DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2167671-0,01%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarihi konaklar turizmin yeni yüzü olacak  

Tarihi konaklar turizmin yeni yüzü olacak  

Edirne Valisi Yunus Sezer, Kaleiçi’nde 350'ye tescilli konağın şehrin turizmine kazandırılması için bir kısmının restorasyon projelerinin hazırlandığını bir kısmının da restorasyonlarının devam devam ettiğini belirtti. Vali Sezer, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kaleiçi’nin örnek gösterilecek yerlerden biri olacağını belirtti.

ABONE OL
28 Mayıs 2024 18:27
Tarihi konaklar turizmin yeni yüzü olacak  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valisi Yunus Sezer, Kaleiçi’nde 350’ye tescilli konağın şehrin turizmine kazandırılması için bir kısmının restorasyon projelerinin hazırlandığını bir kısmının da restorasyonlarının devam devam ettiğini belirtti. Vali Sezer, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kaleiçi’nin örnek gösterilecek yerlerden biri olacağını belirtti.

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda Konak sahipleri ve işletmecileri ile bir araya gelerek, tarihi konakların restorasyon süreci ve gelecekteki planlar hakkında bilgi verdi.

Toplantıya Vali Sezer’in yanı sıra Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ve Onur Gökerküçük, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Engin Öztürk, ETSO Başkanı Sezai Irmak, Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Orhan Doğan, sektör temsilcileri, işletme sahipleri ve konak sahipleri katılım sağladı.

“ÖNEMLİ OLAN RESTORE DEĞİL İŞLEVSELLİK KAZANDIRMAK”

Toplantıda konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer “Kaleiçi’nde 350’ye yakın konağımız var. Bunların bir kısmı İl Özel İdaresi, Çevre Koruma Vakfı, Çevre şehircilik Bakanlığı’na ait. Bir kısmının restorasyon projesi hazırlanıyor, bir kısmının da restorasyonları devam ediyor. Bu kendimize ait olan konaklarla ilgili olarak bu süreçte belli oda sayısının altındakileri biz gastronomi ve belli kurumlara tahsisini yaparak buraların işlev kazanmasını arzu ettik. Bunun üzerindeki yerleri de yine konaklama ve gastronomi ağırlıklı olarak kullanalım diye düşünüyoruz. Bu çerçevede şu ana kadar 18 tane konağımızı biz bu şekilde buradaki iş adamlarımıza, turizm temsilcilerimize tahsis etmek üzereyiz. Yani ikili olarak görüşmeler sona geldi. Burada belli konaklarımızı kendimiz restore ettik. Bu restore ettiklerimizi kira karşılığında vereceğiz. Restore etmediklerimiz var, projesi bitenler. Burada da restorasyon karşılığında kullanım için anlaşmalar sağlıyoruz. Böylece bir konağı ya da bir yapıyı restore etmek önemli değil. Önemli olan ona işlevsellik kazandırmak. Çünkü binalarda insanlar gibi ilgiye muhtaç. Binalarda kullanılmadığı zaman kullanılmaz hale geliyor. Kaleiçi bizim en değerli yerimiz” dedi.

“SARAÇLAR PROJESİ TAMAMLANDIĞINDA ÇOK GÜZEL CADDELERİMİZ SOKAKLARIMIZ OLACAK”

Saraçlar projesi tamamlandı. Burayla ilgili olarak biz ihale çalışmalarına başladık. Bir taraftan da Kaleiçi’ndeki alanların düzenlenmesiyle ilgili de ihale hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. Burada Çilingirler Çarşısı, Balıkpazarı Caddesi, Orhaniye içerisini alacak şekilde, ilk etapta bir u çizecek şekilde bir çalışmayı ortaya koyacağız. Onun için de daha önce hazırlanmış projeler var. Bu projeler üzerinden şu anda arkadaşlarımız çalışıyorlar, tamamlıyorlar. Burası da bittikten sonra burayı da biz işlevsel hale getirecek şekilde ihale işlemlerini yapacağız. Çok güzel sokaklarımız, caddelerimiz olacak, sanat sokaklarımız olacak. Aslında tarihi şehir alanını canlı bir hale getireceğiz” dedi

“SELİMİYE’NİN ARKASI’NDAN MURADİYE CAMİ’NİN OLDUĞU NOKTAYI TURİZM LOKASYONU HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bir şu anda Muradiye Camii’nin olduğu yerde Mevlevihane yapımı ile ilgili olarak proje çalışmalarımız devam ediyor. Orada kazı çalışmaları tamamlandı.  Mevlevihane’yi inşa edeceğiz, yaptıracağız. Fakat Selimiye’nin arkasından Mevlevihane’ye kadar, yani Muradiye Camii’ne kadar giden içerisinde Yeniçeri Hamamı’nın da olduğu, çeşmelerinin de olduğu Sarıcami’nin da olduğu bir sokağımız var ki çok güzel bir sokak burası. Orayla ilgili olarak da Çevre Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle orada da bir proje çalışması başlattık şimdi. Orayı da projesi bittikten sonra Muradiye Camii’ne kadar bağlayacak şekilde orayı da biz bir şekilde caddeyi ilimize kazandıracağız. Güzel bir hale getireceğiz. Önemli bir turizm lokasyonu haline getireceğiz” diye konuştu.

“GAZİMİHAL HAMAMI’NDAN PAZARKULE’YE KADAR OLAN ALAN ŞEHRİMİZİ TEMSİL EDECEK BİR YERE DÖNÜŞECEK”

Gazimihal Hamamı’nın gidiş güzergahında biz düzenleme yapmayı düşündüklerini belirten Vali Sezer, “Karayolları 1. Bölge Müdürümüz İstanbul’dan gelmişti. Oradaki yol yapım çalışmalarını yerinde inceledik. Orada da Gazimihal Hamamımız’ın içine alacağı şekilde Pazarkule’ye kadar olan kısım, çevre düzenlemesiyle, yol kenarlarını düzenlemesiyle beraber ülkemize giren insanların güzel bir şekilde şehrimizi temsil edeceği şekilde karşılayacağı bir alana dönüşecek. Yol çalışmasının da şu anda asfaltı bitmiş durumda. Bir çizgi çalışmaları ve belli alanlarda yine koruma asfaltlarının yapım çalışmaları devam ediyor. Orayı da biz zannediyorum 1-1.5 ay içerisinde ulaşımı açacağız. Köprüleriyle, kavşaklarıyla beraber. Daha da güzel olacak” diye diye getirdi

“SÖĞÜTLÜK MİLLET BAHÇESİ DÜNYADAKİ ENDER YERLDERDEN BİRİ OLACAK”

Söğütlük’teki Millet Bahçesi yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Vali Sezer, “Orada da proje revizesiyle beraber kademe şekilde yürüme ve bank olacak şekilde nehrin karşı tarafında hem de Karaağaç tarafındaki nehrin iki tarafında da şu anda hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Ben iddia ediyorum, belki Türkiye’deki ender yerlerden, hatta dünyadaki ender yerlerden projesini gördüğüm kadarıyla birisi olacak. Çok güzel bir lokasyon olacak” dedi.

“TURİZM, GEZİ, GASTRONOMİ VE KONAKLAMA LOKASYONU”

Vali Sezer, “Tabi bizim hedefimiz bu lokasyonla beraber Karaağaç, yıkılacak olan stadyumun kent meydanına dönüştürülmesi ve onun da Kaleiçi, Ali Paşa Çarşısıyla bütünlük arz edecek şekilde şehrin çok güzel bir turizm, gezi, gastronomi ve konaklama lokasyonuna kavuşması tüm ümidimiz. Burada biz bunu tek başımıza çalışmıyoruz tabi, kurumlarımızla beraber çalışıyoruz. Ve daha da önemlisi burada biz sektör temsilcileri bu işlere yıllarını vermiş turizmci arkadaşlarımızla beraber hareket ediyoruz” şeklinde belirtti.

“ÖZEL SEKTÖRDE FİNANS KONUSUNDA SIKINTI ÇEKENLERLE İSTİŞARE YAPACAĞIZ”

Vali Sezer, “Bu dönemde yapabildiğimiz kadarıyla tarih yapıyı yapıp ayağa kaldıralım ve ayağa kaldırmaktan da öte buralara belli işlerler yükleyelim. Biz 8-9 aydır buradayız nu işin yazını gören, kışını gören, yıllarını gören bizim buradaki sektör temsilcilerimiz, kurum temsilcilerimiz var. Onlarla yapmış olduğumuz istişareler bizim yolumuzu hep aydınlatıyor, hep güzel kararlar alıyoruz. Bu konakların restorasyonuyla ilgili olarak tüm prosedürleri ve projelendirme çalışmalarını kendi üzerimize aldık. Özel sektör de olsa bunu üzerimize aldık. Yine özel sektörde finans noktasında sıkıntı çekenlerle ilgili olarak da burada finans noktasında da arkadaşlarımızla şimdi bir model üzerinde konuşacağız. Bankalarla görüşmelerimiz oldu. Onu da istişare edeceğiz” dedi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.