DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21796620,44%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tavuk Ormanı’nda isyan ettiren görüntü

Tavuk Ormanı’nda isyan ettiren görüntü

ABONE OL
12 Ekim 2019 11:13
Tavuk Ormanı’nda isyan ettiren görüntü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan Tavuk Ormanı’nda kontrolsüz ağaç kesilmesine dikkat çekerek, alanda kamera ve bekçi olmasına rağmen sürekli meydana gelen bu kontrolsüz kesimlerin doğal ve tarihi sit olan Tavuk Ormanı’nı tehdit ettiğini söyledi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, yaptığı açıklamada, hayvan ve bitki çeşitliliği açısından Edirne’nin önemli bölgelerinden biri olan Tavuk Ormanı’nda yine kontrolsüz ağaç kesimleri yapıldığını söyledi.

Mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan bölgede geçen sene bu zamanlarda yine kontrolsüz kesimler yapıldığını belirten Çoğal, Orman İşletme Müdürlüğü’nün suç duyurusu sonucunda dosyanın faili meçhul bulunarak kapatıldığını belirtti.

“YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!”

Alanda kamera ve bekçi olmasına rağmen sürekli meydana gelen bu kontrolsüz kesimler doğal ve tarihi sit olan Tavuk Ormanı’nı tehdit ettiğine dikkat çeken Çoğal, şunları söyledi;

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü tarafından 2014 yılında “Edirne ilinin karasal ve iç su ekosistemleri biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projesi” hazırlandı. Bu kapsamda Edirne Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından bölgede her ay izleme çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar sonucunda Tavuk Ormanı’nın üç farklı balıkçıl türü (gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gece balıkçılı) için önemli bir üreme alanı olduğu tespit edildi. Ayrıca Tavuk Ormanı’nda büyük baştankara, mavi baştankara, karatavuk, sığırcık, boz ötleğen, büyük ağaçkakan, alaca ağaçkakan, kolyeli kumru, karga gibi kuş türlerinin de kuluçkaya yattığı gözlemleniyor. Doğal yapısının korunması gereken Tavuk Ormanı’ndaki ağaç kesimlerinin önlenmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Harun Aker

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.