DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 21160182,16%
Edirne
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Teknolojiye oyun molası

Teknolojiye oyun molası

ABONE OL
18 Ekim 2019 10:48
Teknolojiye oyun molası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de çocukların teknoloji bağımlılığından uzak durmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen “Teknolojisiz Mutlu Bir Gün’ etkinliğinin ikincisi düzenlendi. Çocuklar etkinlikte; mendil kapmaca, ip atlama, birdirbir, halat çekme gibi geleneksel oyunları oynayarak teknolojiden uzak bir gün geçirdi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün de paydaşlığını yaptığı “Teknolojisiz Mutlu Bir Gün” etkinliğinin 2’incisi Şükrüpaşa Atletizm sahasında düzenlendi. Etkinliğe Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Gençlik Spor İl Müdürü Selim Ak, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi.

“HAREKET ET SAĞLIKLI OL”

Teknolojinin yerli ve zamanlı kullanılmasına işaret eden İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Bugün burada İl Sağlık Müdürlüğümüzce projelendirilen İl Milli Eğitim ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünce paydaşlarımız olarak birlik tertiplediğimiz Teknolojisiz Mutlu Bir Gün etkinliğinin yıl içerisinde ikincisini gerçekleştiriyoruz. Birinci etkinliğimiz özellikle çocuklarımız, gençlerimiz tarafından çok sevildi. Israrla müdür amca yenisini tekrar yapalım dediler. Bizde tekrar burada onlarla beraber yarışacağız. Hareket et sağlıklı ol diyoruz. Teknoloji ama yerinde yeterince diyoruz. Özellikle teknolojinin hepimizi kıskacına aldığı bize nefes aldırmadığı bağımlılık gibi yayıldığı dönemlerden geçiyoruz. Eğer bu günlerde bu teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran taraflarını kullanarak ama bizi bir kafes içerisinde mahpus gibi tutan eğilimlere de mecbur bırakmamasını sağlamak niyetiyle bu toplantıları yapıyoruz. Çocuklarımızla beraber öğrenci kardeşlerimizle beraber doya doya mutlu bir gün olsun istiyoruz. Hareket et sağlıklı ol teknoloji ama yerinde ve yeterince sloganıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

“SİZİN SAĞLIĞINIZ DAHA ÖNEMLİ”

Sağlığın teknolojiden daha önemli olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, da “2023 vizyonunda belirtildiği gibi mutlu çocuklar güçlü Türkiye parolasıyla yola çıktık. Ve bugünde sağlıklı olmanız için teknolojiyi doğru ve bilinçli kullanmanız için buradayız. Sizlerin interneti ve teknolojiyi en doğru şekilde kullanmanız gerekmekte. Eğer ki siz teknolojiyi abartırsanız hayatınızı karartırsınız. Teknoloji çok önemli ama sizin sağlığınız daha önemli. Beden sağlığı ve ruh sağlığı birleştiği zaman tam sağlıklı bir insan olur. Biz sizleri çok seviyoruz. Hepinizin mutlu olması ve sağlıklı olmasını Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

“ÇOCUKLAR PAYLAŞMAYI DAYANIŞMAYI ÖĞRENİYOR”

Sağlıklı bir ruhun, sağlıklı bedenden geçtiğini belirten Gençlik ve Spor Kulübü Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği Başkanı Sadrettin Alıcı ise “Bugün burada yapacağımız teknolojisiz bir gün etkinliğinde bir kez daha göreceğiz ki geleneksel çocuk oyunlarının çocuklarımız üzerindeki olumlu etkileri ve çocukların mutluluğuna nasıl yansıdığını hep birlikte görmüş şahit olmuş olacağız. Ben bu etkinliğe vesile olan İl Sağlık Müdürlüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze derneğim adına ve çocuklarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Etrafınıza bakın şu an itibari ile çiçek açmış Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi burada da her tarafta çiçek açtı. İşte çocuklarımız işte geleceğimiz. Sağlıklı bir ruh sağlıklı bir beden de olur. Eğer çocuklarımıza gerekli hareketliliği kazandırırsak zihinsel olarak gelişimlerine ruhsal olarak gelişimlerine olumlu katkıda bulunuruz. Bizler dedelerimizin babalarımızın annelerimizin oynadığı oyunları sokakta oynayarak büyüdük. Bedensel sağlığımız kas gücümüz kalbimizin güçlenmesi akciğerlerimizin gelişmesi hep bunları bu oyunlar sayesinde kazandık. Aynı zamanda bu oyunlar kaybetmek kadar kazanmanın veya kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu bize gösterdi. Sanal oyunlardaki gibi kaybettik diye üzülme yok. Çocuklar şunu öğreniyor kaybettiysem tekrar oynadığımızda kazanma şansım olacak çocuklar bunu biliyor. Paylaşmayı dayanışmayı öğreniyor. Grup içerisinde sorumluluklarını yerine getirmeyi öğreniyor. İşte bu vesile ile ben bir kez daha kültürümüzün unutulmaması adına ve yeni nesillere taşınması adına kurumlarımızdan desteklerini esirgememelerini bu tür etkinliklere yer vermelerini arzu ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından il müdürleri çocuklarla beraber geleneksel oyunlar oynadı. Ardından çektirilen hatıra fotoğrafında il müdürleri ve çocuklar Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan Mehmetçiğe asker selamı gönderdi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.