DOLAR 32,8512 0.07%
EURO 35,2174 0.18%
ALTIN 2.451,170,04
BIST 10.808,880,35%
BITCOIN 2041584-3,38%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tekin, artan telefon dolandırıcılığına dikkat çekti

Tekin, artan telefon dolandırıcılığına dikkat çekti

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, son dönemde artan telefon dolandırıcılığı vakalarına dikkat çekti.

ABONE OL
4 Haziran 2024 16:04
Tekin, artan telefon dolandırıcılığına dikkat çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, son dönemde artan telefon dolandırıcılığı vakalarına dikkat çekti. Tekin, dolandırıcıların kendilerini emniyet müdürü veya savcı olarak tanıtıp, kişisel verilerin ellerinde olduğunu söyleyerek vatandaşları kandırdığını belirtti.

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisinin artan telefon dolandırıcılığı vakalarının olduğuna işaret eden Tekin, “Telefon dolandırıcıları, vatandaşlarımızı arayarak kendilerini emniyet müdürü veya savcı olarak tanıtmakta, muhataplarının kişisel verilerin ellerinde olduğunu belirtmekte; böylelikle bir inandırıcılık oluşturulmaktadır. Daha sonra yurttaşlarımızın banka hesaplarının ve tüm kişisel verilerinin terör örgütlerinin elinde olduğunu, bu sorunu çözmek için banka hesaplarındaki tutarları, sahip oldukları menkul, hatta gayrimenkulleri kendilerine devretmeleri gerektiğini ifade etmektedirler. Bu tür dolandırıcılar, kamuoyunun yakından tanıdığını isimleri dahi tuzaklarına düşürerek çok büyük ekonomik değerleri ele geçirmişlerdir” dedi

Devletin bu ağır tabloya seyirci kalmasının düşünülemeyeceğini belirten Tekin, “Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan uzaklaşması, devlete ve hukuka güven ilkesinin ortadan kalkması, ispat külfetinin tersine dönmesi sorunun birkaç boyutundan birisidir. Uzun yıllardır Türkiye’de iddia sahibinin iddiasını ispatla yükümlü olduğu ilkesi tersine dönmüş, herhangi bir biçimde suç işlediği iddiasıyla karşılaşan yurttaşlarımız, masum olduklarını kanıtlamak gibi imkansız bir yükümlülüğü yerine getirmek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle dolandırıcılık şebekeleri, kendilerini emniyet müdür ve savcı olarak takdim ettiklerinde muhataplarını kolayca tuzağa düşürmektedirler” dedi.

Sorunun hukuki, siyasi ve sosyolojik yönlerinin araştırılması gerektiğini belirten Tekin, çözüm sağlayacak hukuki düzenlemelerin yapılmasının önemine değindi. Tekin, “Giderek yaygınlaşan bu sorunun çözümü için acilen hukuki düzenlemeler yapılmalı” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.