınmasından dolayı işine saygısı olmadığından dolayı bu meslekte bizi lekeliyorlar. Onların kahrını da bize yansıtıyorlar. Bu mesleğe girişler biraz zorlaştırılmalı. Taksicilikte itibar artmalı. Önüne gelen bu mesleği yapınca, oluşan trafikteki sıkıntıları tüm camia çekiyor. Taksimetreye zam gelmeli. 2 ay önce 6,87 liradan aldığımız mazot şu an 8,30’ları buldu. Zam gelmeli” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.