DOLAR 32,5983 -0.62%
EURO 35,0081 -0.72%
ALTIN 2.441,01-0,16
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2108115-4,34%
Edirne
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarımın yol haritası belirlenecek

Tarımın yol haritası belirlenecek

ABONE OL
22 Temmuz 2019 10:32
Tarımın yol haritası belirlenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Suiçmez, Tarım ve Orman Bakanlığı, tarafından Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, Tarım Şurası’nın önümüzdeki aylarda yapılacağını belirterek, toplantıda tarım ve ormanın yol haritasının belirleneceğini söyledi.

Edirne Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Suiçmez, uzun yıllardır yapılmayan ve Eylül ayında toplanması beklenen çiftçinin sorunlarının kesin çözüme kavuşturulması için düzenlenecek Tarım Şurası hakkında açıklamada bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenleyeceği şura da; Bitkisel, hayvansal ve su ürünlerinin geliştirilmesi, gıda üretimi ve güvenliği, kırsal kalkınma, toprak, su ve biyo çeşitliliğimim korunması, çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması gibi konularla stratejileri oluşturmaya yardımcı olacak kararların alınması bekleniyor. Tarım Şurasının uzun yıllardır toplanmadığını belirten Başkan Suiçmez, “22 maddeden oluşan raporla çok önemli bir toplantı. geçiremediğimiz bir takım farklı projeler de var. Toplantıyı çok önemsiyoruz, bu yüzden bu sene toplanacak olan bu şuranın çok önemli olacağını ve güzel sonuçlar çıkaracağına inanıyorum”şeklinde ifade etti

“ÖNÜMÜZDEKİ 20 YILIN TARIM VE ORMAN POLİTİKALARINA ETKİ EDECEK BİR BULUŞMA”

Uzun yıllar yapılmayan ve tarım ve hayvancılık yönünde bir çok kesimin beklediği bir toplantı olduğunu dile getiren Başkan Mustafa Suiçmez, “Tarım Şurası’nın tanıtım toplantısı geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleştirilmişti. Bu toplantıya tarım il müdürlükleri ve birkaç sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Biz de Edirne’den yönetim kurulu bir arkadaşımızı gönderdik. Kararların alınacağı ve raporların sunulacağı toplantı Eylül Ayı’nda yapılacak. Uzun yıllardan beri toplanamayan tarım şurasında önümüzdeki belki de 10 yılın belki 20 yılın tarım ve orman politikalarında köklü değişiklikler yapılacak. Belki de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yol haritası çizilecek. Bu güne kadar neler yaptık, neler eksik kaldı. Değişen dünya düzeni ve gelişen teknoloji düzeninde neler yapmamız lazım bunları konuşacağız” dedi.

“STK’LARIN BAKIŞ AÇILARI, ÖNERİLERİ, SORUNLARI RAPORLANACAK”

Herkesin kendi alanı ile ilgili rapor hazırlayacağına değinen Suiçmez “Belli konu başlıkları üzerinden yola çıkılacak. Tarımsal yapı ve dönüşüm, bitkisel üretim ve bitki sağlığı, hayvansal üretim ve hayvan sağlığı, balıkçılık, su ürünleri, tarımsal ürünler gıda güvencesinden farklı konulara yaklaşık 22 maddeden oluşan bir rapor var. Ana maddelerin alt başlıkları var. Bu raporda geçen ana başlıkların içinden herkes kendi alanı ile ilgili olan maddeler üzerinden bir rapor hazırlayacak. Toplantının yapılacağı tarihe kadar tarım il müdürlükleri aracılığı ile sivil toplum örgütlerinin bu konudaki bakış açıları, neler yapılması lazım, sorunlar nelerdir ve çözüm önerileri nelerdir. Bunlar ile ilgili raporlar hazırlanacak. Bu raporlar ortak akıl çerçevesinde tarım il müdürlüğünde çalışan personellerle özet halinde 81 ilin müdürlükleri Eylül ayında yapılacak toplantıya bu raporlar il bazlı götürülecek” dedi.

“HAYVANSAL ÜRETİMİ HAYVAN SAĞLIĞI VE MERA YÖNETİMİ KONUSUNDA RAPOR HAZIRLAYACAĞIZ”

Çok çalışma yapıldığını ancak belli bir seviyeye ulaşılamadığı için eksik yönleri, yapılmayanları ortak fikirlerle konuşulacağını aktaran Suiçmez “Bu bağlamda Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak bizi en fazla ilgilendiren konulardan olan hayvansal üretim ve hayvan sağlığı ile mera yönetimi konusunda çalışma yaparak bir rapor hazırlayacağız. Bu konularla ilgili Tarım Bakanlığına daha önce de raporlar sunmuştuk olumlu bakılmıştı. Uygulamaya geçiremediğimiz bir takım farklı projeler de var. Bunları da 22 Temmuz (bugün) tarım il müdürlüğünde yapılacak olan toplantıda da gündeme getireceğiz. Bunu çok önemsiyoruz. Tarım alanında çok çalışma yaptık. Destekleme olsun, teşvik olsun birçok çalışma yaptık ama halen istediğimiz seviyeye gelemedik. Bir takım eksikliklerin giderilmesi için farklı neler yapabiliriz. Bunları konuşup çalışmalar yapacağız” dedi.

“22 MADDELİK RAPORDA GÜZEL KONULAR VAR”

Tarım şurasının sıkıntı ve sorunların en üst makamlara ulaşacağını, güzel sonuçlar oluşacağını söyleyen Başkan Mustafa Suiçmez “Eylül ayında yapılacak olan toplantıdan sonra da çıkan sonuçları ve raporları Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Cumhurbaşkanımız da uygun gördüğü bir zamanda alınan kararları ve uygulamaları milletimiz ve üreticimizle paylaşacak. Tarım ve orman bakanlığı tarafından hazırlanan 22 maddelik raporda güzel konular var. Herkes kendi alanı ile ilgili konuda çalışma yaparak görüşlerini bildirsin denildi. Daha önce toplanan tarım şurasında bu şekilde bir rapor sunulmamış ve bize sorulmamıştı. Bu yüzden bu sene toplanacak olan bu şuranın çok önemli olacağını ve güzel sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Sıkıntı ve sorunlarımızı en üst makamlara kadar iletmiş olacağız. Tarımsal ve hayvancılık ile ilgili yetersiz kaldığımız konularda ciddi çalışmalar yaparak bu sayede verimi arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.