DOLAR 32,8419 0.04%
EURO 35,2547 -0.01%
ALTIN 2.447,97-0,40
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21705470,32%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tanrıkulu’ndan 3 altın kural uyarısı!

Tanrıkulu’ndan 3 altın kural uyarısı!

ABONE OL
8 Eylül 2020 10:14
Tanrıkulu’ndan 3 altın kural uyarısı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Sevgili Edirneliler, bugüne kadar sizlerle birlikte çok güzel mücadele ettik bu salgınla, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. Başta Başkanımız Recep Gürkan olmak üzere Edirne Belediyesi’nde çalışan bin 500 kişiden fazlası sizin için var. Biz çok çalışıyoruz, siz sadece 3 önlemi alın yeterli. Maske takın, sosyal mesafeyi koruyun ve el hijyenine dikkat edin. Hep beraber dikkat edeceğiz ve bu hastalığın üstesinden Edirneliler olarak hep birlikte geleceğiz. Unutmayın, maske takmak, entübe hasta olmaktan daha iyidir” dedi.

Edirne Belediyesi COVİD-19 salgınına karşı başlattığı mücadeleye hız kesmeden devam ediyor. COVİD-19 salgını ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, bulaş riskini azaltmak adına çeşitli önlemler almaya devam ettiklerini söyledi.

Edirne Belediyesi olarak çalışmalara Mart Ayında başladıklarını belirten Tanrıkulu, “Tüm dünya COVİD-19 salgını ile karşı karşıya. Biz de Edirne Belediyesi olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Özel İdare ile birlikte çok yoğun bir çalışma yürüttük. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çok yoğun bir şekilde çalıştık ve halkımızın bu salgından daha az zarar görmesi için elimizden geleni yaptık. Edirne Belediyesi’nde; Başkanımız Recep Gürkan’ın talimatıyla bir kriz ve koordinasyon merkezi kurduk. Mart ayından Eylül ayının ilk haftasına kadar da yoğun çalışmalarımız devam etti. Ne güzel ki bir dönem 29 gün kadar sıfır vaka ile gittik. Bu Edirne için inanılmaz güzel bir durum. Şuan Edirne’mizde önlemlerimizi gevşetmeden, aldığımız önlemleri arttırarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle kalabalık yaşam alanlarında, halkımızın yoğun bulunduğu yerlerde yüzey dezenfeksiyonuna önem gösterdik. Uyarıcı levha ve broşürler ile halkımıza destek verdik, halkımızı bilgilendirdik. Sevgili Edirneliler, bu virüsün etkisini en aza indirebilmek için sizlerle birlikte çalışıyoruz. Bunun içinde yapacağımız şey maskenin burnu ve ağızı kapayacak şekilde takılması, ellerimizi günde 5-6 defa sabunlu suyla en 20 saniye, doğru bir şekilde yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak. Biz Edirneliler cana yakın insanlarız. Birlikte olmayı, birlikte yakın temas etmeyi seviyoruz. Ama bu dönemde virüsün damlacık enfeksiyonu ile birbirimize bulaşmaması için aramızda en az 1,5 metre olacak. Bunu sağlamak zorundayız. Maskeyi sadece kapalı alanlarda değil açık alanlarda Saraçlar Caddesi’nde, Çilingirler Caddesi’nde Kıyık’ta dolaşırken de takacağız. Ellerimizi sık sık yıkacağız. Yada alkol oranı 80 derece olan kolonya ile dezenfekte edeceğiz ve sosyal mesafemizi koruyacağız. Çok mecbur kalmadıkça asla ve asla kalabalık yerlere girmeyeceğiz” diye konuştu.

MASKE TAKMAK ENTÜBE OLMAKTAN DAHA İYİDİR

Pazar yerleri, marketler gibi kalabalık ortamlarda alışverişin mümkün olduğu kadar hızlı yapılmasını isteyen Tanrıkulu, “Diyelim ki ben virüs taşıyıcısıyım. Kalabalık bir ortamda benimle yarım saat, bir saat kalırsanız, sizin de virüsü taşıma yükünüz daha çok artıyor.  Edirne Belediyesi olarak kurmuş olduğumuz ekiplerle kalabalık alanlarda ve sokaklarda dezenfeksiyona, bilgilendirici broşürler dağıtmaya devam ediyoruz. Ayrıca Cuma günleri tek kullanımlık seccadeleri dağıtmaya devam ediyoruz. Benim bir hekim olarak sizden istediğimiz şey şu; ‘Bana bir şey olmaz, ben gencim, ben sağlıklıyım, bu hastalık 65 yaş üstünü vuruyor’ gibi düşüncelere asla ve asla kapılmayın. Sağlık Bakanımızın Dr. Fahrettin Koca 2 gün önce bir tweet attı ve hastalığın en çok görüldüğü yaş aralığını açıkladı; 20 ile 40 yaş arası. Ve bu virüsü taşıyanlar sevdiklerine bulaştırıyor.  Annemize, babamıza, dedemize, ninemize bulaştırıyor. Geçen gün düğün genelgesi çıktı, 1 saat nikah. Bu sene de bu düğünleri yapmayalım. Bu kadar kalabalık ortamlara girmeyelim. Biliyorum hepimiz çok yorulduk, çok sıkıldık. Ama Sevgili Hemşehrilerim şu maskeyi takmak yoğun bakımda yatmaktan, entübe olmaktan daha iyidir” dedi.

“DOKTOR ARKADAŞIM BENİMLE 13 SANİYE KONUŞAMADI”

İstanbul’da ki bir doktor arkadaşının COVİD-19’a yakalandığını belirten Tanrıkulu, “Kendisini aradım. 13 saniye konuşamadı. Çünkü nefes alamıyordu ki kendisi yoğun bakımda falan değildi. 13 saniye konuşamadı. ‘Ertuğrul, konuşamıyorum, nefes alamıyorum’ dedi. Bu hastalık sonrasında çok ciddi etkilerde bırakıyor. Sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, aile hekimlerimiz bu hastalık için çok mücadele veriyor. Ama akciğerlerimizde çok ciddi etkiler bırakıyor. Son bir hafta içerisinde 12 tane hekim arkadaşımızı kaybettik. Hayatlarını bizler için kaybettiler. Bizim yapacağımız tek şey sokakta fazla dolaşmayacak, evde kalacak, izolasyonumuzu yapacağız, maskemizi takacağız ve el dezenfeksiyonumuza dikkat edeceğiz. Bunları yaparak sağlık çalışanlarının ödedikleri bedeli azaltabiliriz. Bir hastalığın en iyi tedavisi o hastalığa yakalanmamayı öğrenmektir. Sevgili Edirneliler, bugüne kadar sizlerle birlikte çok güzel mücadele ettik bu salgınla, bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz. Başta Başkanımız Recep Gürkan olmak üzere Edirne Belediyesi’nde çalışan bin 500 kişiden fazlası sizin için var. Biz çok çalışıyoruz, siz sadece 3 önlemi alın yeterli. Maske takın, sosyal mesafeyi koruyun ve el hijyenine dikkat edin. Hep beraber dikkat edeceğiz ve bu hastalığın üstesinden Edirneliler olarak hep birlikte geleceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.