Tarımsal destek miktarı 2 kat arttı

10.11.2021 18:01

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 2017’de 12,9 milyar lira olan tarımsal desteklerin miktarının 2 kat artırarak 2022 yılı için 25,8 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

Tarımsal destek miktarı 2 kat arttı

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 2017’de 12,9 milyar lira olan tarımsal desteklerin miktarının 2 kat artırarak 2022 yılı için 25,8 milyar liraya çıkardıklarını söyledi. Aksal ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın AK Parti iktidarı süresince son 19 yılda reel rakamlarla toplam 396 milyar lira destek ödemesi yapıldığını bildirdi.

TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 Bütçesi hakkında açıklamada bulundu.

“İLKİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BİRLİKTE TARIM ANLAYIŞI YENİ BOYUT KAZANDI”

Dünya’da küresel olarak yaşanan ilkim değişikliği ile birlikte tarım anlayışı da yeni boyutlar kazandığını belirten Milletvekili Aksal, “Tarımsal üretimin en çok etkilendiği su ve orman kavramlarının küresel gündemde ön sıralarda yer aldığı, gıda fiyatları ve üretim maliyetlerinin bütün dünyada yoğun dalgalanmalar yaşadığı bir dönemden geçiyoruz” dedi.

“KÜRESEL KRİZE RAĞMEN ÜLKEMİZDE GIDA İHTİYACINI KARŞILAMADA BİR SIKINTI YAŞAMADIK”

“AK Parti hükümetleri olarak son 19 yılda tarım ve hayvancılık çalışmalarımızı gündelik popülist yaklaşımlardan uzak, gerçekçi planlı ve programlı politikalarla sağlam bir zeminde yükseltiyoruz” diyen Milletvekili Aksal, “Ülkemizin tarım ve orman sektöründe Dünya’da söz sahibi olma konumunu güçlendiren birçok projeyi Cumhurbaşkanımızın desteği ve bakanlığımız eliyle hayata geçirdik. Pandemi nedeniyle yaşanan küresel krize rağmen ülkemizde gıda ihtiyacını karşılama konusunda bir sıkıntı yaşamadık” dedi.

“TARIM DESTEKLERİ 2022’DE 25,8 MİLYAR LİRAYA ÇIKARILDI”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın AK Parti iktidarı süresince verilen başlıca destekleri sıralayan Milletvekili Aksal, “Son 19 yılda reel rakamlarla toplam 396 milyar lira destek ödemesi yaptık. 2017’de 12,9 milyar lira olan tarım destekleri 2022’de 25,8 milyar liraya çıkarılmıştır. 2002’de beş ürüne prim desteği verilirken bugün 18 ürüne verilmektedir.

Pamuk primi yüzde 37,5 artışla 1,10 liraya çıkarıldı. Ayçiçeği desteği yüzde 25 artışla 50 kuruşa çıkarıldı. Mazot maliyetlerinin yüzde 50’si karşılanmaya devam ediyor. Gübre Desteği: Hububat grubunda dekara 16 lira olan gübre desteği 2021 yılı için 20 liraya, 2022 sezonu için 32 liraya çıkarıldı. Diğer ürünlerde 2020’de 4 lira olan gübre desteği 2021’de 8 liraya, 2022’de 16 liraya çıkarıldı. Türkiye OECD ülkeleri arasında desteklerin GSYH’ya oranında yüzde 1,61 ile ilk sırada yer almaktadır” dedi.

“KÜRESEL ISINMAYA KARŞI YOL HARİTAMIZI BELİRLİYORUZ”

Milletvekili Aksal ayrıca, bu yıl kuraklıktan etkilenen çiftçilere yanlarında olduklarını göstermek için birçok tedbir aldıklarını belirterek, “Üreticinin verim kaybına göre dekara 30 Lira ila 100 Lira arası destek. Bu kapsamda kuraklıktan etkilenen çiftçimiz için yaklaşık 2,5 Milyar lira bütçe ayırdık. 2021 yılı basınçlı sulama desteği başvurularında belge eksiği olmayan tüm projeleri kabul ettik. Bu projeler için 300 Milyon lira kaynak sağladık. Çiftimizin alın terinin güvencesi olan TARSİM kapsamında poliçedeki devlet desteğini ve çiftçiye ödenen hasar tazminat oranını yüzde 10 arttırdık. Besicimiz, süt üreticimiz, un ve yem sanayicimizin maliyetlerini azaltmak için TMO aracılığıyla uygun fiyatlı arpa ve buğday satışları başlattık. Bitkisel Üretimi Geliştirme Projeleri ile yüzde 75 hibeli tohum ve fidan temini gerçekleştirdik. İl ve bölgesel bazlı toplantılar gerçekleştirerek sektörle birlikte küresel ısınmaya karşı alacağımız önlemleri içeren yol haritamızı belirliyoruz. Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda gıda, çevre ve doğal kaynak güvenliğimizi sürdürülebilir kılmak için başlattığımız çalışmaların 2022 yılında da artarak devam edeceğini buradan belirtmek istiyorum” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler