DOLAR 32,1870 0.1%
EURO 34,8743 -0.29%
ALTIN 2.493,77-0,36
BIST 10.868,05-0,25%
BITCOIN 2251636-1,87%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tavuk Ormanı’nda ağaç katliamı!

Tavuk Ormanı’nda ağaç katliamı!

ABONE OL
19 Aralık 2020 13:34
Tavuk Ormanı’nda ağaç katliamı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından Edirne’nin önemli bölgelerinden biri olan Tavuk Ormanı’nda ağaçların kesildiğini belirten doğa ve spor kulüpleri ekolojik dengeye zarar verildiğini söylediler.

Edirne Sarayının Has Bahçesinin içerisinde bulunan, nadir kuşlar ve endemik bitki çeşitliliği açısından Edirne’nin önemli bölgelerinden biri olan Tavuk Ormanı yine ağaç kesimleri ile gündemde.

Sarayiçi Tavuk Ormanı’nda bir araya gelen kentteki doğa ve spor kulüpleri ağaç kesimlerine tepki gösterdi.

“BU AĞAÇLARI KESENLER KİM?”

Ormanda kendiliğinden devrilmiş kuru ağaçların olmasına rağmen yaş ağaçların kesildiğini belirten Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Altun, “En son 23 tana yeni ağaç kesilmiş. Daha fazla var ama çok fazla içeri giremedim. Bunun 2-3 katıda daha fazla kesilmiş önceki zamanlardan var. Bunların niye kesildiğini anlamış değiliz çünkü zaten devrilmiş ağaçlar var, bunlar kuru odun olmak için oldukça uygun. Bunların yerine ince ince odunların alınmasının sırrını çözemedik. Bu ormanı kurumakta büyük sıkıntılar çekiliyor. Bu ağaçları kesenler kim” dedi.

“DOĞAL DENGEYİ BOZUYORLAR”

Tüm Edirne halkına çağrı yaparak bilinçli ve duyarlı olmaya davet eden Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği Bisiklet Grubu (TUYUBBİS) Temsilcisi Esra Bursalı, şöyle konuştu; “Edirne’nin en önemli nefes kaynaklarından biri olan Tavuk Ormanı’nda yıllardır süregelen özellikle son dönemde sistematikleşerek, etkisini derinden hissettiren ağaç ziyanına dur denilsin istiyoruz. Bu vesile ile ağaç, orman dolayısıyla hayvan katliamı ile kentin nefesini daraltan, bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğal dengeyi bozanlara ‘dur’ demeleri için yetkilileri; Edirne Belediyesi’ni ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nü göreve, Edirne halkını da duyarlı olup bilinçlenmeye ve konuyu takip etmeye çağırıyoruz. Lütfen can damarlarımızı kesmeyelim. Dönüşü olmayan yollara girmedin, rotamızı doğru çizelim.”

“ÖZEL BİR YER”

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ise daha dikkat çekici bir konuşma yaparak, “Biz geçmişimizle övünürüz burası Fatih Sultan’ın büyüdü yer diye. Fatih Sultan Mehmet bugün gelse herhalde burada büyümez, hepimizi keserdi. Oysa burası doğası, canlı yapısı bitkileriyle çok özel bir yer.” ifadelerine yer verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.